دسته: جاهای دیدنی سمنان

می‌توان شهر سمنان را به‌عنوان یکی از شهرهای بزرگ و کهن با قدمت چندهزارساله نام برد. این شهر سرشار از جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی است. گردشگران در این شهر به علت آب‌وهوای شهر سمنان می‌توانند طبیعت خشک و سبز را هم زمان و در کنار هم ببینند. شهر سمنان علاوه به آن که در مسیر استان خراسان‌رضوی قرار گرفته‌است، خود نیز ویژگی‌های زیبا و فوق‌العاده‌ای دارد که موردتوجه مسافران و افراد زیادی قرار گرفته‌است. در ادامه به طور مفصل به معرفی جاهای دیدنی سمنان پرداخته می‌شود.

مسجد جامع سمنان

این مسجد که بنایی بسیار با ارزش و کهن است، در طول سال‌های گذشته دچار تغییر و تحولات زیادی شده‌است. در حال حاضر در این مسجد آثار به‌جامانده از دوران تیموری و سلجوقی رویت می‌شود و یکی از جاهای دیدنی سمنان است. گفته می‌شود که این مسجد در قرن اول هجری و بر روی خرابه‌های به‌جامانده از آتشکده بنا شده است. شیوه معماری آذری سبک معماری این بنا است و همچنین در شمال شرقی آن یک مناره وجود دارد. کتیبه‌ای به خط کوفی روی مناره دیده می‌شود که بسیار توجه را به خود جلب می‌کند و جالب است. در طول تاریخ، مسجد جامع سمنان به لحاظ اجتماعی،مذهبی و فرهنگی ارزش و اعتبار زیادی را به خود اختصاص داده است.

جنگل ابر

می‌توان از زیباترین و قدیمی‌ترین مکان‌های دیدنی سمنان به جنگل ابر شاهرود اشاره کرد. جنگل ابر با گونه‌های جانوری و گیاهی و زیبایی خاصی که دارد، از پرطرفدارترین نقاط شمال شرق ایران به شمار می‌رود. این جنگل با وسعتی معادل ۳۵ هزار هکتار در ادامه جنگل‌های شمال کشور قرار دارد. این جنگل به دلیل آن که در بیشتر مواقع فضای آن را دریایی از ابرها فراگرفته‌اند، به نام جنگل ابر مشهور شده‌است.

در این جنگل مسحورکننده به دلیل آن که ابرها بسیار زیاد به درخت‌ها نزدیک‌اند و طوری به نظر می‌رسد که جنگل بر روی کوهی از ابرها سوار شده‌است، می‌توان به‌راحتی در میان ابرها به گشت‌وگذار پرداخت. همین امر سبب شده که گردشگران از این مکان به‌عنوان یکی از زیبا و متحیرکننده‌ترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران نام ببرند.

دروازه ارگ سمنان

دروازه ارگ سمنان در زمان سلطنت بهمن میرزای بهاءالدوله ساخته شده‌است. از نوشته کتیبه روی این بنا این‌طور برداشت می‌شود که در زمانی که ناصرالدین‌شاه سلطنت می‌کرده و حکمران سمنان، شاهرود، دامغان و بسطام انوشیروان میرزا بود ساخت دروازه ارگ به اتمام رسیده‌است. متأسفانه از خود مجموعه اصلی ارگ زیادی به جزء دروازه شمالی آن باقی نمانده‌است. همچنین کتیبه این دروازه به خط زیبای نستعلیق است که با وجود طرح و برگ‌های اسلیمی زیبایی خاصی پیدا کرده‌است.

چشمه قلقل

این چشمه زیبا در استان سمنان و شهرستان دامغان در بین یک تنگه کوچک و بسیار سرسبز جای گرفته‌است. دلیل اسم این چشمه این است که آب چشمه از انتها یا آخر شکاف هفت متری یک کوه سنگی جوشیده شده و سپس خارج می‌شود. به همین دلیل اهالی منطقه از ایام قدیم به آن قلقله با چشمه قلقل می‌گویند. آب این چشمه آبی سرد است و به دلیل این که در ارتفاعات منطقه تویه دروار قرار دارد و از چشم‌اندازهای طبیعی بسیار جذاب و زیبایی بهره‌مند است. این چشمه با حجم آبدهی 45 لیتری در ثانیه بیش‌ترین و بالاترین حجم آبدهی را در مجموعه چشمه‌های واقع شده در منطقه تویه دروار، دارا می‌باشد.

روستای پاده

این روستا که از جاهای دیدنی سمنان است، در نزدیکی شهر گرمسار واقع شده‌است. این روستا از مکان‌های بسیار قدیمی با بناهای باستانی و کهن است. در این مکان امکان این را دارید، تا از حمام، آب‌انبار، یخچال و قلعه پاده به طور کامل دیدن کنید. با قرارگرفتن در میان این روستا قلعه‌ای بسیار قدیمی را می‌بینید که به شکل مدور ساخته شده‌است.

این قلعه قدمت زیادی دارد، به‌طوری‌که به دوران تاریخی پس از اسلام برمی‌گردد. تا 150 سال پیش مردمان این روستا در همین قلعه زندگی می‌کردند، اما باگذشت زمان مردم در اطراف آن ساختمان‌سازی کرده‌اند. این روستا که از توابع شهرستان آرادان است، با جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده‌ای که دارد، تصویری زیبا و باشکوه از دیار قومس را به تصویر کشیده‌است. قومس یادآور تاریخ کهن گرمسار و آرادان است.

عمارت چشمه‌علی

عمارت زیبا و تاریخی چشمه‌علی در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان و همچنین در میان روستاهای کلاته و آستانه قرار دارد و یکی دیگر از مکان‌های دیدنی سمنان به شمار می‌رود. علاوه بر این که آب شهر دامغان از این چشمه تأمین می‌شود، جزء یکی از مناطق باصفای دامغان نیز محسوب می‌شود که از زمان‌های بسیار دور تفرجگاه سلاطین و فرمانروایان بوده‌است.

به دلیل این که ایالت قومس یا همان استان سمنان و شهر دامغان موردتوجه بسیاری از پادشاهان قاجار بود، آقا محمد خان و فتحعلی‌شاه قاجار ساختمان‌های بسیار زیبا و چشم نوازی در دامغان بنا کردند. مجموعه چشمه‌علی یکی از زیباترین و مهم‌ترین تفریحگاه‌های شهر دامغان محسوب می‌شود. این مکان در سالیان دور جایی برای تفریح و خوش‌گذرانی پادشاهان قاجار بوده است.

گرمابه پهنه

یکی از بناهای تاریخی سمنان گرمابه پهنه است که نزدیک به ۶۰۰ سال از تاریخ بنای اولیه و ابتدایی آن می‌گذرد. این بنا در ابتدا و در آغاز ساخت آن به‌عنوان حمام ساخته شد که در شمال غرب با نام محلی پهنه شهرت یافت. البته در سمنان آن را با نام حمام پهنه و گرمابه پهنه می‌شناسند. برخی دیگر نیز به دلیل نزدیکی این بنا به بقعه حضرت یحیی اسم گرمابه حضرت را برای آن برگزیدند. با استناد به متن کتیبه سر در حمام که به دست یکی از مورخان دوره قاجاریه به اسم محمدحسن خان صنیع‌الدوله در کتاب مطلع الشمس آمده، تاریخ ساخت این بنای فوق‌العاده را به دوران تیموریان و زمان سلطنت میرزا ابوالقاسم بابرخان نسبت داده‌اند. همچنین این کتیبه نشان‌ می‌دهد که دستور ساخت این بنا توسط خواجه غیاث‌الدین سمنانی صادر شده‌است.

کاروان‌سرای قصر بهرام سمنان

قدمت کاروان‌سرای قصر بهرام به دوران ساسانی بر می‌گردد. این بنا توسط شاه بهرام ساسانی ساخته شده و سپس توسط شاه‌عباس صفوی بازسازی شده‌است. سپس به‌عنوان کاروان‌سرا شناخته و مورداستفاده قرار گرفته شده‌است. این مکان در جنوب گرمسار قرار دارد. مسیر شهر گرمسار و جاده خاکی سنگ‌فرش بهترین مسیر برای دسترسی به این مکان است. همچنین برای بازدید و اقامت در این قصر لازم است که مجوزی از اداره محیط‌زیست استان سمنان دریافت کنید.

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ مانند بهشتی در دل شاهرود است. این جنگل را می‌توان جزء زیباترین جنگل‌های ایران نام برد که از معروف‌ترین مکان‌های دیدنی سمنان نیز به شمار می‌رود. این مکان در ۵۰ کیلومتری شمال شاهرود واقع شده‌است و به علت خطه‌ای که در آن قرار دارد، بسیار کم موردتوجه قرار گرفته‌است. بلوط، توسکا، یردار و داغداغان از گیاهان درختی این جنگل و آویشن، چوبک، دم‌روباهی و شبدر از گیاهان مرتعی این جنگل هستند. این منطقه جز معدود مناطقی به شمار می‌رود که رشته‌کوه البرز به حداقل عرضی خود رسیده‌است و به طور تقریبی می‌توان گفت از یک شاخه اصلی درست شده‌است.

تنگه زندان

تنگه زندان از جاذبه‌های گردشگری کوهستانی دامغان که در طول سال طبیعت دوستان و گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و افراد زیادی از آن دیدن می‌کنند. این تنگه در هفده کیلومتری شهر دیباج در قسمت شرقی شهر واقع شده‌است و دسترسی به آن بسیار راحت و آسان است. در مسیر این تنگه دشت گل‌های شقایق زیبایی وجود دارند.

‌جهت اصلی این تنگه زیبا و رؤیایی جنوبی-شمالی بوده‌است. تنگه زندان دارای دیوارهای سنگی و صخره‌ای مرتفعی است که بسیار هیجان‌انگیز و جذاب هستند و این مکان را به یکی از جاهای دیدنی سمنان تبدیل کرده‌اند.

جنگل و آبشار نام نیک

آبشار و جنگل نام نیک از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی سمنان‌است. این مکان جزء ارزشمندترین جاذبه‌های شاهرود محسوب می‌شود. آبشار و جنگل نام نیک در روستایی به نام نردین که از توابع بخش میای به شمار می‌رود، واقع شده‌است. این مکان گردشگری در قسمت حفاظت شده شهرستان شاهرود و همچنین در بخش آبریز شمالی استان قرار دارد. پوشش گیاهی جنگل نام نیک را گونه‌های درختی پهن برگ خزری تشکیل داده‌است. هرساله تعداد زیادی از افراد از سرتاسر ایران از این جاذبه زیبا دیدن می‌کنند.

منطقه گردشگری رامه

منطقه گردشگری رامه در شمال روستای ده‌نمک و در شمال شرقی گرمسار قرار دارد. این منطقه در 30 کیلومتری روستای ده نمک و در 55 کیلومتری گرمسار واقع شده‌است. ارتفاع این مکان از سطح دریا 1901 متر است. وجود مزارع و باغات روستایی و ارتفاعات در نزدیکی آن و همچنین درختان کهن‌سال و دیرزیست در این منطقه قابلیت‌های بسیار زیادی برای علاقه‌مندان به ورزش و طبیعت ایجاد کرده‌است. همچنین این منطقه جز مناطق حفاظت شده سمنان است. در فصل تابستان این روستا آب‌وهوای خوبی دارد و در روزهای تعطیلی و پایان هفته افراد بسیار زیادی از آرادان و شهرستان گرمسار به این منطقه سفر می‌کنند.

بازار شیخ علاءالدوله سمنان

این بازار در مرکز شهر قرار گرفته‌است و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است. این بازار زیبا و قدیمی به سبک سنتی و با مدنظر قراردادن وضعیت آب‌وهوای منطقه خشک و کویری با سقف‌های آجری و خشتی بنا شده‌است. از جنوب خیابان امام خمینی بازار شیخ علاءالدوله شروع و در 2000 متری کمی به قسمت شمالی متمایل می‌شود و تا گورستان علمدار امتداد می‌یابد. همچنین این بازار جزء جاهای دیدنی سمنان محسوب می‌شود.

موزه مهر و سکه در سمنان

در سال 1392 موزه تخصصی تمبر و سکه در شهر سمنان رونمایی و افتتاح شد. با گذشتن از خیابان امام خمینی به تیمچه تکیه می‌رسید و سپس موزه مهر و سکه را در جنب مسجد سلطانی می‌بینید. این موزه دارای سه بخش است. در بخش اول مهرهایی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوران قاجاریه وجود دارند.

در بخش دوم می‌توانید تاریخ تبادل و ردوبدل کردن ۳۰۰۰ساله در ایران را ببینید. در بخش سوم این موزه سکه‌های ضرب شده در مناطق بسیار کهن و قدیمی و کومش یا سمنان قرار گرفته‌اند. اگر به پول‌های قدیمی و اولیه، مهرهای کهن و قدیمی، سکه‌های تاریخی و انواع بازارهای مبادلاتی علاقه دارید از این موزه دیدن کنید؛ زیرا به طور حتمی برای شما هیجان‌انگیز و بسیار سرگرم‌کننده است.

شهر زیبای شهمیرزاد

از دیگر مکان‌های دیدنی سمنان می توان به شهر شهمیرزاد اشاره کرد. شهری کوچک و زیبا با آب‌وهوای بسیار خوب و همچنین طبیعتی فوق‌العاده در ۲۸ کیلومتری شمال سمنان قرار دارد. این شهر با نام بهشت گمشده‌ای در کویر شناخته و معرفی می‌شود. البته درگذشته شهر شهمیرزاد به نام‌های دیگر مانند  شامار، شهمار و سهار نیز معروف بوده و با آن‌ها شناخته می‌شده‌است. با قدمت ۳۰۰۰ساله ای که این شهر دارد، به‌عنوان آباد و پرنعمت‌ترین شهر طبرستان مشهور بوده‌است.

شهر شهمیرزاد باغ‌های گردوی بسیار زیادی دارد. همچنین در صورت تمایل می‌توان، از مغازه‌های موجود در این شهر انواع مختلفی از لواشک و ترشیجات را خریداری کرد. درخت گردوی معروف که قدمتی معادل ۱۳ قرن دارد و با نام کمان رستم معروف و مشهور است، در این شهر زیبا و قدیمی قرار دارد. قدم‌زدن در کوچه‌های این شهر با صدای آرامش‌بخش پرنده‌ها و جریان آب خالی ‌از لطف نیست.

در ۵ کیلومتری شمال شرق شهمیرزاد قلعه کهن و تاریخی شیر قلعه وجود دارد. این قلعه به‌منظور حفاظت و نگهداری از راه انشعابی جاده ابریشم درست شده‌است. از دیگر مکان‌های گردشگری این شهر می‌توان به چشمه‌های هفت چشمه، محله بلبل دره و آبشار روزیه چاشم اشاره کرد.

جمع‌بندی

مکان‌های دیدنی سمنان که در بالاتر معرفی شدند، برای هر شخصی بسیار جذاب و دیدنی هستند. همچنین به دلیل تنوع بسیار زیاد و خوش‌آب‌ورنگی که در این استان وجود دارد و جاذبه‌هایی که سرتاسر استان را در محاصره خود درآورده‌اند، مکانی بسیار خوب برای سفر و گردشگری است. توصیه می‌شود از سفر به این استان زیبا و تاریخی غافل نشوید.