صفحه اصلی > جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان : آشنایی کامل با کوه های مینیاتوری چابهار

آشنایی کامل با کوه های مینیاتوری چابهار

کوه های مینیاتوری چابهار

کوه‌ها معمولاً یکی از مهم‌ترین بخش‌های اکوسیستم‌های طبیعی محسوب می‌شوند. برخی از کوه‌ها به حدی زیبا هستند که به شهرتی جهانی رسیده‌اند. البته کوه‌هایی نیز وجود دارند که با تمام زیبایی‌شان کمتر نامی از آن‌ها می‌شنویم مانند شیطان کوه لاهیجان. یکی از این نمونه‌ها، کوه‌ های مینیاتوری چابهار است که از مقاصد طبیعت گردی و جا‌های دیدنی چابهار و استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌آید.

کوه‌های مریخی چابهار را نه طبیعت سرسبز و نه قله‌های برفی دیدنی کرده است، بلکه تنها به‌سبب شکل ویژه‌شان متمایز شده‌اند. به جرات می‌توان گفت کوه‌های مریخی چابهار یکی از مواهب طبیعی منحصر به فرد ایران است و مشابه آن را در کمتر جایی از دنیا می‌توان پیدا کرد، مگر در سیاره‌ای دیگر همچون مریخ!

در نزدیکی چابهار کوه ‌های مینیاتوری وجود دارند که شباهت آن‌ها به سطح مریخ بیشتر است تا به سطح زمین. این کوه‌ها به کوه‌های مریخی چابهار شهرت دارند و از جا‌های دیدنی چابهار و ایران محسوب می‌شود.

کوه‌های مینیاتوری چابهار

کوه‌ های مینیاتوری چابهار از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبای استان سیستان و بلوچستان به شمار می‌آید که هر ساله توریست‌های بسیار زیادی را به این استان و شهر چابهار می‌کشاند. این کوه‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و زیبایی خارق العاده‌ای هستند که باعث می‌شود تا تمامی توریست‌هایی که به این استان و شهر چابهار سفر می‌کنند در سفر خود حتماً از این کوه‌ها دیدن کنند. ما در این مقاله از سایت گردیشه قصد داریم به معرفی کوه ‌های مینیاتوری چابهار بپردازیم.

کوه‌ های مینیاتوری چابهار که با نام کوه‌ های مریخی نیز شناخته می‌شوند از جمله جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبای شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان است که در موازات ساحل دریا کشیده شده است و دارای زیبایی منحصر به فردی است که تمامی توجه توریست‌ها را به خود جلب کرده است.

معرفی کوه های مینیاتوری چابهار
معرفی کوه های مینیاتوری چابهار

کوه‌ های مریخی چابهار یا مینیاتوری چابهار از دیدنی‌های شگفت‌انگیز و منحصر به فرد این شهرستان زیبا می‌باشد. این کوه‌ها در مسیر گواتر و در فاصله ۵۰ کیلومتری چابهار قرار دارند. کوه ‌های مینیاتوری استان سیستان و بلوچستان مریخی نامیده شده‌اند زیرا همانند سیاره مریخ، دارای پستی و بلندی‌هایی به دلیل فرسایش و رسوبی بودن زمین هستند.

قدمت کوه‌ های مریخی

قدمت این کوه‌ها حدود ۵ میلیون سال است که ادامه رشته کوه زاگرس می‌باشند و تا پاکستان کشیده شده‌اند. این کوه‌ها برخلاف مریخ که سرخ رنگ است، بین رنگ سفید و طوسی هستند و با تغییر نور رنگ‌های مختلفی از خود ساطع می‌کنند. نکته جالب آن است که در این منطقه فسیل ماهی و نهنگ بر جای مانده که زیبایی آن جا را صد چندان می‌کند. مواد اصلی این رسوبات آهک و باقی مانده جاندارانی مانند ماهی‌ها است که رس و ماسه به همراه دارند و آن‌ها جزء نمونه‌های بدبوم هستند. در کل جهان نظیر این کوه‌ های مینیاتوری در هیچ جا مشاهده نشده است.

علت پدید آمدن این کوه‌ها مسائل زمین‌شناسی، فرو رفتن پوسته دریای عمان به زیر مکران، فرسایش‌های زیاد و وجود باد و باران فراوان می‌باشد. این کوه‌ها ارتفاعات مختلفی از حدود ۵ تا ۱۰۰ متر را دارند و مثل‌ یک رشته کوه واحد به نظر می‌آیند، برای همین به آن‌ها کوه‌ های مینیاتوری نیز لقب داده‌اند.

کوه‌ های مریخی شامل شیار‌هایی هستند که هیچ نوع گیاهی در آن جا رشد نمی‌کند و شکل نا مأنوسی دارند که بیشتر از ماسه سنگ‌های کنگلومرا هستند. در این ناحیه هوا گرم و عمدتاً شرجی می‌باشد و آسمان در شب جلوه‌ی بسیار خاص و زیبایی دارد که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. مسافران و گردشگران می‌توانند ۱۴ صورت فلکی را به راحتی در شب رصد کنند.

امکان صخره نوردی در صورتی که تجهیزات مورد نیاز در اختیار باشد می‌تواند تجربه‌ای دل‌انگیز را برای افرادی که به آن جا سفر می‌کنند به همراه داشته باشد. مهم‌ترین اهمیت این کوه‌ها جنبه اقتصادی آن‌ها می‌باشد، چرا که در ساخت سیمان و آجر کاربرد فراوانی دارند. در نزدیکی این کوه‌های زیبا و خارق العاده روستای زیبای تیس و تالاب صورتی یا تالاب لیپار قرار دارند که بسیار زیبا و خاطره‌انگیز می‌باشند.

این کوه‌ها دارای تاریخچه‌ای طولانی در این منطقه هستند و به همین علت است که از لحاظ زمین‌شناسی و تاریخ‌شناسی نیز از اهمیت بسیار زیادی برای متخصصان در این زمینه برخوردار هستند و این موضوع باعث می‌شود تا هر ساله تعداد زیادی از زمین‌شناسان برای مطالعه بر روی این کوه‌ها از این کوه‌های زیبا دیدن کنند. به گفته بسیاری از زمین‌شناسان این کوه‌ها میلیون‌ها سال قبل در زیر آب دریای عمان تشکیل شده‌اند و کم کم بخش کوچکی از خشکی‌های این دریا را تشکیل داده‌اند تا به حالتی که امروزه شاهد آن هستیم رسیده‌اند.

ساختار کوه های مینیاتوری چابهار

این کوه‌ها سالیان خیلی زیادی را در زیر لایه‌های خاک پنهان بودند. تا اینکه تغییرات جوی و آب و هوایی و باران‌های موسمی‏ باعث شد از زیر خاک سر بیرون بیاورند و به مرور زمان منظره‌ای که الان مشاهده می‌کنید را به وجود آوردند.

کوه های مریخی چابهار
کوه های مریخی چابهار

البته نشانه‌هایی مثل وجود صدف و بقایای جانداران دریایی که به صورت فسیل و سنگواره در این کوه‌ها یافت شده که نشان می‌دهد این پدیده مدتی را نیز در زیر دریای عمان که بخش کوچکی از اقیانوس هند می‌باشد، به سر برده است. این کوه‌ها از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی‌ها) به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده است و به سبب این جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش همچون اشکالی شبیه به ناهمواری‌های سطح مریخ به نظر می‌رسند.

کوه های مینیاتوری و پدیده زمین شناسی

کوه ‌های مینیاتوری از نظر زمین‌شناسی نوعی بَد بوم یا سرزمین بد یا بدلند به شمار می‌آیند که برای کشاورزی یا زمین چراگاهی ارزشی ندارند. بدبوم به نواحی مرتفع و خشکی گفته می‌شود که باران‌های سنگین آن‌ها را به دره‌های تنگ عمیق بریده شده تبدیل کرده است.

ریزش‌های جوی معمولی در این نواحی به حدی کم است که نمی‌تواند حافظ پوششی کافی از علف یا سایر گیاهان باشد و به همین سبب به سرزمین‌های بد شهرت یافته‌اند ولی از طرف دیگر شیار‌ها و تراش‌های موجود بر روی کوه‌های رسوبی حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارد که تصویری هنرمندانه و زیبا را نقش کرده است و قدرتی شگرف از نقاشی خالق هستی را نشان می‌دهد.

امکانات رفاهی کوه های مریخی چابهار

در این منطقه برای رفاه حال مسافران یک مجتمع گردشگری همراه با امکانات لازم وجود دارد تا گردشگران بتوانند سفری خاطره‌انگیز را تجربه نمایند. مساحت این مجتمع گردشگری حدود هفت هکتار بوده و بین کوه ‌های مریخی و ساحل دریای عمان قرار دارد. از جمله خدمات و امکانات موجود در این مجتمع گردشگری می‌توان به سالن ویژه اردو‌های دانش‌آموزی، فضای سبز، سرویس بهداشتی، سوئیت، آلاچیق و سکوی ویژه رصد ستارگان اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی کوه‌ های مینیاتوری

کوه‌های مینیاتوری در ۴۰ کیلومتر بندر چابهار واقع شده‌اند که از منطقه گچو تا بندر گواتر ادامه پیدا کرده‌اند و تمامی این مناطق را پوشش می‌دهند که شما می‌توانید با رفتن به آن‌جا عظمت این کوه‌ها را از نزدیک مشاهده کنید. هم‌چنین محلی‌ها به کوه‌های مینیاتوری “آریا” یا “کالانی” نیز می‌گویند که در سمت راست دریا قرار دارند و نمای بسیار زیبا و فضایی را از خود به نمایش گذاشته‌اند. رنگ این کوه‌های شگفت‌انگیز ترکیبی از سفید و طوسی است که رانندگی در مسیر آن به ویژه در شب منظره‌ای حیرت‌انگیز به وجود می‌آورد. توصیه می‌کنیم که حتماً حرکت در بین دو رنگ سفیدی کوه و سبز دریا را تجربه کنید و لحظه‌های رویایی و لذت بخشی را برای خودتان رقم بزنید.

جاذبه ‌های کوه ‌های مینیاتوری

در بندر چابهار جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی وجود دارد اما بدون شک کوه ‌های مینیاتوری در صدر این جاذبه‌ها قرار دارند. شما می‌توانید در منطقه کوه‌ های مریخی به قابلیت رصد ۱۴ صورت فلکی دست یابید و گونه‌های جانوری نظیر عقاب دشتی، تیهو، حواصیل و فلامینگو را نیز مشاهده کنید. در منطقه کوه ‌های مینیاتوری مجتمعی با مساحت ۷ هکتار وجود دارد که چشم انداز بی‌نظیری از دریای عمان دارد و دارای آلاچیق، فضای سبز، سراچه و سالن مخصوص اردوی دانش‌آموزان می‌باشد.

از دیگر امکانات این منطقه می‌توان به پوشش شبکه، سرویس بهداشتی و اقامتگاه اشاره کرد که همگی آن‌ها باعث شده‌اند تا سالانه گردشگران بسیار زیادی از سراسر جهان از این منطقه بازدید به عمل آورند. هم‌چنین در سفر به کوه‌ های مینیاتوری شما می‌توانید از تالاب لیپار و روستای تیس نیز دیدن کنید.

زمان مناسب سفر به کوه های مینیاتوری

هوای گرم در اغلب ماه‌های سال و وزش باد‌های خاکی سیستان دو چالش بزرگ پیش روی بازدیدکنندگان از کوه‌ های مینیاتوری است که از اصلی ترین جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان می باشد. سیستان و بلوچستان آب و هوای گرم و خشکی دارد.

اگر هوا کمی گرم باشد، در بازدید از کوه ‌های مریخی چابهار اذیت خواهید شد چرا که به دلیل نبود پوشش گیاهی هیچ هوای خنک، نسیم یا دست کم سایه‌ای آن اطراف نیست و بسیار آزار دهنده خواهد بود. بهتر است برای بازدید از این پدیده طبیعی، اواخر زمستان یا اوایل بهار اقدام کنید. فصلی خنک که باد‌های موسمی کمتر اذیت می‌کنند و گرد و خاک استان از بارش ماه‌های قبل خوابیده است.

جمع‌بندی

اگر از سفر به مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد خسته شده‌اید و به دنبال مکان‌هایی می‌گردید تا خاطره‌های متفاوتی برای شما بسازد، سفر به کوه ‌های مینیاتوری چابهار توصیه اول سایت گردیشه به شما می‌باشد. کوه‌ های مریخی دارای جاذبه‌های متنوعی هستند که بدون شک سفر به آن جا لحظه‌های متفاوتی را برایتان به وجود خواهد آورد و جزء به یادماندنی‌ترین سفر عمرتان خواهد شد. در این مقاله به معرفی کامل کوه‌ های مینیاتوری و یا مریخی چابهار پرداختیم. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاهتان را بنویسید