دسته: جاهای دیدنی کرمان

کرمان یکی از زیباترین و البته بزرگ‌ترین استان‌های کشور ایران به شمار می‌رود و به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی و همچنین مکان های دیدنی مختلف به عنوان یکی از مقاصد محبوب گردشگری در ایران شناخته می‌شود و در تمام طول از نقاط مختلف ایران گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. جاهای دیدنی کرمان در دسته‌های مختلف طبیعی، تاریخی، گردشگری و رفاهی قرار می‌گیرد و قصد داریم در ادامه در وب سایت گردیشه به بررسی کامل و معرفی جامع هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

مهم ترین جاهای دیدنی کرمان

استان کرمان با مرکزیت شهر کرمان یکی از استان‌های ایران محسوب می‌شود که از لحاظ آب و هوایی در منطقه‌ای گرم و خشک قرار گرفته است اما به دلیل غنی بودن از مکان های گردشگری مختلف هرساله توریست‌های زیادی از جاذبه‌های گردشگری کرمان بازدید می‌کنند.

اگرچه کرمان در منطقه‌ای گرم و خشک قرار دارد اما به دلیل اینکه این شهر سومین مرکز استانی است که ارتفاع آن از آب دریا بالاتر است در فصل تابستان نیز نسبت به دیگر استان‌ها و شهر‌های اطراف خود از آب و هوای بهتری برخوردار است و برای بازدید بسیار آزار دهنده نمی‌باشد. ناگفته نماند که جاذبه‌های گردشگری استان کرمان از لحاظ کمیت بسیار بالا هستند و برای بازدید از همه گی آن‌ها باید حداقل بیش از یک هفته را در این استان بگذرانید.

مسجد جامع کرمان

مسجد جامع کرمان را می‌توان به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمان و مکان های مذهبی کرمان شناخت که به دلیل قدمت و معماری زیبایی که دارد، گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. این مسجد به نام مسجد جامع مظفری نیز شناخته می‌شود و فاصله بسیار نزدیکی با بازار مظفری یکی از بازار‌های قدیمی و البته معروف کرمان دارد.

مسجد جامع کرمان از مساجد چهار ایوانی ایران است و در زمان حکومت آل مظفر توسط‌امیر مبارزالدین محمد مظفر ساخته شده است. با توجه به کتیه قرار گرفته بر سر در این مسجد، سال ساخت این مسجد به سال ۷۵۰ هجری قمری باز می‌گردد. در طول تاریخ این مسجد بار‌ها مورد مرمت قرار گرفته است و بخش‌های مختلفی از آن توسط حکومت‌ها و دولت‌های مختلف بازسازی شده است.

روستا سیرچ

یکی از خاص تریم و جالب‌ترین روستا‌هایی که در کشور ایران وجود دارد و جز جاهای دیدنی کرمان به شمار می‌رود، روستای سیرچ است. اگرچه این روستا در نزدیکی کرمان قرار دارد و در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده است اما آب و هوای آن کاملاً متضاد با این مسأله است و دارای آب و هوای کاملاً خنک و مرطوبی می‌باشد. برخی از قسمت‌های این روستا به دلیل ارتفاع زیادی که دارد در زمستان‌ها یخ می‌زند و تبدیل به پیست اسکی می‌شود که افراد زیادی را به سوی خود برای تفریح و تیوپ سواری می‌کشاند.

این روستا را می‌توان یک مرکز گردشگری نامید زیرا از رودخانه‌ها، درختان و طبیعت بسیار بکری برخوردار است. در این روستا درختان سروی وجود دارد که بیش از ۱۰۰۰ سال است زنده‌اند و با ایجاد سایه، برای مردمان این منطقه بسیار پر برکت هستند. چشمه آب گرم سیرچ یکی از زیباترین دیدنی‌هایی است که در دل روستا سیرچ قرار گرفته است. مردم و اهالی این روستا معتقد هستند این چشمه دارای مواد معدنی مختلفی است که استحمام در آن می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری به خصوص بیماری‌های مفصلی و پوستی مؤثر باشد.

موزه حمام

از دیگر مکان های دیدنی که در دل کرمان قرار گرفته است و برای بازدید عموم بسیار خاص و دیدنی به شمار می‌رود، موزه حمام یا حمام گنجعلی کرمان است که امروزه به عنوان یکی از برترین جاهای دیدنی کرمان شناخته می‌شود. موزه حمام در نزدیکی میدان ارگ و بازار سنتی کرمان قرار گرفته است و گردشگران می‌توانند همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۲۰. ۳۰ شب از آن بازدید کنند.

اگرچه این مکان امروزه کاربری خود را به موزه تغییر داده است اما در گذشته به خصوص پس از روی کار آمدن حکومت صفویه، این حمام محلی برای تجمع آقایان به شمار می‌رفت و قرار‌های ملاقات مختلفی در آن انجام می‌شود.

یکی از مهم‌ترین و خالص‌ترین شاخصه‌های این حمام، معماری آن است که از معماری ایرانی باستانی الگو‌برداری شده است. در تمامی بخش‌های این موزه گچ کاری‌های ظریف و بسیار زیبایی وجود دارد که می‌تواند چشمان گردشگران را به سوی خود جذب کنند. علاوه بر گچ کاری‌های بی‌نظیر و دوست داشتنی، در این موزه نورگیر‌های طبیعی خاصی وجود دارد. سیستم آب لوله کشی و همچنین نقاشی‌های اسلیمی بر دیواره‌های این حمام، از دیگر بخش‌های دیدنی آن به شمار می‌رود.

این حمام که امروزه یکی از موزه‌های دیدنی شهر کرمان به شمار می‌رود، می‌تواند نمایان‌گر زندگی و فرهنگ اهالی قدیم کرمان باشد و بازدید از آن می‌تواند برای گردشگران بسیار جذاب و خوشایند باشد. لازم به ذکر است که این موزه در نزدیکی میدان ارگ کرمان واقع شده است.

بازار مسگری

ظروف مسی و مسگری شده یکی از مهم‌ترین سوغات‌های استان کرمان به شمار می‌آیند. بازار مسگری از جذاب‌ترین جاهای دیدنی کرمان به شمار می‌رود که با بازدید از آن با صدای چکش بر روی بدنه فلز‌ها همراه است. در سال‌های گذشته بازار مسگری کرمان و بازار مسگری یزد به دلیل فراموشی مردمان در استفاده از ظروف مسی، با کاهش تقاضا زیادی روبرو بود اما در چند سال گذشته به دلیل آشکار شدن فواید پخت و پز غذا و همچنین مصرف آن در ظروف مسی، دوباره جان تازه‌ای به بازار مسگر‌ها افزوده شده است.

در این بازار علاوه بر اینکه امکان خرید انواع ظروف مسی را دارید، می‌توانید از هنر هنرمندان و مسگرانی که در این بازار فعالیت می‌کنند، بازدید نمایید.

قلعه اردشیر

قلعه اردشیر کرمان یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان و مکان های تاریخی استان کرمان به شمار می‌رود که بر فراز کوهی در نزدیکی شهر کرمان واقع شده است. این قلعه از گذشته‌های بسیار دور در ایران شناخته شده است به طوریکه در شاهنامه فردوسی از این قلعه نام برده شده است. این قلعه توسط اردشیر بابکان ساخته شده است و هدف از ساخت آن ایجاد نمادی برای پیروزی خود در فتح شهر کرمان به شمار می‌رود.

البته همچنان برخی از افراد و مورخان معتقد هستند که این قلعه متعلق به اردشیر بابکان نیست بلکه این قلعه توسط اردشیر ساسانی ساخته شده است که هدف از آن ساخت، دفاع از شهر کرمات در مقابل حمله بیگانگان بوده است. این قلعه از قدمت تاریخی بلندی برخوردار است و تاریخ نگاران معتقد هستند که ساخت این قلعه به دوران ساسانیان و اشکانیان باز می‌گردد.

لازم به ذکر است دیوار‌های این قلعه کاملاً از خشت ساخته شده است. اگرچه امروزه بخش‌های کثیری از این قلعه از بین رفته‌اند اما تاریخ نگاران بر این باور هستند که این قلعه از دو بخش تشکیل شده است که یکی از این دو بخش قسمت اصلی قلعه است و دیگری که در ارتفاع پایین‌تری ساخته شده است، آتشکده آناهید نام دارد. با توجه به‌اشیا یافت شده در پی کاوش‌های باستان‌شناسی، معلوم شده است که این قلعه تنها یک قلعه نظامی نبوده است بلکه برای برپایی جشن‌های مختلف نیز مردمان در این قلعه گرد هم جمع می‌شده‌اند.

آبشار‌های سیمک

یکی دیگر از مکان های دیدنی کرمان و از برترین جاهای دیدنی کرمان می‌توان به آبشار‌های سیمک اشاره کرد که در ۳۵ کیلومتری شمال مرکز استان کرمان یعنی شهر کرمان قرار گرفته است. در این منطقه ۱۳ آبشار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بسیار زیبا هستند و به دلیل وجود اردوگاه نیز کوهنوردان و طبیعت گردان به راحتی می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند و ساعت‌های طولانی را در این منطقه کمپ کنند.

لازم به ذکر است که امکان صعود از این آبشار‌ها وجود دارد اما برای صعود به این آبشار‌ها و کوه‌های اطراف آن بایستی از تجهیزات کافی برخوردار باشید.

باغ شازده

باغ شازده را می‌توان یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان دانست که به دلیل زیبایی زیادی که دارد توانسته است هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کند. این باغ به قدری دارای زیبایی زیادی است که پیشنهاد می‌شود برای گردش در آن و بازدید از آن حداقل دو الی سه ساعت زمان بگذارید.

باغ شازده کرمان در زمان قاجار ساخته شده است و مساحت آن حدود ۳ هکتار است. در تمامی قسمت‌های این باغ درختان بلند و سرسبزی وجود دارد و در میان این باغ حوضچه‌ها و فواره‌های آب خودنمایی می‌کنند. وجود جویبار‌های دیدنی و مملو از آب حس سرخوشی و زندگی را به این باغ افزوده است که در نظر مخاطبین نیز بسیار جذاب است. ناگفته نماند که این باغ از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است.

این باغ نیز همچون بسیاری از باغ‌های ایرانی در نقاط مختلف کشور از عمارت برخوردار است. عمارت این باغ در وسط باغ شازده قرار گرفته است اما ناگفته نماند که تنها بخش کوچکی از آن قابل مشاهده است. این باغ به دلیل اینکه در دامنه‌های کوه قرار گرفته است از آب و هوای کوهستانی نیز برخوردار است. بازدید‌کنندگان همه روزه می‌توانند از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر از این باغ بازدید کنند.

کتابخانه ملی کرمان

از دیگر مکان های دوست داشتنی و بسیار جذابی که در کرمان قرار گرفته است، می‌توان به کتابخانه ملی کرمان اشاره کرد. به دلیل اینکه ساختمان کتابخانه ملی کرمان از نقش و نگار‌های زیبا و همچنین معماری دوست داشتنی برخوردار است، این مکان به عنوان یکی از جاهای دیدنی کرمان نیز به حساب می‌آید که گردشگران و همچنین علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در سفر به کرمان حتماً از آن بازدید می‌کنند.

لازم به ذکر است که قدمت ساختمان این مجموعه به سال ۱۳۰۸ هجری شمسی در زمان رضا پهلوی باز می‌گردد. لازم است بدانید که در ابتدا کاربری این ساختمان متعلق به کارخانه ریسندگی بود اما براساس تحولاتی که در آن زمان رخ داد، این کارخانه به طور کامل فعالیت خود را متوقف کرد و تا زمان انقلاب بدون کاربرد باقی ماند. پس از رخداد انقلاب اسلامی در ایران، سازمان‌های مختلف و متعددی برای سالیان کوتاه در این ساختمان فعالیت انجام دادند تا در نتیجه موزه کتابخانه ملی کرمان در این ساختمان واقع شد و تا به امروز پابرجاست. این مکان امروزه یکی از موزه‌های دوست داشتنی کرمان است.

روستا می‌مند

یکی از زیباترین و دوست داشتنی‌ترین روستا‌هایی که در استان کرمان وجود دارد، روستا می‌مند است که از زیباترین جاهای دیدنی کرمان شناخته می‌شود. فاصله این روستا تا شهر کرمان یعنی مرکز استان کرمان تنها ۳۸ کیلومتر است و معماری زیبا خانه‌های این روستا از مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه‌های آن به شمار می‌رود که می‌تواند هر گردشگری را شگفت‌زده کند.

خانه‌های این روستا از آن جهت بسیار معروف هستند که تمامی آن‌ها بدون هیچ مصالحی در دل کوه و صخره‌ها ساخته شده‌اند. تمامی خانه‌های روستا می‌مند بر روی یکدیگر واقع شده‌اند و توانسته پنج طبقه را تشکیل دهند.

ناگفته نماند سبک معماری خانه‌های روستا می‌مند تنها زیبایی آن محسوب نمی‌شود بلکه این روستا از طبیعت و همچنین حیات وحش بسیار خوبی برخوردار است. در این روستا گیاهان دارویی مختلفی کشت می‌شوند و حیوانات مختلفی همچون مار، مارمولک، خرگوش، آهو، بز کوهی و… مشغول به زندگی هستند.

این روستا قدمت بسیار طولانی دارد و بنابر اسنادی که وجود دارد این روستا قبل از اسلام ساخته شده است. در اطراف این روستا نقاشی‌های وجود دارد که نمایانگر حضور انسان‌ها در قرن‌های گذشته را می‌دهد. در این روستا دیدنی‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد اما مسجد، حسینیه و آتشکده آن از معروف‌ترین مکان های دیدنی روستا می‌مند و جاهای دیدنی کرمان به حساب می‌آیند.

ارگ بم

ارگ بم را می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین بنا خشتی در جهان شناخت که در فهرست میراث فرهنگی سازمان یونسکو نیز ثبت شده است و یکی از عجایت کشور ایران به شمار می‌رود. اگرچه افرادی که در قدیم از این بنا بازدید کرده‌اند تعاریف متفاوت و بسیاری را ارائه می‌دهند اما ناگفته نماند که این ارگ بزرگ و تاریخی در اثر زلزله بم در سال ۱۳۸۲ تا حد زیادی ویران شود. پس از زلزله ویران‌کننده ارگ بم، بیش از ۱۵ سال زمان صرف شد تا بتوان بخش قابل توجهی از این جاذبه تاریخی را بازسازی نمود. امروزه گردشگران زیادی به خصوص گردشگرانی که از خارج کشور به ایران سفر می‌کنند، از این ارگ تاریخی دیدن می‌کنند.

جمع‌بندی

استان کرمان یکی از شهر‌های مرکزی کشور ایران است که به دلیل دارا بودن مکان های گردشگری و جذابی که دارد، یکی از مقاصد برتر گردشگری در تمامی ایام سال به خصوص فصل تابستان محسوب می‌شود. استان کرمان به دلیل پیشینه تاریخی بالایی که دارد دارای مکان های تاریخی و عمارت‌های قدیمی بسیاری است که در این مقاله سعی کردیم به بررسی برخی از مهم‌ترین مکان های دیدنی کرمان بپردازیم.