دسته: جاهای دیدنی البرز

استان البرز و شهر کرج یکی از شهر‌ها و شاهراه‌های مهم کشور ایران محسوب می‌شود و اغلب افراد گرچه از این شهر بازدید نکرده‌اند و یا کرج را مقصد سفر خود انتخاب نکرده‌اند اما حتماً از این شهر عبور کرده‌اند. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه قصد داریم به معرفی برخی از مهم‌ترین جا‌های دیدنی البرز که عموماً نزد مسافران ناشناخته هستند بپردازیم.

استان البرز

آب‌و‌هوای خوش و دلپذیر استان البرز، در کنار جاذبه‌های طبیعی آن مانند آبشار‌ها و رودخانه‌ها و غار‌ها و همچنین مناطق تفریحی شکل گرفته در استان البرز، باعث شده‌است استان البرز در دوران‌های مختلف تاریخی همیشه مورد توجه قرار گیرد و همچنین مسافران با سفر به این استان زیبا سفری خاطره‌انگیز را برای خود ثبت کنند. در این بخش از مقاله مهم‌ترین مکان‌های دیدنی البرز را معرفی خواهیم‌نمود.

آبشار چاران

یکی از جا‌های دیدنی البرز، آبشار زیبا و دیدنی چاران است که در جاده چالوس در حومه کرج قرار گرفته‌است. این آبشار در روستایی به همین نام یعنی چاران در نزدیکی سد‌امیر کبیر واقع شده‌است.

علاوه بر آبشار چاران، روستای چاران خود یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود و در این روستا چشم انداز‌های بسیار زیبا و مناطق حیرت‌آوری وجود دارد. این روستا حدوداً ۲۷ کیلومتر از شرق کرج فاصله دارد. لازم به ذکر است مسیری که بایستی از این روستا تا آبشار طی شود نیز بسیار زیبا و سرسبز می‌باشد و ممکن است مسیر آن پیاده حدود ۱ ساعت طول کشد.

آبشار چاران از سطح زمین حدود ۱۰ متر فاصله دارد و به برکت وجود این آبشار، در اطراف آن باغات و مزارع انبوه از درختان و گیاهان مختلف قرار گرفته‌اند و همچنین آب‌و‌هوای این منطقه بسیار دلپذیر شده‌است.

پارک جنگلی جهان نما

از پارک جنگی جهان نما می‌توان به عنوان یکی دیگر از جا‌های دیدنی البرز یاد نمود. این پارک جنگلی بزرگ‌ترین پارک در کرج است و حدود ۱۴۰۰ هکتار وسعت دارد. در این پارک جنگی زیبا و دیدنی گونه‌های گیاهی مختلفی وجود دارد و درختان زیاد و استواری در این پارک سر به فلک کشیده‌اند. وجود گل کاری‌های بسیار زیبا و گل فرش‌هایی که در این پارک قرار گرفته‌اند باعث شده‌است زیبایی‌های این پارک جنگلی به عنوان یکی از مکان‌های دیدنی البرز دوچندان شود. دریاچه زیبا و دیدنی که در وسط این پارک قرار گرفته‌است بخشی دیگر از زیبایی‌های آن محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که در پارک جهان نما کرج، امکانات مختلف و متعددی برای گردشگران ساخته شده‌است. در این پارک زیبا و دیدنی مجموعه‌های ورزشی، مجموعه کودکان، امکان استراحت و کمپ کردن و… وجود دارد که گردشگران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین بازدید از این پارک به صورت ۲۴ ساعته امکان‌پذیر است و تماشا این پارک زیبا کاملاً رایگان است.

جاده چالوس

عموم افراد فکر می‌کنند جاده چالوس تنها جز جا‌های دیدنی مازندران محسوب می‌شود اما لازم به ذکر است که این جاده زیبا و خاطره‌انگیز از جا‌های دیدنی البرز نیز محسوب می‌شود و از شهر کرج شروع می‌شود و به شهر چالوس در مازندران منتهی می‌شود.

اگرچه این جاده دارای مناطق و چشم‌انداز‌های بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد اما این جاده جز خطرناک‌ترین جاده‌های کشور ایران محسوب می‌شود و پیچ‌های بسیار خطرناکی دارد. این مسأله باعث شده‌است در این جاده بسیار زیبا تصادفات بسیاری شکل بگیرد و رانندگان بایستی با سرعت پایین‌تر و البته دقت بسیاری در این جاده رانندگی کنند.

رودخانه کرج رود که خود از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود در موازات جاده چالوس و در استان البرز قرار گرفته‌است. در اطراف این رودخانه زیبا مکان‌های سرسبز و باطراوتی شکل گرفته‌است که می‌تواند برای گردشگران بسیار لذت‌بخش و زیبا باشد. لازم به ذکر است که در اطراف این رودخانه گردشگران می‌توانند ساعات طولانی را اطراق کنند یا در اطراف آن چادر بزنند.

غار یخ مراد

از دیگر جا‌های دیدنی کرج می‌توان به غار یخ مراد نیز اشاره کرد. این غار زیبا در جاده چالوس در استان البرز قرار گرفته‌است و وجود قندیل‌های یخ‌زده و آویخته شده در این غار باعث شده‌است چشم‌انداز‌های اعجاب‌آمیزی در آن قابل دیدن باشد.

این غار دیدنی و زیبا دارای سه تالار بزرگ و همچنین سه یخچال زیر زمینی به همراه هفت حقله چاه می‌باشد که هر کدام از آن‌ها قابل بازدید و توجه می‌باشند.

ناگفته‌ نماند که غار یخ مراد در نزدیکی روستا ده کهنه در استان البرز در نزدیکی کرج قرار گرفته‌است. این غار با دیگر غار‌های کشور ایران تفاوت‌هایی دارد که مهم‌ترین تفاوت این غار، طبقاتی بودن آن است. همچنین دمای این غار نسبت به دیگر غار‌های کشور ایران خنک‌تر است.

علاوه بر قندیل‌های آویخته شده و یخ‌زده در این غار، ستون‌ها و یخچال‌های کاملاً یخ‌زده در این غار چشم نمایی می‌کنند و از دیدنی‌های این غار محسوب می‌شوند. این غار بیش از ۲۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مسیر رسیدن به این غار زیبا در عموم فصول سال کاملاً از برف پوشیده شده‌است.

در انتهای این غار زیبا دخمه‌ای به نام دخمه دوقلو وجود دارد که در کل سال کاملاً از یخ و برف پوشیده شده‌است و در این دخمه آبشار یخی بسیار زیبا و دیدنی خودنمایی می‌کند. در بخشی دیگر از این دخمه دریاچه‌ای یخی وجود دارد که ارتفاع آن پایین‌تر از دهانه غار می‌باشد و در تابستان‌ها کمی از آب آن ذوب می‌شود.

اواخر زمستان یا اوایل بهار بهترین ماه برای بازدید از این غار محسوب می‌شود زیرا که قندیل‌ها و دریاچه‌های یخی آن در بهترین شکل خود قرار گرفته‌اند و مناظر شگفت‌آور بسیاری در این غار قابل دیدن است.

موزه شاملو

خانه موزه شاملو یکی دیگر از جا‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود و هرساله گردشگران بسیاری از این خانه زیبا که امروزه جنبه موزه را به خود گرفته‌است، بازدید می‌کنند. عموماً در شهر‌های مختلف کشور ایران خانه موزه‌های مختلفی وجود دارد که عموم آن‌ها یا به خاطر معماری خاصی که دارند یا به خاطر صاحب خانه معروف شده‌اند که خانه موزه شاملو همانطور که پیدا است به دلیل وجود احمد شاملو، شاعر بلند پرواز و بزگوار معاصر ایران معروف شده‌است.

موزه شاملو به طور کلی در شهر فردیس در استان البزر قرار گرفته‌است و جز مکان‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود. این موزه در سالیان بسیاری محل زندگی شاملو بوده‌است و امروزه در این مکان وسایل به جا مانده از احمد شاملو، دست خط‌های وی، نوشته‌ها و کتاب‌های آن نگهداری می‌شود.

در کشور ایران احمد شاملو نمادی از عاشق بودن است و بسیاری از شعر‌ها و کتاب‌های این شاعر بلند آوازه عاشقانه است. همین موضوع باعث شده‌است افراد زیادی به شاملو علاقه‌مند باشند و در سفر خود به کرج حتماً از این خانه موزه بازدید کنند.

روستای برغان

روستا‌ها در کشور ایران جز زیباترین مناطق گردشگری محسوب می‌شوند و هرکدام از روستا‌ها در نقاط مختلف ایران نشان دهنده طبیعی بکر و زیبا می‌باشد. روستای برغان کرج یکی از جا‌های دیدنی البرز نیز محسوب می‌شود و در نزدیکی شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته‌است.

به دلیل قرار‌گیری روستای برغان در میان دو رود پرآب سنج و شاهرود، در این روستا مناطق سرسبز و خرمی وجود داشته‌باشد و در نتیجه توسعه این روستا بهبود یابد. همچنین به دلیل اینکه این روستا در میان راه کرج به کردان قرار گرفته‌است، باعث شده‌است توجه بازدید‌کنندگان به این روستا بیشتر شود.

این روستا زیبا و سرسبز در دامنه‌های کوه‌های البرز قرار دارد و در فصول مختلف سال نیز دارای آب‌و‌هوای بسیار خوب و بی‌نظیری می‌باشد که باعث شده‌است این روستا در چند ساله اخیر مقصد بسیاری از تور‌های گردشگری نیز محسوب شود.

افراد ساکن در تهران و کرج نیز برای گذراندن روز‌های تعطیل و تفریح این روستا را نیز انتخاب می‌کنند. این روستا که از مکان‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود دارای باغات و مزارع بسیار سرسبزی می‌باشد و در بسیاری از بخش‌های آن درختان میوه رشد کرده‌اند.

علاوه بر زیبایی‌های طبیعی که در این روستا حاکم است، لازم به ذکر است که این روستا قدمت تاریخی بالایی نیز دارد و از شهر کرج قدیمی‌تر است. در این روستا خانه‌هایی وجود دارد که در دوره قاجار ساخته شده‌اند و بازار آن نیز یادگار دوران قاجار محسوب می‌شود. بسیاری از گردشگران به روستای برغان نام مهد چنار‌های هزارساله داده‌اند زیرا که در این روستا درختان بسیار بلند و کهنسال چنار وجود دارد. پل صفویه که در این روستا قرار گرفته‌است یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی به ثبت رسیده برغان می‌باشد.

کاخ مروارید

کاخ شمس یا کاخ مروارید یکی از معروف‌ترین جا‌های دیدنی البرز محسوب می‌شود که در شهر کرج مرکز استان البرز واقع شده‌است. این کاخ در طی دو سال در بین سال‌های ۱۳۴۵ و ۱۳۴۷ ساخته شد و خدود ۱۱۱ هکتار وسعت دارد. این کاخ امروزه بیش از نیم قرن است که استوار مانده‌است و در طراحی آن از بدن سفره ماهی الگو‌برداری شده‌است.

این کاخ زیبا که در بلوار ارم مهرشهر قرار گرفته‌است، دارای معماری بسیار زیبا و حیرت‌آوری است اما به دلیل بی‌توجهی مسئولان و سازمان میراث فرهنگی کشور، اکنون این کاخ همچون متروکه می‌باشد. بخش‌های مختلفی از این بنا امروزه از بین رفته است یا دچار آسیب‌هایی شده‌است که نیاز به مرمت و بازسازی دارد. لازم به ذکر است که متأسفانه در سال‌های دور بسیاری از میراث و‌ اشیا نفیسی که در داخل این کاخ وجود داشته‌است، توسط کشوران خارجی دزدیده شده‌است و همچنان با پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی به کشور ایران باز گرداننده نشده است.

در سال ۱۴۰۰ با ساخت فضای سبز این کاخ، برای چندین ماه درب این کاخ زیبا بر روی بازدید‌کنندگان و گردشگران باز شد اما متأسفانه دوباره امکان بازدید از این کاخ زیبا و تاریخی غیرممکن شد و امروزه تنها گردشگران می‌توانند تنها از نمای این کاخ دیدن کنند و از نمای آن تصویر‌برداری کنند.

قلعه آغشت

از دیگر جا‌های دیدنی البرز، می‌توان به قلعه آغشت اشاره نمود که خوشبختانه در سال‌های اخیر توانسته‌است توجه بازدید‌کنندگان را به خود جلب کند. این قلعه زیبا و حیرت‌آور بسیار شبیه به قلعه‌های فیلم‌های آمریکایی می‌باشد و چشم انداز خیره‌کننده‌ای دارد.

این قلعه، علاوه بر آغشت با نام‌های برغان و هاگوارتز نیز شناخته می‌شود. این قلعه در روستای برغان قرار گرفته است که در بخش‌های قبلی به معرفی این روستا پرداختیم! این قلعه دقیقاً در میان کوه‌های البرز قرار دارد و حدود ۱۶۱۰ کیلومتر از سطح دریا بالا‌تر است. فاصله این روستا تا شهر کرج تنها ۲۶ کیلومتر از شهر تهران حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد.

یکی از جالب‌ترین نکاتی که در مورد این قلعه وجود دارد، این است که بسیاری از بازدید‌کنندگان فکر می‌کنند که این قلعه تاریخچه بسیار طولانی و بلندی دارد اما قدمت تاریخی این روستا تنها ۱۰ سال است. معماری این قلعه بسیار شبیه به قلعه‌های اروپایی می‌باشد و گردشگرانی که از دور این قلعه را تماشا می‌کنند، چشم‌اندازی حیرت‌آور را می‌توانند مشاهده نمایند.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی مهم‌ترین مکان‌های گردشگری و تفریحی البرز پرداختیم. بی شک سفر به البرز و بازدید از مکان‌های دیدنی البرز می‌تواند برای مسافران سفری خوش و خاطره‌انگیزی را به جا بگذارد.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده‌باشید.

آشنایی کامل با روستای برغان به همراه دیدنی های آن

آشنایی کامل با روستای برغان به همراه دیدنی های آن

ایران دارای روستا‌های بسیاری می‌باشد که هر کدام از طبیعتی بکر، تاریخچه‌ای با اصالت و مکان‌های مذهبی – گردشگری زیادی برخوردار می‌باشد. یکی از این روستا‌ها که در بین مردم ایران معروف …

آشنایی کامل با ماهدشت استان البرز و دیدنی های آن

آشنایی کامل با ماهدشت استان البرز و دیدنی های آن

یکی از شهر‌های معروف در شهرستان کرج ماهدشت می‌باشد. این شهر در استان البرز واقع می‌باشد و از آنجا که از موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی برخوردار است مورد توجه افراد بسیاری قرار …

آشنایی کامل با قلعه آغشت استان البرز و دیدنی های آن

آشنایی کامل با قلعه آغشت استان البرز و دیدنی های آن

روستای آغشت روستایی زیبا، خوش آب و هوا و دیدنی در نزدیکی تهران است که در سال‌های اخیر به دلیل ساخت قلعه‌ای زیبا و حیرت‌انگیز مورد استقبال گردشگران قرار گرفته و افراد …

آشنایی کامل با کاخ مروارید استان البرز و معماری آن

آشنایی کامل با کاخ مروارید استان البرز و معماری آن

شهر زیبا و با صفا البرز که فاصله بسیار کمی هم با پایتخت یعنی تهران دارد، مکان‌ها و جاذبه‌های زیادی از جمله مکان‌های تفریحی، زیارتی و تاریخی و… را در خود جای …