دسته: جاهای دیدنی گلستان

استان گلستان از استان‌های شمالی کشور ایران محسوب می‌شود که مرکز این استان شهر گرگان می‌باشد و مقصدی مناسب و هیجان‌انگیز برای سفر محسوب می‌شود. استان گلستان به دلیل آب و هوایی که دارا می‌باشد، دارای جاذبه‌های طبیعی و البته تاریخی بسیاری است که قطعاً بازدید از تمامی آن‌ها در یک سفر امکان‌پذیر نمی‌باشد. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه قصد داریم به معرفی برترین جا‌های دیدنی گلستان بپردازیم.

استان گلستان، مقصدی برای هر سلیقه

در کنار جنگل‌های متعدد و متنوع در استان گلستان، جاذبه‌های تاریخی این استان بخشی دیگر از جا‌های دیدنی گلستان به شمار می‌شود و بسیاری از این جاذبه‌های تاریخی دارای قدمت‌های طولانی می‌باشند که از وجود برخی از آن‌ها چندین هزار سال می‌گذرد.

در سال‌های مختلف گردشگران بسیاری از خارج و داخل کشور برای بازدید و سفر وارد استان گلستان می‌شوند تا بتوانند سفری خاطره‌انگیز را داشته باشند. لازم است قبل از معرفی مکان‌های دیدنی گلستان بازگو کنیم که این استان به سرزمین دریاچه‌ها، جنگل‌ها و روستاهای‌ییلاقی نیز معروف است و در بخش‌های مختلف این استان آبشار‌های مرتفعی وجود دارند. در ادامه همین بخش به معرفی برترین مکان‌های دیدنی گلستان خواهیم‌پرداخت.

جنگل النگدره

عموم معروفیت و محبوبیت استان گلستان به خاطر وجود جنگل‌های متفاوت و متعددی است که در بخش‌های مختلف گلستان واقع شده‌اند و جزء جا‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود.

جنگل النگدره که در ۵ کیلومتری شهر گرگان واقع شده‌است، در ادامه جنگل‌های انبوه و متعدد جنگل‌های شمال کشور واقع شده‌است و جزء ۷ منطقه گردشگری در کشور ایران محسوب می‌شود. این پارک به طور کلی ۱۸۵ هکتار وسعت دارد و از معروف‌ترین جنگل‌های کشور ایران و به خصوص شمال ایران محسوب می‌شود.

آب‌و‌هوای خوش و معتدل النگدره در کنار وجود چشمه سار‌های متعدد که در میان این جنگل وجود دارند، باعث شده‌است زیبایی‌های این جنگل چند برابر شود. لازم به ذکر است که جنگل النگدره جاذبه‌ای مملو از درختان است و همچنین درختانی چون توسکا و انجیل در این جنگل فراوان‌اند.

در این جنگل که جزء برترین مکان‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود، امکانات رفاهی مختلفی نیز وجود دارد که جاده سلامتی و دوچرخه‌سواری، زمین بازی برای خردسالان و مجموعه‌های ورزشی برخی از آن‌ها محسوب می‌شوند. در این جنگل نیمکت و آلاچیق‌های متعددی وجود دارند که گردشگران برای استراحت می‌توانند از آن‌ها استفاده‌کنند.

قبرستان خالد نبی

از دیگر جا‌های دیدنی گلستان، می‌توان به قبرستان خالد نبی اشاره نمود که در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر گنبد کاووسی قرار گرفته‌است. عموم محبوبیت این قبرستان به دلیل قدمت تاریخی بالایی که دارد است. این قبرستان بیش از هزار سال است که قدمت دارد و در سال‌های مختلف هرساله از این بنا گردشگران بسیاری بازدید می‌کنند.

وجود چشم انداز‌های زیبا در این منطقه که حدود ۷۲۰ متر از زمین ارتفاع دارد یکی از دلایل محبوبیت این مکان نزد گردشگران می‌باشد. لازم به ذکر است که قبرستان خالد نبی در استان گلستان در ۵۵ کیلومتری شرق شهر کوچک کلاله قرار گرفته‌است و این منطقه، منطقه‌ای کاملاً سرسبز و خرم می‌باشد.

قله قدرت نام کوهستانی است که گورستان خالد نبی در آن قرار گرفته‌است و یکی از کوهستان‌های معروف استان گلستان می‌باشد که این مکان نیز از مکان‌های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود. در کنار مناطق سرسبز و تاریخی این گورستان، وجود سازه‌های مرموز و عجیب‌و‌غریب در این مکان یکی دیگر از جذابیت‌هایی است که بر زیبایی این گورستان می‌افزاید.

متأسفانه هنوز راز و دلیل وجود سازه‌های مرموز و عجیب در این قبرستان مشخص نیست که البته این مورد نیز بر افزایش جذابیت و مرموزی این مکان افزوده است. در گورستان خالد نبی مجموعه‌ای نیز وجود دارد که آرامگاه زنان و مردان در گذشته بوده‌است که جنسیت هر کدام از آن‌ها به واسطه همین مجسمه‌های سنگی مشخص شده‌است و در کل این مجموع حدود ۶۰۰ گور وجود دارد. قبرستان خالد نبی نه تنها در ایران بلکه در دنیا بسیار شناخته شده می‌باشد و از جا‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود.

برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس یا برج گنبد کابوس، به عنوان بزرگ‌ترین برج آجری در دنیا از دیگر مکان‌های دیدنی استان گلستان محسوب می‌شود. برج گنبد قابوس از مهم‌ترین معماری‌های تاریخی در دنیا محسوب می‌شود که حدود ۷۰ متر از زمین ارتفاع دارد و در زمانه خود واقعاً حیرت‌آور بوده است. نام این برج از نام شمس المعالی قابوس گرفته شده‌است که از پادشاهان طائفه آل زیار بوده‌است و خود دستور ساخت این برج آجری را داده‌است. قدمت تاریخی این برج زیبا و تاریخی به سال ۳۸۵ هجری شمسی باز می‌گردد.

این برج که در شهر جرجان که امروزه نام گنبد کاووس را گرفته‌است ساخته شده‌است که در سده چهارم هجری شمسی این شهر پایتخت هنر سرزمین ایران بوده‌است. گبند کاووس تنها یکی از زیبایی‌های این شهر قدیمی محسوب می‌شود اما متأسفانه به دلیل حمله مغول‌ها به ایران دیگر بنا‌های تاریخی و البته هنری این شهر از بین رفته‌است و امروزه چیزی از آن‌ها باقی نمانده‌است. خوشبختانه برج گنبد قابوس به دلیل ابهت و جلالی که دارا بود تنها سازه‌ای بود که توانست برای مغول‌ها جذاب باشد و از این حمله سنگین و وحشتناک در‌امان باشد.

به طور قطعی، تمامی مصالحی که برای این برج استفاده شده‌است آجر و ملات ساروج بوده‌است و این نوع معماری، معماری سبک رازی نام دارد که البته به معماری خراسانی نیز شباهت دارد. گرچه اشاره شد که این برج توانست از حمله مغول‌ها در‌امان باشد اما با تابش مستقیم نور خورشید به این بنا رنگ آجر‌های این بنا تا حدودی تغییر یافته‌است و باران‌های اسیدی در این منطقه باعث شده‌است برخی از آجر‌ها و قسمت‌های مختلف این برج فرسایش پیدا کند اما همچنان این برج بر جای خود استوار مانده‌است.

امروزه همچنان کاربرد قطعی این برج توسط دانشمندان و تاریخ‌نگاران گفته نشده‌است اما بسیاری از پژوهشگران علت ساخت این برج را به عنوان آرامگاه و مقبره سلطان قابوس ربط می‌دهند اما لازم به ذکر است که هیچ اثری از جسد در این مکان وجود ندارد. اختر‌شناسی و نجوم یکی دیگر از دلایلی است که دانشمندان حدس زده‌اند این برج برای آن ساخته شده‌است که با توجه به شکل برج کمی بعید به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از دلایل ساخت این برج که ممکن است درست باشد این است که برج گنبد کاووس به عنوان یادگاری از نام سلطان قابوس و پادشاهان آن دوره بوده‌است تا بتوانند با وجود ساخت چنین برجی نام خود را در تاریخ جاودانه کنند.

جزیره آشوراده

برعکس دریا‌های جنوب کشور ایران که جزایر مختلف و مشهوری دارند، شمال کشور ایران و دریای خزر جزیزه خاصی ندارد و تنها یک جزیره در شمال ایران وجود دارد که نام این جزیره که از مکان‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود، آشوراده است.

آشوراده که تنها جزیزه دریای خزر محسوب می‌شود کاملاً از سکونت افراد خالی است و به شکلی متروکه است اما سالانه گردشگران زیادی با استفاده از قایق از این جزیره دیدن می‌کنند. لازم به ذکر است که این جزیره در نزدیکی شبه جزیزه بند ترکمن استان گلستان است و حدوداً با این بندر زیبا و معروف ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله این جزیره تا مرکز استان گلستان یعنی گرگان، ۴۰ کیلومتر است.

ارتفاع جزیره آشوراده از سطح آب‌های آزاد تنها ۲۶ متر می‌باشد. با توجه به تاریخ و پژوهش تاریخ‌نگاران در ابتدا این مکان دارای سه جزیره بوده‌است که بالا آمدن آب دریا باعث شده‌است امروزه تنها آشوراده باقی بماند و دو جزیره دیگر در زیر آب مدفون باشند. همچنین بالا آمدن آب دریا باعث شده‌است دو سوم این دریاچه نیز در زیر آب باشد و از ۱۲۰۰ هکتار وسعت آن تنها ۴۰۰ هکتار آن باقی بماند.

به این جزیره در طول تاریخ توجه بسیاری شده‌است. در برخی از دوران‌های تاریخی این جزیره استراحتگاه و شکارگاه برخی از شاهان بوده‌است و در برخی دیگر از دوران‌ها این جزیره مبدا و مقصد کشتی‌های تجاری بوده‌است که باعث شده‌است توجه به آن بیشتر باشد.

از دیگر دلایل اهمیت جزیره آشوراده، زیستگاه جانوری و پوشش گیاهی آن است. درختان انار ترش و بوته‌های تمشک مهم‌ترین گیاهانی بوده‌است که در این جزیره روییده است. پنبه و نیشکر از دیگر محصولات گیاهی بوده‌است که در این جزیره وجود داشته‌است.

حیوانات درنده‌ای چون روباه و شغال نیز در این منطقه در کنار دیگر حیوانات چون خرگوش در حال زیست می‌باشند. در اطراف این جزیره نیز ماهیان متفاوت و نادری زندگی می‌کنند و همچنین سالانه پرندگان مهاجر بسیاری به این جزیره وارد می‌شوند.

آبشار لوه

آبشار‌ها، بخش مهمی از زیبایی‌ها و جا‌های دیدنی گلستان را تشکیل می‌دهند و در سرتاسر این استان آبشار‌های مختلفی وجود دارد که آبشار لوه از آبشار‌های نام دار و البته مشهور استان گلستان محسوب می‌شود. آبشار لوه در نزدیکی شهر گالیکش و در ۲۰ کیلومتری آن قرار گرفته‌است.

اطراف آبشار لوه در استان گلستان جنگلی سرسبز و خرم وجود دارد که مملو از درختان و پوشش گیاهی بسیار نادری است. آب‌و‌هوای این منطقه مانند دیگر مناطق شمال کشور در فصل‌های پاییز و زمستان سرد است و بازدید از این آبشار در بهار بیشتر از هر فصل دیگری پیشنهاد می‌شود.

گرچه این آبشار بسیار زیبا و دیدنی از مکان‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود و سالانه گردشگران بسیار زیادی از آن بازدید می‌کنند، اما در اطراف این آبشار امکانات رفاهی و گردشگری خاصی وجود ندارد و افراد بایستی برای استفاده از امکانات گردشگری همچون رستوران یا کافی‌شاپ به شهر گالیکش بروند. البته عدم وجود امکانات رفاهی و گردشگری نیز باعث شده‌است این منطقه مورد آسیب‌های محیط زیستی انسان‌ها قرار نگیرد و طبیعی بکر از آن باقی بماند.

کاخ موزه گرگان

یکی از موزه‌های اصلی و معروف استان گلستان که در مرکز این استان یعنی گرگان وجود دارد، کاخ موزه گرگان می‌باشد که امروزه جز جا‌های دیدنی گلستان و گرگان محسوب می‌شود. این کاخ موزه که در ابتدا جزء ۱۲ کاخ اصلی خاندان پهلوی بوده‌است امروزه به موزه‌ای برای بازدید گردشگران و ترویج فرهنگ باستانی گلستان تبدیل شده‌است و بازدید از آن می‌تواند سفر به گلستان را جذاب‌تر کند.

موزه کاخ گرگان جز اولین موزه‌هایی است که در شمال کشور ایران ساخته شده‌است و تاریخ احداث آن سال ۱۳۱۷ می‌باشد و در این موزه امروزه‌اشیا نفیسی از هدایا کشور‌های اروپایی به ایران وجود دارد و تندیس مشاهر بزرگ ایرانی نیز در بخشی از موزه قرار گرفته‌است.

به دلیل اینکه عموماً در بنا‌هایی که در دوران پهلوی ساخته شده‌است نمونه از معماری سبک اروپایی دیده می‌شود، این کاخ نیز به موزه‌های اروپایی و معماری آن‌ها اشاره داد و در کل در ۲ طبقه ساخته شده‌است.

در حیاط این کاخ موزه، مقبره‌های تاریخی وجود دارد که قدمت تاریخی آن‌ها ممکن است بیش از چندین سده باشد! زیباترین قسمت این کاخ موزه، قسمت باستان‌شناسی آن است که به تاریخ استراباد و گرگان در قدیم پرداخته است و دارای‌اشیایی است که سن برخی از آن‌ها حدود ۵۰۰۰ سال می‌باشد.

موزه‌ها در هر شهر و هر کشوری از مکان‌های دیدنی آن محسوب می‌شوند و می‌تواند در ترویج فرهنگ غنی هر منطقه‌ای بسیار مؤثر باشد. کاخ موزه گرگان نیز هرساله پذیرا گردشگران بسیاری می‌باشد و از اصلی‌ترین مکان‌های دیدنی گلستان محسوب می‌شود.

پارک ملی گلستان

استان گلستان یکی از مقاصد گردشگری در سرزمین ایران است زیرا که به دلیل منطقه‌ای که در آن واقع شده‌است می‌توان هر نوع اقلیم آب‌و‌هوایی با پوشش‌های گیاهی مختلفی را تماشا کرد و جنوب این استان تا شمال این استان را جاذبه‌های دیدنی فراوانی پوشش داده‌اند.

پارک ملی گلستان نیز از جا‌های دیدنی استان گلستان است که غیر ممکن است بازدید‌کنندگان و گردشگران هنگام سفر به گلستان از پارک زیبا و دیدنی بازدید نکنند. پارک ملی گلستان در ایران بزرگ‌ترین پارک طبیعی محسوب می‌شود که وسعت آن نیز به قدری است که بخشی از آن در استان خراسان شمالی قرار گرفته‌است.

پارک ملی گلستان از زیستگاه‌های طبیعی بسیار مشهور در دنیا است که توانسته است نیمی از پستانداران کشور ایران را در خود جای دهد و مکانی گردشگری به حساب آید. در پارک ملی گلستان امکانات فراوان و متعددی برای گردشگران وجود دارد که محل‌های اقامتی و کمپ، تماشا حیوانات گوناگون، وجود آبشار و جنگلی مملو از درختان و گیاهان سرسبز و رودخانه‌ها تنها بخشی از جذابیت‌های این پارک ملی برای گردشگران به حساب می‌آید.

وجود اقلیم‌های مختلف و گوناگون در این پارک باعث شده‌است مکان‌های مختلف و متعددی در پارک ملی گلستان وجود داشته‌باشد. یکی از زیبایی‌های این پارک این است که گردشگران هم می‌توانند در این پارک مکان‌های سرسبز و خرمی را تماشا کنند و هم می‌توانند مناطق نیمه خشکی را ببینند که وجود هر دو آن‌ها در یک منطقه بسیار نادر و ناممکن است.

پلنگ و خرس خاکستری مهم‌ترین حیوانات گوشت خوار و وحشی هستند که در این پارک زندگی می‌کنند و سمور جنگلی از حیوانات نادری است که دیدن آن‌ها تنها در پارک ملی گلستان امکان‌پذیر است. روباه سرخ و روباه ترکمنی نیز از دیگر حیواناتی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند.

تنوع پوشش گیاهی این پارک نیز باعث شده است زیبایی‌های این پارک ملی چند برابر شود. در پارک ملی گلستان می‌توان گیاهان مختلفی را با رنگ‌های مختلفی تماشا کرد که جمع شدن همگی آن‌ها در کنار هم تنها در این پارک ملی امکان‌پذیر است. کوه‌ها و دره‌های سرسبز و زیبایی که در این منطقه قرار گرفته‌اند بر زیبایی استان گلستان افزوده‌اند و مناظر و چشم‌انداز‌های بسیار زیبا و حیرت‌انگیزی را در این منطقه آفریده‌اند. بازدید از این پارک ملی زیبا می‌تواند سفری بسیار زیبا و خاطره‌انگیز از گلستان را برای گردشگران ثبت کند.

دیوار گلستان

از دیوار گلستان می‌توان به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان و البته مکان‌های تاریخی این استان نام برد. گرچه نام دیوار گلستان در ایران بسیار معروف نمی‌باشد اما این اثر تاریخی بعد از دیوار چین با حدود 200 کیلومتر طول، دومین دیوار بزرگ دفاعی دنیا محسوب می‌شود. گرچه امروز این دیوار ابهت بسیاری ندارد اما کاربرد دفاعی آن در گذشته برای مردم آن دوران بسیار ارزشمند بوده‌است.

با گذشت چندین قرن پس از گذشت ساخت دیوار گلستان هنوز زمان ساخت آن مشخص نمی‌باشد اما بسیاری از تاریخ‌نگاران معتقد هستند ساخت این دیوار با ساخت دیوار چین همزمان بوده‌است و کاربرد هر دو آنها مقابله با مهاجمان و حمله گروهی به نام هپتال‌ها بوده‌است. البته بسیاری از تاریخ نگاران بر این باورند که زمان ساخت این دیوار به زمان هخامنشیان باز می‌گردد.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی برترین مکان‌های دیدنی گلستان پرداختیم. همانطور که چندین بار اشاره‌کردیم، استان گلستان مقصدی تمام و عیار برای سفر و گردش محسوب می شود و می‌تواند در این استان جاذبه‌های دیدنی مختلف و متعددی را تماشا کرد. وجود جنگل‌ها، دریاچه‌ها، ساحل، رودخانه، مراکز خرید و تجاری و… باعث شده‌است که این استان از نظر گردشگری از استان‌های برتر کشور ایران محسوب شود.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده‌باشید.

آشنایی و معرفی کامل با جنگل النگدره و زیبایی های آن

آشنایی و معرفی کامل با جنگل النگدره و زیبایی های آن

شاید گلستان به نسبت استان‌های مازندران و گیلان، مسافران کمتری را از میان خیل عظیمی ایرانیانی که از نقاط مختلف کشور برای گذران تعطیلات خود راهی شمال می‌شوند، پذیرا باشد؛ اما در …

معرفی پارک ملی گلستان

معرفی پارک ملی گلستان

استان گلستان جز استان‌های شمال کشور محسوب می‌شود، همانطور که اطلاع دارید استان‌های شمال کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی آن‌ها از مکان‌های طبیعی و جنگا‌های سرسبز برخوردار است. به همین دلیل استان …