دسته: جاهای دیدنی قزوین

شهر قزوین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ایران هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. جاهای دیدنی قزوین بسیار چشم‌نواز و شگفت‌انگیز  می‌باشند؛ به طوری که همواره این مقصد مورد توجه مردم ایران قرار دارد. شهر بزرگ قزوین در دوره صفویان نزدیک به 57 سال پایتخت کشور ایران بوده است. پس بی دلیل نیست که موزه‌ها و ابنیه تاریخی متعددی در این شهر دیده می‌شود.

به طور کلی شهر قزوین به عنوان کانون علم و هنر ایران شناخته می‌شود و در این حوزه حرفی برای گفتن دارد. قزوین بزرگ از نظر جغرافیایی در کرانه شمال غربی ایران قرار گرفته است و جزو محبوب‌ترین قطب‌های گردشگری ایران به شمار می‌رود. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه سعی کرده‌ایم اطلاعات ارزشمندی در مورد شهر قزوین ارائه دهیم.

قزوین، شهری به وسعت تاریخ

این شهر پرآوازه تاریخ و فرهنگ مردم زیادی را به خود دیده است که در این زمان جزو شهرهای گردشگری ایران به شمار می‌رود. مردمان این شهر در زمان قدیم به کشاورزی مشغول بودند و تاریخی 7000 ساله دارد. ناگفته نماند که قزوین به عنوان بزرگ‌ترین شهر صنعتی ایران شهرت زیادی دارد.

قزوین در گذشته نام‌های متفاوتی داشته است که موسس و راژیا که به ترتیب در زمان ساسانیان و اشکانیان از معروف‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند. ناگفته نماند که اروپاییان به آن آرساس هم می‌گفتند و این موضوع نشان دهنده این است که قزوین دوران‌های تاریخی زیادی را پشت سر گذاشته است.

قزوین، مهد خوشنویسی ایران

میرعماد قزوینی یکی از معروف‌ترین خوش‌نویسان در زمان خود می‌باشد که برای مشاهده آثار وی می‌توانید به موزه تاریخی قزوین مراجعه نمایید. میرعماد حسنی قزوینی از برجستگان هنر خوشنویسی ایرانی و همچنین بزرگترین خوشنویس در خط نستعلیق است. از وی آثار مختلفی بجای مانده است که برای گردشگران علاقمند به این حیطه بسیار جذاب می‌‌باشد. هنر خوشنویسی وی در دوران صفوی جایگاه ویژه‌ای داشت و خط او مانند طلا ارزشمند و گرانبها بوده است.

دولتخانه صفوی

اگر بخواهیم از زیباترین و بزرگ‌ترین جاهای دیدنی قزوین بگوییم، بهتر است دولتخانه صفوی را معرفی کنیم. مجموعه باغ صفوی در زمان حکومت شاه طهماسب با معماری فوق حرفه‌ای بنا گردیده است، به طوری‌که بیشتر معماران ماهر و متخصص آن زمان در ساخت آن نقش داشته‌اند. دولتخانه تعداد زیادی از مکان‌های دیدنی قزوین را در خود جای داده است و با مشاهده آن می‌توانید خود را برای ساعتی از هیاهوی شهر دور کنید. برخی از مهم‌ترین بخش‌های دولتخانه صفوی به شرح زیر است:

 • عمارت نادری
 • عمارت پهلوی
 • عمارت قاجاری
 • کاخ چهلستون
 • گراند هتل
 • سردر عالی قاپو

بازار بزرگ قزوین

این مجموعه گردشگری از مکان‌های دیدنی قزوین به حساب می‌آید که در همان دوران صفوی بنا شده‌است، در نتیجه از قدمتی دیرینه برخوردار می‌باشد. این بازار تاریخی در زمان قاجار شامل  چندین کاروانسرا، سرا و تیمچه بود. در اوایل مسجد جامع قزوین بخشی از این بازار به حساب می‌آمد که پس از انجام جابه‌جایی هایی از آن جدا شد. قیصریه یکی از جذاب‌ترین مراکز گردشگری این بازار می‌باشد که طاق نماهای آجری به آن جذابیت زیادی بخشیده است. این بازار دارای چهار در مجزا می‌باشد که درب ورودی آن با تیمچه سرباز و دیگری به تیمچه سرپوشیده خاتمه می‌یابد. همچنین از سمت شرق به سرای وزیر و در دیگر آن به چهار سوق گشاده می‌شود. مهم‌ترین بخش‌ها در این بازار عبارتند از:

 • سرای سعدالسلطنه: این کاروانسرای تاریخی به عنوان یکی از شاهکارهای قزوین از نظر معماری و تاریخی می‌باشد که در زمان قاجاریه بنا شده‌است. پس حتما بازدید از استثنایی‌ترین سرای قزوین را در برنامه خود قرار دهید.
 • سرای حاج رضا: سرای حاج رضا از شگفت‌انگیز ترین‌ کاروانسراهای قزوین به شمار می‌رود که در بخش جنوبی این بازار قرار گرفته‌است. ناگفته نماند که این سرا از وسعت بسیار چشمگیری برخوردار می‌باشد.
 • سرای نگار‌السلطنه: این سرای تاریخی به عنوان یکی از زیبا‌ترین سراهای تاریخی قزوین دارای 1492 مترمربع مساحت می‌‌باشد که بیشتر فضای آن را دو حجره و حیاط اشغال کرده‌است.
 • سرای وزیر: طاق‌های کاشی کاری شده در ورودی این سرا بسیار چشم‌نواز است که گنبد آجری بر جذابیت نمای آن افزوده است.
 • سرای خوش‌نویسان: این سرای فوق‌العاده جذاب در این بازار سنتی واقع شده است که نمایی از ذوق و هنر خوشنویسان قزوینی می‌‌باشد.
 • سرای شاه: این کاروانسرا که به سرای رضوی معروف است در بخش جنوبی بازار قزوین قرار دارد. همچنین معماری جذاب این سرا چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.
 • سرای ضراب‌خانه: این سرای دوطبقه دارای حجره‌هایی تاریخی می‌باشد که صنایع دستی گوناگونی در آن به چشم می‌خورد. ناگفته نماند که قدمت سرای ضراب‌خانه به 1000 سال پیش باز می‌گردد.

مسجدالنبی قزوین

مسجدالنبی به عنوان یکی از برترین جاهای دیدنی قزوین بازدید کنندگان فراوانی دارد. این مسجد در جنب بازار قزوین قرار دارد که نماز جماعت با شکوه هرچه تمام تر برگزار می‌گردد. گردشگران خوش ذوق از این مسجد روح‌نواز دیدن می‌کنند و معتقدند که نماز خواندن در آن حس‌و‌حالی دیگر دارد. مسجدالنبی در خیابان امام خمینی واقع شده‌است و شبستانی دارد که تعریف آن زیاد شنیده می‌شود. این مسجد باقدمت نزدیک به 14 هزار متر مربع زیر بنا دارد و سبک معماری آن بسیار دلنشین و منحصر به فرد است.

این مسجد در دی ماه سال 1310 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مسجدالنبی دارای سه در ورودی می‌باشد که هرکدام از آن‌ها با سردری زیبا خودنمایی می‌کنند. کاشی‌های میناکاری شده به درب ورودی این مسجد زینتی ستایش شدنی بخشیده است. همچنین کتیبه‌ای فوق‌العاده زیبا با خط نستعلیق از کاشی لاجوردی ساخته شده‌است. در هرکدام از کتیبه‌های داخلی آیه های وزین قرآن حک شده و حال و هوایی روحانی به کل فضای مسجد اعطا کرده است.

کاخ موزه چهل ستون

کاخ موزه چهل ستون یکی از مکان‌های دیدنی قزوین به شمار می‌رود و در زمان‌های قدیم به عمارت کلاه فرنگی معروف بوده است. این عمارت در زمان صفویه بنا شده و امروزه در میدان آزادی قزوین قرار گرفته‌است. این کاخ موزه در دوران سلطنت شاه طهماسب بنا شده است که نقاشی‌های قدیمی در آن نگهداری می‌شود.

مجموعه عالی قاپو

این بنای تاریخی توسط شاه طهماسب ساخته شده‌است و دارای هفت در مجزا می‌باشد. این موضوع دقیقا در زمانی بود که حکومت صفویان از تبریز به قزوین انتقال یافت که این ارگ باعظمت ساخته شد. این مجموعه در نزدیکی کاخ چهلستون قرار گرفته‌است و تابحال تغییرات مختلفی بروی آن انجام شده‌است.کاشی‌کاری‌های بسیار جذاب و تابلوهای خوشنویسی شده این بنای تاریخی بسیار دیدنی است. در حال حاضر عالی قاپو از مکان‌های دیدنی شهر قزوین به حساب می‌آید.

این عمارت شامل مجموعه‌‌ی سعادت‌آباد بوده است که در زمان کنونی، تنها سردر عالی قاپو از دوران قدیم بر جای مانده است. درب اصلی عالی‌قاپو در زمان‌های دور به خیابان و میدان شاه باز می‌شد اما امروزه فقط درب این مجموعه قابل مشاهده است.

امامزاده شاهزاده حسین(ع) قزوین

این امامزاده از معروف‌ترین مکان‌های زیارتی و جاهای دیدنی قزوین می‌‌باشد. قدمت این امامزاده به چند صده قبل باز می‌گردد و در بین مکان‌های دیدنی قزوین مانند الماس می‌‌درخشد. شاهزاده حسین (ع)  از نوادگان امام رضا (ع) است و از همین جهت در میان مردم بومی این منطقه از جایگاه ارزشمندی برخوردار است. معماری حرفه‌ای و دل‌انگیز این امامزاده توجه عده زیادی از افراد را به خود جلب می‌کند. در زمان حکومت صفویان و قاجار، معماران هنرور با ظرافتی خاص این امامزاده را بنا کرده اند که آیینه‌کاری‌های این مکان، زیبایی آن را صدچندان کرده‌اند.

قدیمی‌ترین خیابان ایران

اگر می‌خواهید در تاریخ ایران سفر کنید، جاهای دیدنی قزوین همچون خیابان سپه را از دست ندهید. این شهر بزرگ مجموعه‌ای از دیدنی‌ترین مراکز تاریخی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. خیابان سپه تحت عنوان قدیمی‌ترین خیابان ایران بسیار مورد توجه و استقبال گردشگران است، زیرا بیانگر تاریخی 400 ساله می‌‌باشد. این خیابان از سمت شمال به سردر عالی‌قاپو و در انتها به مسجد جامع قزوین خاتمه می‌یابد.

اگر شما نیز اهل عکس و عکاسی هستید، مکان‌های دیدنی قزوین می‌تواند انتخابی عالی برای شما باشد. پس بهتر است یک لیست کامل از جاذبه‌های گردشگری قزوین تهیه کنید، زیرا در مواقع ضروری بسیار کارآمد است.

کلیسای کانتور

آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری از دوران صفویه بجای مانده است که  بیانگر تاریخ و تمدن قزوین در زمان قدیم می‌باشد. کلیسای کانتور که نام دیگر آن برج ناقوس می‌‌باشد بجای مانده از جنگ جهانی دوم است. این کلیسای معروف قزوین به دست روس‌ها بنا شد و نشانگر تاریخ کهن شهر قزوین می‌‌باشد. کلیسای کانتور از معروفترین مراکز دیدنی ایران به شمار می‌رود که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این کلیسا با معماری صلیبی ساخته شده و رنگ سرخ دارد.

حمام قجر قزوین

شاید در ابتدا گمان کنید که این حمام مربوط به دوران قاجاریه می‌باشد اما در زمان صفویه بنا شده‌است. این حمام 1025 شمسی توسط امیر گونه خان قاجار که یکی از سرداران شاه عباس بوده‌است، ساخته شد. در زمان‌های قدیم به حمام شاهی معروف بود اما امروزه به موزه مردم‌شناسی تغییر نام داده است. پیشنهاد می کنیم حتما از این حمام تاریخی بازدید کنید. از دیدنی‌ترین‌های این حمام می‌توان به تابلوهایی از اقوام، سنت‌ها و مشاغل مختلف مردم ایران اشاره نمود.

آب‌انبار حاج کاظم

همانطور که می‌دانید شهر قزوین آب و هوای گرم و خشک دارد و در گذشته آب‌انبار‌های مختلفی در آن تعبیه شده است. آب‌انبار حاج کاظم از معروف‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید که توسط حاج کاظم کوزه‌گر ساخته شده است. ورودی این آب‌انبار حدود 8 متر ارتفاع دارد و سقف زیبای آن با کاشی‌های فیروزه‌ای خودنمایی می‌کند. کتیبه‌های سنگی حکاکی شده و چشم‌نواز نشان دهنده معماری جذاب آن می‌باشد. جالب است بدانید که امروزه در این حمام یک کارگاه شیشه‌گری سنتی قرار دارد که می‌توانید در آن به مشاهده مراحل ساخت شیشه بپردازید.

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین در سال 192 هجری به دستور هارون الرشید ساخته شد که بخش‌هایی از آن با حمله مغول‌ها تخریب شد. این مسجد حدود 3500 متر مربع مساحت و چهار ورودی و چهار صحن دارد که هر کدام از این ورودی‌ها برای خود یک ایوان بزرگ و مستقل دارد. در هر ورودی طاق‌هایی زیبا با کاشی‌کاری‌های چشمگیر قرار دارد که واقعا ارزش دیدن دارند. برای مشاهده آثاری از سفالینه‌ها، ارسی‌ها، کاشی و گچ‌بری‌های تاریخی به این مسجد سر بزنید.

گراند هتل قزوین

گراند هتل یکی از جاهای دیدنی قزوین می‌‌باشد که به سبک معماری اروپایی ساخته شده‌است. این هتل به عنوان مدرن‌ترین هتل ایران شهرت زیادی دارد و در سال 1299 هجری شمسی با 3000 متر زیربنا برپا شده است. این هتل در اواخر دوران قاجار تاسیس شد، پس ناگفته‌های زیادی از تمدن بشری در آن دوران دارد.

در همین هتل طرح کودتای انگلیس بر علیه رضاشاه پهلوی چیده شد. همچنین در زمان‌های قدیم یک سینما در نزدیکی گراند هتل بنا شد که مورد آتش‌سوزی قرار گرفت. این هتل توانایی پذیرش میهمانان را ندارد اما در حال مرمت و بازسازی دوباره است.

قلعه الموت

قلعه الموت از دیگر مکان‌های دیدنی قزوین است یک دژ نظامی تاریخی به حساب می‌آید. این قلعه در ارتفاع 2100 متری در یک صخره بنا شده است و پایگاه اصلی حسن صباح و گروه حشاشین در دوران قدیم بوده‌است. می‌توان قلعه الموت را جزو اولین تکاورهای تاریخ ایران دانست. در حقیقت قلعه الموت به معنای آشیانه عقاب می‌‌باشد و در گذشته اطراف این قلعه را پرتگاه و خندق تشکیل داده است. هلاکو خان سال‌ها بعد این قلعه را به آتش کشید و آن را تبدیل به زندان کرد.

کلام آخر

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، قزوین دارای شگفت‌انگیز ترین‌ کاروانسراها و مساجد قدیمی می‌باشد که هرکدام بیانگر اطلاعات خاصی از زمان گذشته هستند. پس پیشنهاد می‌کنیم سفر به قزوین و بازدید از مکان‌های دیدنی آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. شما می‌توانید هرگونه نظر یا ابهامی که دارید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه تمام تلاش خود را به عمل آوردیم تا اطلاعاتی جامع از دیدنی‌های قزوین در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم از خواندن این مقاله کمال لذت را برده باشید.

آشنایی کامل با مسجدالنبی قزوین و دیدنی های آن

آشنایی کامل با مسجدالنبی قزوین و دیدنی های آن

در شهر قزوین معماری‌های بسیار زیبایی وجود دارد و مسجد شاه معروف به مسجد سلطانی و مسجد النبی در این شهر واقع می‌باشند. این مسجد زیبا یک مساحتی نزدیک به ۱۴۰۰۰ مترمربع …

آشنایی کامل با کاخ چهلستون استان قزوین

آشنایی کامل با کاخ چهلستون استان قزوین

شهر قزوین به دلیل اینکه به پایتخت کشور نزدیک است مسیر مناسبی برای تعطیلات آخر هفته به شمار می‌رود. در این شهر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی یافت می‌شود که بسیاری از …

آشنایی با بنای خاص و تاریخی سردر عالی قاپو

قزوین از تاریخی‌ترین شهر‌های کشور ایران به شمار می‌رود و به دلیل اینکه در برخی از دوره‌های تاریخی کشور ایران به عنوان پایتخت ایران محسوب می‌شده است و به دلیل توجه بسیاری …