دسته: جاهای دیدنی خوزستان

بسیاری از افراد تصور دارند که استان خوزستان به دلیل آب و هوای گرم و خشک و همچنین موقعیت کویری که در آن قرار گرفته است از جاهای دیدنی زیادی برخوردار نیست اما لازم به ذکر است جاهای دیدنی خوزستان از معدود جاذبه‌های خاصی هستند که می‌توان در کشور ایران از آن‌ها بازدید کرد.

این استن که در جنوب غربی کشور ایران واقع شده است، یکی از استان‌های پر جمعیت و وسیع کشور ایران شناخته می‌شود و علاوه بر دارا بودن انرژی و منابع بسیار، از دیدنی‌های بسیار زیادی برخوردار است که در ادامه این مقاله در وب سایت مجله گردشگری گردیشه قصد داریم به معرفی بهترین مکان های دیدنی خوزستان بپردازیم.

آشنایی با مکان های دیدنی خوزستان

استان خوزستان از استان‌های گرمسیر کشور ایران به شمار می‌رود که از قدمت تاریخی بسیار بالایی برخوردار است. این استان به دلیل اینکه در نزدیکی یکی از پر آب‌ترین و وسیع‌ترین رود‌های دنیا یعنی رود کارون قرار دارد، یکی از مناطق نخستین پیدایش در دنیا به حساب می‌آید. در استان خوزستان سه اثر تاریخی و مستقل وجود دارد که به دلیل اهمیت تاریخی بالایی که دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ناگفته نماند که اگرچه خوزستان از اقلیم آب و هوایی گرمسیری برخوردار است اما تمامی مناطق دیدنی آن، جاذبه‌های دیدنی خشک و کویری نمی‌باشد.

در ادامه این قسمت به معرفی کامل و جامع اصلی‌ترین جاهای دیدنی خوزستان خواهیم پرداخت.

رودخانه کارون

رودخانه کارون، علاوه بر اینکه یکی از جاهای دیدنی خوزستان محسوب شود، به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مناطقی محسوب می‌شود که محل پیدایش تمدن در جهان بوده است. این رود بزرگ‌ترین رود و پر آب‌ترین رود ایران است و در گذشته که از آب زیادی برخوردار بوده است، هرساله برای کشور ایران سود زیادی با خود به همراه داشته است.

این رودخانه از طولی به اندازه یک هزار کیلومتر برخوردار است و علاوه بر اینکه طولانی‌ترین رود ایران به حساب آید، به عنوان یکی از طولانی‌ترین رود‌های دنیا به شمار می‌آید. سرچشمه این رودخانه از ارتفاعات زردکوه بختیاری است و پس از گذشت از مسیر بسیار بلند و پر فراز و نشیبی به مرز عراق و ایران می‌رسد و در نتیجه پس از پیوستن به اروند رود به خلیج فارس سر ریز می‌شود.

وجود این رود علاوه بر ایران، برای خوزستان ثمرات زیادی داشته است. اول از همه به دلیل اینکه رود کارون یکی از جاهای دیدنی خوزستان محسوب می‌شود، این رود هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و از طرفی این رود مسئول تأمین آب شرب اهواز بوده است. در کنار این موارد، از این رود برای مصارف کشاورزی و تولید برق، حمل و نقل کالا با استفاده از کشتی‌های کوچک بهره برده شده است. اگرچه تمامی این گزینه‌ها از گزینه‌های مادی بوده‌اند اما لازم به ذکر است که بزرگ‌ترین برکت این رود برای خوزستان، وجود روح جاودانگی و زندگی است که در تمامی این استان وجود دارد.

گردشگران هر ساله در بازدید از رود کارون در شهر‌های مختلف خوزستان مانند خرمشهر یا شوشتر در کنار آن ساعات زیادی را می‌گذرانند و اجازه می‌دهند که این رود با صدای زیبای خود گوش آنان را نوازش کند.

پل تاریخی دزفول

یکی از شهر‌های بسیار زیبا خوزستان دزفول نام دارد که در این شهر مقدار زیادی از جاهای دیدنی خوزستان در آن قرار گرفته است که نام یکی از آن‌ها پل تاریخی دزفول است. این پل که هم اکنون یکی از جاهای دیدنی خوزستان و از مکان های تاریخی خوزستان به حساب می‌آید، نزدیک به ۱۸۰۰ سال است که قدمت دارد و یکی از اصلی‌ترین مکان های تاریخی ایران است که در لیست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.

در گذشته این پل را به دلیل اینکه در زمان شاپور اول یکی از پادشاهان حکومت ساسانیان ساخته شده است، به پل ساسانی نیز معروف بوده است. این پل با توجه به اتفاقات تاریخی فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. برای مثال این پل پس از شکست ساسانیان توسط روم به دست آن‌ها افتاد و مدتی نام آن به پل رومی معروف بوده است. در گذشته‌های بسیار دور این پل جندی شاپور را به بین النهرین متصل می‌کرد و از این دلیل اهمیت بالایی دارد.

لازم به ذکر است که این پل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایران، کاملاً با آجر ساخته شده است و همچنان استحکام و‌ایستادگی خود را حفظ کرده است. ناگفته نماند که بر روی این پل در دوره‌های تاریخی مختلف عملیات مرمت‌سازی و بازسازی انجام شده است که باعث شده است ساختار اولیه این پل تا حدودی تغییر کند.

شاید جالب باشد اگر بدانید که تا قبل از سال ۱۳۸۹ تردد خودرو‌ها از این پل مجاز بوده است اما پس از آن سال قانونی وضع شد که تنها عبور افراد پیاده از این اثر تاریخی مجاز شد. مقاومت و حفظ خود در مقابل تخریب تنها مشخصه‌های پل تاریخی دزفول نیست بلکه این پل از معماری زیبا و جالبی برخوردار است. این پل دارای ۱۷ ستون است و از ۱۴ طاق بزرگ و ۱۳ طاق کوچک ساخته شده است. استفاده از بست‌های سربی و همچنین بست‌های فولادی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مشخصه‌های معماری این پل است که باعث شده است پل تاریخی دزفول همچنان ساختار خود را حفظ کند.

لازم به ذکر است که پس از قدم زدن بر روی پل تاریخی دزفول که یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی خوزستان است، می‌توانید از خانه تیزبو که یکی دیگر از مکان های تاریخی و دیدنی خوزستان است دیدن نمایید.

در نزدیکی پل ساسانی یا پل تاریخی دزفول پل دیگری وجود دارد. گردشگران می‌توانند در بین این دو پل بسیار معروف از آسیاب‌های آبی قدیمی نیز دیدن کنند. این آسیاب‌ها شباهت بسیار زیادی به سازه‌های آبی شوشتر دارند اما ناگفته نماند که در زمان سیل سال ۱۳۹۸ این آسیاب‌ها به قدر زیادی تخریب شد و بخش‌های زیادی از آن‌ها به طور کامل نابود شدند. آسیاب‌های آبی نزدیک به پل دزفول نیز قدمت بالایی دارند و آن‌ها نیز در زمان ساسانیان ساخته شده‌اند.

موزه جنگ

کشور ایران در سال‌های زیادی درگیر جنگ با حکومت بعثی عراق بود و در این جنگ جوانان و دلیر مردان زیادی از تمامی شهر‌ها و روستا‌های ایران در این جنگ به شهادت رسیدند. اگرچه افراد زیادی در این جنگ به مقام والا شهادت دست یافتند اما دلیر مردان ایرانی در طول هشت سال جنگ ناجوانمردانه دلاوری‌های زیادی کردند و جهنمی را برای بعثی‌ها به وجود آوردند.

موزه جنگ خرمشهر یکی از معروف‌ترین موزه‌ها و جاهای دیدنی خوزستان است که یادآور روز‌های جنگ است. در این موزه جامانده‌های بسیاری از زمان جنگ برای افراد قابل مشاهده است که می‌تواند حس معنوی را به آنان القا کند. ساختمان موزه جنگ خرمشهر در گذشته ساختمان وزارت نفت ایران بوده است که در زمان جنگ آسیب شدیدی دیده بود.

آرامگاه دانیال نبی

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی خوزستان، آرامگاه دانیال نبی است که در شهر شوش خوزستان قرار گرفته است. این آرامگاه در سال ۱۲۴۹ شمسی به دستور یکی از علمای بزرگ شیعه به نام جعفر شوشتری ساخته شد. ملا حسین معمار نام معمار این بقعه است.

در گذشته قبل از دستور جعفر شوشتری در این مکان آرامگاه دیگری وجود داشته است اما به دلیل وجود حوادث طبیعی و به خصوص سیل تمامی آن به طور کامل نابوده شده است. یکی از دلایل معروف بودن آرامگاه دانیال نبی، معماری جالب و طراحی خاص آن است که می‌تواند به خوبی گردشگران را به سوی خود جذب کند.

آرامگاه حضرت نبی هم اکنون به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود و هر ساله گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از آن بازدید می‌کنند. کاشی کاری‌ها زیبا و مناره‌های ۱۰ متری از مهم‌ترین شاخصه‌های بارز این آرامگاه به حساب می‌آید. هم اکنون آرامگاه دانیال نبی در نزدیکی رودخانه شاوور و تپه ارگ واقع شده است که گردشگران پس از بازدید از این بنا می‌توانند از این دو اثر تاریخی و مکان های دیدنی خوزستان دیدن کنند.

کاخ آپادانای داریوش

زمانی که اسمی از تمدن و پیدایش می‌آید، بدون اسم شوش نمی‌توان بحث را ادامه داد. شوش که از جاهای دیدنی خوزستان محسوب می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین سکونت گاه‌های بشری است که همچنان در آن کشفیات و فعالیت‌های باستان‌شناسی ادامه دارد و شگفتی‌های بسیاری از دل این شهر استخراج می‌شود. شوش یکی از پایتخت‌های سیاسی در زمان هخامنشیان بوده است و به این دلیل در آن امروزه آثار تاریخی زیادی وجود دارد.

کاخ آپادانای یکی از زیباترین و مهم‌ترین جاهای دیدنی خوزستان است که ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در شهر شوش به دستور داریوش بزرگ ساخته شده است. این کاخ پس از ساخت به کاخ زمستانی شاهان هخامنشی تبدیل شد و در آن رویداد‌های مهم و همچنین تصمیمات بزرگ سیاسی انجام می‌شود.

آجر‌های لعاب دار از اصلی‌ترین مصالحی هستند که در ساخت این بنا از آن‌ها استفاده شده است. دیوار‌های بخش داخلی این کاخ به طور کامل با استفاده از آجر لعاب دار ساخته شده است. آجر‌هایی که در این دیوار‌های به کار رفته است، با هنر هنرمندان ایرانی با نقش‌های مختلفی تزئین شده است که نشان از بلوغ هنر در آن دوره‌ها بوده است. در این کاخ بخش‌های مختلفی وجود داشته است که دروازه، کاخ پذیرایی، حرم سرا، تالار بار عام از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در این کاخ وجود داشته است و امروزه کشف شده است.

این کاخ کمتر از ۱۵۰ سال پیش در اکتشافات از زیر خاک بیرون کشده شده است و امروزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی خوزستان شناخته می‌شود. ناگفته نماند که این کاخ از ۳۶ ستون و ۱۱۰ اتاق و همچنین ۶ حیاط برخوردار است. این اثر تاریخی به عنوان یکی از جاهای دیدنی خوزستان در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی خوزستان و از اصلی‌ترین مکان های تاریخی در استان خوزستان محسوب می‌شود. لازم است بدانید که معنی زیگورات در لغت به معنای بالا رفتن به سوی آسمان است و در گذشته این زیگورات چغازنبیل یکی از پرستشگاه‌های قدیمی در ایران بوده است. بسیاری از تاریخ نگاران و باستان‌شناسان معتقد هستند که زیگورات چغازنبیل اولین پرستشگاهی است که در ایران ساخته شده است.

این بنا از معماری بسیار جالبی برخوردار است و افراد در بدو ورود به این بنا بایستی از راه رو‌های تو در تویی عبور کنند تا به بالاترین طبقه برای عبادت برسند. اصل معماری این بنا به طوری بوده است که افراد بتوانند پس از حرکت در راه رو‌های به سوی آسمان بالا روند و در نزدیک‌ترین فاصله با خدا بیاستند. این بنا به قدری از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است که نام آن به عنوان اولین جاذبه تاریخی در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این بنا همواره باعث جذب گردشگران زیادی شده است و توریست‌های زیادی از خارج و داخل از کشور برای بازدید از این بنا تاریخی و قدیمی به خوزستان سفر می‌کنند. این بنا تا شهر شوشتر تنها ۳۵ کیلومتر و ۴۰ کیلومتر تا شهر تاریخی شوش فاصله دارد. ناگفته نماند که گردشگران تنها می‌توانند در بین ساعات ۷. ۳۰ صبح الی ۷ عصر از این بنا بازدید کنند. امروزه تنها امکان بازدید از بنا چغازنبیل و تنها پنج طبقه از هفت طبقه آن وجود دارد.

آبشار شوی

از آبشار زیبای شوی می‌توان به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی خوزستان نام برد که از زیبایی و چشم انداز بسیار طبیعی و بکری برخوردار است. این آبشار در شهر دزفول قرار دارد و باعث شده است که دزفول به عنوان یک شهر توریستی، دیدنی‌تر شود.

این آبشار از ساختاری برخوردار است که افراد دارای ناتوانی جنسی نیز می‌توانند از آن بازدید کنند اما رسیدن به نزدیک‌ترین نقطه از آبشار توسط کودکان یا افراد معلول شدنی نیست زیرا که بایستی افراد برای دیدن این آبشار از نزدیک‌ترین نقطه، از میان مسیر پر مانعی عبور کنند. این آبشار علاوه بر اینکه به عنوان یکی از زیباترین آبشار‌های ایران شناخته می‌شود، یکی از آبشار‌های بسیار مشهور در خاورمیانه است که مانندی همچون خود ندارد.

این آبشار از صدای دلنوازی برخوردار است و صدای برخورد آب با سنگ‌ها در نزدیکی این آبشار می‌تواند حس آرامش بخشی را به افراد دهد. فاصله این آبشار تا شهر دزفول حدود ۱۰۰ کیلومتر است و افراد می‌توانند علاوه بر بازدید از آبشار، از طبیعت سرسبز و بی‌نظیر اطراف آن استفاده کنند.

خانه مستوفی

همانگونه که در ابتدا این مقاله به آن اشاره شد، استان خوزستان یکی از استان‌های بسیار مهم در دوره‌های تاریخی و حکومت‌های مختلف بوده است. در این شهر خانه‌های تاریخی بسیار زیبایی وجود دارد که خانه مستوفی یکی از آن‌ها به حساب می‌آید که در زمان قاجار ساخته شده است و امروزه یک مجموعه کامل تاریخی به حساب می‌آید. این خانه و مجموعه به دستور محمد علی مستوفی در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه ساخته شده است.

محمد تقی معمار یکی از معمار‌های معروف زمان قاجاریه، معماری این خانه و مجموعه مستوفی را عهده دار بود و هم اکنون این مجموعه شامل مسجد، حمام عمومی و پل است. رستوران، گالری صنایع دستی و آتلیه عکاسی از دیگر بخش‌های خانه مستوفی است که امروزه به وجود آمده است. از دیگر مواردی که لازم است بدانید، این خانه مرکز رسمی یونسکو در استان خوزستان است که توسط این سازمان نیز تأیید شده است.

رستوران خانه مستوفی یکی از معروف‌ترین بخش‌های این خانه به حساب می‌آید که از فضای سنتی و بسیار زیبایی برخوردار است. در این رستوران امکان سرو انواع غذا‌های محلی وجود دارد که باعث شده است گردشگران زیادی هنگام بازدید از این خانه از خدمات رفاهی این رستوران نیز استفاده کنند.

این خانه از دو بخش درونی و بیرونی برخوردار است که بخش بیرونی این خانه شامل در‌ها، اتاق‌های اطراف، هشتی‌ها و راهرو‌ها است و بخش درونی آن نیز از حیاط مرکز، طاقچه‌ها و ایون‌ها، اتاق‌های پذیرایی و بادگیر‌های سنتی تشکیل شده است. در معماری این بنا از مصالح خاصی استفاده نشده است و آجر، گچ و خاک رس مهم‌ترین مصالحی هستند که در ساخت این بنا از آن‌ها استفاده شده است.

درگاه اصلی این مجموعه در سمت غربی مجموعه قرار دارد و برای رسیدن به حیاط مرکزی بایستی گردشگران از راهرویی باریک عبور کنند. حیاط مرکزی این مجموعه کامل به صورت شکل مربع ساخته شده است و از آجر‌های مستطیلی پوشانده شده است. اسخر هشت سمت شرقی این مجموعه وجود دارد که بر زیبایی آن افزوده است. آلاچیق که در کنار این حوض کوچک وجود دارد یکی دیگر از دیدنی‌های این مجموموعه به شمار می‌آید. ایوان‌ها که یکی دیگر از بخش‌های دیدنی خانه مستوفی است، در سمت راست این عمارت واقع شده است و از مساحت وسیعی به نسبت دیگر ایوان‌های خانه‌های تاریخی برخوردار است.

دره کول خرسان

دره کول خرسان یا کول خرسون از دیگر جاهای دیدنی خوزستان به شمار می‌آید که از چشم انداز‌های بسیار زیبایی برخوردار است. این دره تا شهر دزفول تنها ۳۵ کیلوتر فاصله دارد و به دلیل اینکه بسیار باریک و تنگ است به دره کول معروف شده است. طول مسیر این دره پرشده از انبوه درختان بید و نیزار‌های مرتفع و حالتی وه آلود و البته ترسناک را به خود گرفته است.

این دره از سطح دریا ۳۶۰ متر ارتفاع دارد و در منطقه دامنه‌های کوهستان زاگرس قرار کگرفته است. در مسیری که به این دره ختم می‌شود چشمه‌های آب روان بسیاری هستند که با برکت خود باعث وجود درختان میوه و گیاهان زیادی شده است که پیدا کردن آنان در مناطق دیگر دشوار و نادر است.

محله‌ای در طول مسیر این دره وجود دارد که با نام دره ارواح مشهور است و علت نام‌گذاری آن برخی از خرافاتی است که نزد بومیان این مکان رواج دارد. در نزدیک دره کول خرسان، روستا‌هایی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها نیز از طبیعت دیدنی و دوست داشتنی برخوردار هستند. بیشه بزان و پاقلعه و اسلام آباد سه روستایی هستند که در نزدیکی این دره وجود دارد. لازم به ذکر است که اگر قصد دارید از دره کول به عنوان یکی از جاهای دیدنی خوزستان بازدید نمایید و به اعماق آن سفر کنید، لازم است از تجهیزات لازم و آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشید.

خانه ماپار

اگرچه در سرتاسر استان خوزستان و شهرستان‌های آن مکان های دیدنی و تاریخی بسیاری وجود دارد اما در شهر اهواز یعنی مرکز استان خوزستان مکان های دیدنی بسیاری وجود دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. خانه تاریخی ماپار در خیابان خوانسازی اهواز قرار گرفته است و از محیط تاریخی و سنتی باصفایی برخوردار است.

این خانه از قدمت بالایی برخوردار است و در زمان حکومت رضاخان ساخته شده است. عبدالمجید ماپار که یکی از معروف‌ترین تاجران خوزستان بوده است، دستور ساخت این خانه را داده است.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این خانه، معماری آن است. در معماری این خانه از الگو‌های برجسته و همچنین تزئینات زیبایی استفاده شده است که با گذشت سال‌های زیادی همچنان مقاومت خود را حفظ کرده‌اند و مورد تخریب قرار نگرفته‌اند. این خانه ۵۵۰ متر مساحت دارد و از دو طبقه تشکیل شده است.

در این عمارت حوض زیبایی وجود دارد که با گل کاری‌های زیبا پوشانده شده است. لازم به ذکر است که در طول تاریخ هنرمندان و هنردوستان زیادی در زمینه ادبیات و شعر در این خانه گرد هم آمده‌اند.

پل سفید اهواز

یکی دیگر از معروف‌ترین جاهای دیدنی خوزستان، پل سفید اهواز است که بر فراز رودخانه کارون ساخته شده است و از این پل به عنوان اولین پل معلق ایران یاد می‌شود. این پل کاملاً از فلز ساخته شده است و تمامی قسمت‌های آن با پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده‌اند. در دو طرف پل سفید اهواز که یکی از مکان های دیدنی اهواز است، دو قوس بلند وجود دارد که از نشانه‌های اصلی این پل به حساب می‌آید.

این پل اتصال دهنده بخش‌های غربی و شرقی اهواز است و سواحلی که در اطراف این پل وجود دارد از مهم‌ترین مکان های گردشگری است که در اهواز وجود دارد. این پل با نام‌های مختلفی همچون پل هلالی و پل معلق نیز شناخته می‌شود. این پل برای اولین بار در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی ساخته و افتتاح شد و در سال ۱۳۸۹ به دلیل فرسودگی زیاد به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت.

سازه‌های آبی شوشتر

از عجیب‌ترین و تاریخی‌ترین جاهای دیدنی خوزستان می‌توان به سازه‌های آبی شوشتر اشاره کرد که در شهرستان شوشتر واقع شده است و هرساله گردشگران زیادی به خصوص علاقه‌مندان با آثار باستانی و تاریخی از آن بازدید می‌کنند.

این سازه‌ها به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی ایران باستان شناخته می‌شود و از عجایب مهندسی باستانی ایران به خوبی مشهور است. این سازه به نوعی عملکرد داشته است که نشان می‌دهد تا چه حدی ایرانیان باستان از دانش بالایی برخوردار بوده‌اند. این سازه‌ها از منابع آب بهترین نوع استفاده را می‌کرده‌اند و سعی داشته‌اند که از منابع آبی به خوبی بهره وری داشته باشند.

قدمت تاریخی این سازه‌ها به زمان ساسانیان باز می‌گردد. البته تاریخ نگاران معتقد هستند که پایه‌گذاری این مکان در زمان حکومت هخامنشیان انجام شده است. این سازه نیز به عنوان یکی از مکان های دیدنی و تاریخی ایران در سازمان میراث فرهنگی ایران نیز به ثبت رسیده است.

جمع‌بندی

خوزستان می‌تواند یکی از بهترین مقاصدی باشد که افراد در سفر‌های خود می‌توانند آن را انتخاب کنند. همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، بسیاری از افراد فکر می‌کنند خوزستان به دلیل قرار‌گیری در منطقه‌ای خشک از مکان های دیدنی برخوردار نیست اما به خوبی در این مقاله سعی کردیم تنها برخی از مهم‌ترین مکان های دیدنی خوزستان را معرفی کنیم. خوزستان از استان‌هایی است که از قدمت تاریخی بلندی برخوردار است و مکان های تاریخی آن همانندی در دیگر نقاط ایران ندارند.

لازم به ذکر است که فصل‌های سرد سال به خصوص پاییز را می‌توان بهترین فصل سفر به خوزستان شناخت زیرا در این فصل بسیار آب و هوای خوزستان گرم و سوزاننده نمی‌باشد. ‌امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.