دسته: جاهای دیدنی خراسان جنوبی

یکی از مناطق دیدنی و استان‌های دیدنی که در شرق کشور ایران قرار گرفته است، استان خراسان جنوبی است که از مناطق کویری ایران محسوب می‌شود که دارای جا‌های دیدنی بسیار زیادی دارد. وجود مناطق بکر و جا‌های دیدنی خراسان جنوبی باعث شده است هرساله گردشگران زیادی به خصوص گردشگرانی که به مناطق کویری علاقه زیادی دارند، به این استان سفر کنند و از جا‌های دیدنی آن بازدید کنند.

در ادامه این مقاله در وب سایت گردیشه قصد داریم به بررسی کامل و جامع برخی از مهم‌ترین و زیباترین مکان‌های دیدنی خراسان جنوبی بپردازیم.

مهم‌ترین جا‌های دیدنی خراسان جنوبی

همانطور که در مقدمه به آن پرداختیم، خراسان جنوبی یکی از استان‌های کویری کشور ایران است که در شرق کشور در پایین خراسان رضوی قرار گرفته است. اگرچه این استان دارای مکان‌های تفریحی و کویری بسیاری است اما این استان دارای مکان‌های تاریخی بسیاری است که تمامی آن‌ها جز جا‌های دیدنی خراسان جنوبی به حساب می‌آید.

جاذبه‌های فراوانی در این استان وجود دارد همچون آرامگاه‌ها، بنا‌های تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و… که تنها بخشی از آن‌ها به حساب می‌آید. چشمه‌های آب معدنی یکی از مهم‌ترین زیبایی‌های استان خراسان جنوبی به حساب می‌آید که باعث شده است گردشگران زیادی از سرتاسر کشور به این استان سفر کنند. ناگفته نماند که در بسیاری از شهر‌های این استان، اقلیم آب و هوای بسیار خوبی وجود دارد که باعث رشد درختان میوه همچون درختان انار، زردآلود و باغ‌های پسته شود. طبس، قائنات و فردوس در کنار بیرجند از معروف‌ترین شهر‌های این استان به حساب می‌آیند.

باغ گلشن

یکی از زیباترین و مهم‌ترین جا‌های دیدنی خراسان جنوبی، باغ گلشن نام دارد که علاوه بر این، از مهم‌ترین باغ‌های ایرانی به شمار می‌رود که از سال‌های دور به یادگار مانده است. میرحسن خان یکی از فرماندهان نادر شاه افشار که به کموت طبس منصوب شده بود، سازنده این باغ بوده است. یکی از مهم‌ترینی رسانه‌های گردشگری و توریستی به نام دیلی تلگراف، باغ گلشن را به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های معرفی کرده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باغ گلشن از آن برخوردار است، جاری شدن آب دائمی از وسط آن است. این ویژگی آنجایی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانید این رود در حالی از میان باغ گلشن گذر می‌کند که این باغ در احاطه دشت لوت به عنوان بزرگ‌ترین کویر ایران احاصه شده است. معماری این باغ به صورت کاملاً مربعی شکل است و تنها نمونه مشابه آن تاج محل هند است.

دره کال جنی

یکی دیگر از مهم‌ترین و خاص‌ترین جا‌های دیدنی خراسان جنوبی دره جنی نام دارد که در نزدیکی شهر طبس در روستای ازمیغان قرار گرفته است و جز خاص‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران به شمار می‌رود. شکل این دره به دلیل اینکه در طول زمان‌های طولانی مورد فرسایش قرار گرفته است و شکل پرپیچی به خود گرفته است، معروف شده است. شیار‌های بین دره کال جنی در مرور زمان عمیق‌تر شده‌اند و فرسایش‌هایی که بیش از هزار سال انجام شده است، شکل امروزی دره کال جنی را پدید آورده است.

دره کال جنی معانی مختلفی دارد اما مهم‌ترین دلیل نام‌گیری این دره به این اسم، مربوط به خرافات و افسانه‌ها درباره اجنیانی است که در این دره زندگی می‌کرده‌اند. لازم به ذکر است بسیاری از افراد معتقد هستند در این محل اجنه زندگی می‌کنند که باعث ایجاد صدای مبهمی در شب شده است اما از لحاظ علمی به دلیل شکل خاصی که صخره‌های این دره دارند، وزش باد در میان آن‌ها صدا‌های عجیبی را تولید می‌کند.

آبشار چهارده

یکی دیگر از برترین جا‌های دیدنی خراسان جنوبی که از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است، آبشار یا آبشار‌های چهارده است که به طور کلی از ۸۰ آبشار بزرگ و کوچک تشکیل شده است و یکی از زیباترین آبشار‌های ایران به شمار می‌رود. مسیر آبشار چهارده یکی از مسیر‌های بسیار عالی برای آبشار نوردان و صخره نوردان است که به دلیل چشم انداز‌های خیره‌کننده‌ای که دارد، از طبیعت بسیار بکری برخوردار است.

اگرچه استان خراسان جنوبی در احاطه کویر‌ها قرار دارد اما وجود چنین آبشاری در منطقه‌ای کویری زیبایی آن را دو چندان کرده است. در نزدیکی این مجموعه از آبشار‌ها، روستایی زیبا وجود دارد که با نام چارده شناخته می‌شود و در این روستا امام زاده‌ای وجود دارد که هم اکنون محل تجمع و استراحت افرادی است که قصد دارند از این آبشار‌ها بازدید نمایند. برای دسترسی و رسیدن به این آبشار‌ها نیاز است که افراد دو ساعت را کوه نوردی کنند و از موانع صخره‌ای و سخت گذر کنند.

چشمه مرتضی علی

چشمه مرتضی علی یکی از بهترین جا‌های دیدنی خراسان جنوبی به حساب می‌آید که فاصله بسیار کمی تا طبس دارد. این چشمه از دو چشمه آب تغذیه می‌شود که یکی از آن‌ها چشمه آب گرم و دیگری آب سرد می‌باشد که در مجاورت یکدیگر قرار دارند و زیبایی و خاص بودن بیشتری را به این چشمه اعطا کرده است.

با گردش و پیاده روی در منطقه چشمه مرتضی علی، علاوه بر بازدید از این چشمه خروشان می‌توان چشمه‌های متفاوت دیگری را تماشا کرد. در کنار این چشمه‌ها دره‌ای زیبا و دوست داشتنی وجود دارد که بازدید از آن‌ها می‌تواند بسیار لذت بخش و دیدنی باشد.

قلعه فورگ

در زمان‌های دور به خصوص در زمان پادشاهی نادر شاه، در خراسان جنوبی قلعه‌های مختلفی ساخته شد که امروزه جز مکان‌های دیدنی خراسان جنوبی به شمار ‌می‌روند. قلعه فورگ را می‌توان یکی دیگر از زیباترین و تاریخی‌ترین قلعه‌هایی دانست که در زمان نادرشاه در خراسان جنوبی ساخته شده است. این قلعه در روستای فورگ ساخته شده و سرگذشت تاریخی با پستی و بلندی زیادی داشته است.

معماری و نوع ساخت این قلعه از عجایب آن می‌باشد که می‌تواند برای هر گردشگر و افراد علاقه‌مند به تاریخ ایران زمین جذاب باشد. این قلعه به بخش مختلف تقسیم شده است که بخش اول آن محل زندگی خدمت کاران و محل جمع‌آوری آذوقه بوده است. همچنین در این قسمت از حیوانات اهلی نگهداری و مراقبت می‌شده است. نظامیان و نگهبانان قلعه فورگ در قسمت دوم این قلعه زندگی می‌کرده‌اند و بخش سوم آن که مهم‌ترین و محکم‌ترین بخش قلعه بوده است، محل زندگی حاکمان و خانواده آن‌ها بوده است.

کویر حلوان

در خراسان جنوبی کویر‌های متعددی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها زیبایی و چشم انداز‌های شگفت‌انگیز خود را دارا می‌باشند. کویر حلوان یکی دیگر از کویر‌های قرار گرفته در خراسان جنوبی است که به دلیل زیبایی که دارد، در میان طبیعت گردان و همچنین گردشگران علاقه‌مند به کویر بسیار محبوب است.

این کویر از سویی به کوهستان‌های عاشقان و پرحاجات ختم می‌شود و از سویی دیگر به دریاچه نمک و کویر مرکزی ایران وصل می‌شود. در کویر حلون تپه‌های شنی متفاوت و متعددی وجود دارد که گا‌هاً ارتفاع آن‌ها به حدود ۸۰ متر می‌رسد. لازم به ذکر است که کویر حلوان از آن دسته کویر‌هایی بی‌شمار نمی‌رود که کاملاً خشک باشد بلکه در این کویر گونه‌های متفاوتی از جانوران زندگی می‌کنند و از طرفی گیاهان بیابانی مختلفی در این کویر رشد می‌کنند.

امروزه تور‌های کویر نوردی زیادی به عنوان مقصد کویر حلوان را انتخاب می‌کنند زیرا این کویر مانند دیگر کویر‌های کشور ایران از شب‌های شگفت‌انگیز و بسیار زیبایی برخوردار است و تماشا ماه و ستارگان در این کویر حس لذت بخشی دارد.

مسجد جامع تون

از دیگر جا‌های دیدنی خراسان جنونی که در شهر فردوس قرار گرفته است، مسجد جامع تون است که یکی از قدیمی‌ترین مساجد این استان محسوب می‌شود و به دلیل معماری که دارد در نظر گردشگران بسیار جذاب و دوست داشتنی است.

معماری آجر نمای این بنا به سبک معماری خراسانی انجام شده است و الگو‌برداری از اشکال هندسی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاخصه‌های معماری این مسجد به حساب می‌آید. در گذشته این مسجد با کاشی کاری‌های زیبایی تزئین شده بوده است اما امروزه بخش‌های زیادی از آن تخریب شده است و دیگر چیزی برای نمایش وجود ندارد.

باغ اکبریه

در خراسان جنوبی باغ‌های زیبایی وجود دارد که باغ اکبریه نام یکی دیگر از آن‌ها و نام یکی دیگر از جا‌های دیدنی خراسان جنوبی به حساب می‌آید. باغ اکبریه دارای دو عمارت زیبا است که قدمت تاریخی آن‌ها به دوران حکومت زندیه و قاجاریه می‌رسد. الگو این باغ همچون الگو دیگر باغ‌های ایرانی است و به نوعی معماری شده است که دسترسی به قنات برای افراد ساکن در این باغ و عمارت‌های آن ساده باشد. این باغ به دلیل قدمت تاریخی و زیبایی که دارد یکی از مکان‌های دیدنی ایران است که در سازمان میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

در فضای اصلی این باغ استخر و حوض بزرگی وجود دارد که زیبایی محوطه آن را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که هر دو عمارت این باغ در نزدیک یکدیگر ساخته نشده‌اند بلکه یکی از آن‌ها در قسمت شرقی و دیگری قسمت غربی این باغ ساخته شده است. عمارتی که در بخش غربی باغ ساخته شده است دارای دو طبقه می‌باشد و از معماری بسیار زیبایی برخوردار است. منبت کاری و گچکاری‌های زیبا و ظریف از بارز‌ترین مشخصه‌های این باغ به حساب می‌آید.

 

در این باغ گونه‌های گیاهی مختلفی زنده هستند و درختان مختلفی در این باغ رشد کرده‌اند که زیبایی بیشتری را برای باغ اکبریه به ارمغان آورده‌اند. محیط داخلی این باغ به دلیل وجود آب و صدای طنین انداز آن به همراه وجود درختان سرسبز به مکانی مملو از آرامش تبدیل شده است.

قلعه بیرجند

دژ یا قلعه بیرجند که با نام‌هایی همچون قلعه ته ده و پایین شهر شناخته می‌شود، از دیگر مکان‌های دیدنی خراسان جنوبی به حساب می‌آید. این قلعه در بافت تاریخی و قدیمی شهر قرار گرفته است و در گذشته کاربرد نظامی و دفاعی داشته است. این قلعه در طول سالیان دراز تابحال مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. برای اولین بار قلعه بیجرند در زمان حکومت قاجار به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفت و سپس در سال ۱۳۷۸ برای آخرین مرمت کاری شد. این قلعه در حال حاضر یکی از قلعه‌های تاریخی ایران حساب می‌شود که بنای سالمی دارد.

روستا نایبند

از روستا نایبند می‌توان به عنوان یکی دیگر از مکان‌های دیدنی خراسان جنوبی نام برد. اول از همه لازم است بدانید این روستا یکی از معدود روستا‌هایی است که زیستگاه یوزپلنگ ایرانی می‌باشد. در این روستا کوهستان‌های مرتفعی وجود دارد که زیبایی و چشم انداز‌های خیره‌کننده‌ای را به وجود آورده است.

لازم به ذکر است که در نزدیکی‌های این روستا غار‌هایی در دل کوهستان‌ها وجود دارد که نشان دهنده وجود انسان‌های اولیه در این منطقه بوده است. خانه‌های روستا نایبند به عنوان یکی از جا‌های دیدنی خراسان جنوبی به شکل متراکم ساخته شده است و مرز بین خانه‌ها مشخص نیست. یکی دیگر از عجایت معماری این خانه، ساخت پلکانی آن‌ها وبده است زیرا که در این روستا زمین مناسب برای ساخت خانه به اندازه زیاد در دسترس نمی‌باشد.

روستا بوژان

روستا بوژان یکی دیگر از زیبایی‌هایی است که در دل خراسان جنوبی وجود دارد و از مکان‌های دیدنی این استان به حساب می‌آید. این روستا در ارتفاعات سرسبز خراسان جنوبی قرار گرفته است. در این روستا گل‌ها و گیاهان دارویی بسیاری قرار دارد که از زیبایی‌های این روستا به شمار می‌آید. دره‌های سرسبز و چشم انداز‌های خیره‌کننده از دیگر بخش‌های دیدنی این روستا به حساب می‌آید

این روستا در شیبی ملایم در میان دره‌ها واقع شده است. خانه‌های این روستا نیز به دلیل اینکه در شیبی ملایم قرار گرفته است به صورت پلکانی بر روی یکدیگر ساخته شده‌اند. آبشار‌های بوژان که یکی از زیباترین آبشار‌های خراسان جنوبی محسوب می‌شود در این روستا قرار گرفته است که بر زیبایی و طراوت این روستا افزوده است.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب سایت مجله گردشگری و توریستی گردیشه سعی کردیم به بررسی کامل و جامعی از جا‌های دیدنی خراسان جنوبی و بهترین مکان‌های این استان جهت آشنایی گردشگران و مسافرانی که قصد دارند خراسان جنوبی را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند، بپردازیم. بدون شک در این استان مکان‌های دیدنی بسیاری پیدا می‌شوند که می‌تواند نظر هر گردشگری را به سوی خود جذب کند.

علاوه بر مکان‌های معرفی شده در این مقاله، لازم به ذکر است که استان خراسان جنوبی دارای شهرستان‌هایی است که هر کدام دارای مکان‌های گردشگری مختلفی هستند. برای مثال شهرستان طبس و فردوس مکان‌های زیادی برای بازدید دارند که هرکدام از آن‌ها می‌تواند برای توریست‌ها جذاب و دوست داشتنی باشد. امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.