دسته: جاهای دیدنی فارس

استان فارس، به عنوان یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین استان‌های کشور ایران دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی بسیاری است و هر ساله علاقه‌مندان بسیار زیاد و بی‌شماری به این استان زیبا سفر می‌کنند. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه قصد داریم به معرفی مهم‌ترین جا‌های دیدنی فارس بپردازیم.

استان فارس

در سفر به استان فارس، می‌توان جاذبه‌های دیدنی و تاریخی و عرفانی بسیاری را مشاهده نمود. عموم جا‌های دیدنی فارس در مرکز استان آن یعنی شهر شیراز واقعه شده‌اند و این شهر در خارج و داخل کشور ایران بسیار پرآوازه و مشهور است. اگرچه بسیاری از افراد شیراز را تنها با مقبره و آرامگاه‌های شاعران بزرگ ایرانی حافظ و سعدی می‌شناسند اما لازم به ذکر است که این استان دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است که در کل کشور ایران بی‌نظیر است. در ادامه این بخش از مقاله مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و طبیعی استان فارس را برای سفر معرفی خواهیم‌نمود.

تخت جمشید

بسیاری از افراد همراه با نام شیراز و استان فارس، در ذهن خود تخت جمشید را تداعی می‌کنند و این سازه فوق‌العاده نمادی از هیبت و عظمت ایران باستان است و امروزه جز جا‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود و بی‌شک تخت جمشید شناسنامه کشور ایران است.

این سازه بزرگ و بی‌مانند در دنیا، بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارند و توسط پادشاهان حکومت قدرتمند هخامنشیان ساخته شده‌است. علاوه بر اینکه سازه تخت جمشید دارای قدمت تاریخی بسیاری می‌باشد، نشان دهنده پیشرفته بودن ایران باستان نیز است. وجود کانال‌های آبی در این سازه و کتیبه‌های ارزشمند در این بنا باعث شده‌است که تاریخ‌نگاران و پژوهش‌گران با بازدید از این بنا حیرت کنند.

سنگ‌کاری‌ها و سنگ نوشته‌های قرار گرفته در تخت جمشید، از مهم‌ترین زیبایی‌های این بنا محسوب می‌شوند و این سنگ نوشته‌ها در نقاط مختلف تخت جمشید به وفور یافت می‌شوند. وجود کتیبه‌های بسیار نیز باعث شده‌است که بنای این منطقه زیباتر به نظر آید و همچنین از این کتیبه‌ها اطلاعات مختلف و بی‌شماری از تاریخ ایران استخراج شود.

ستون‌های پابرجا تخت جمشید از دیگر سازه‌های دیدنی این بنا محسوب می‌شود. ستون‌های ساخته شده در تخت جمشید علاوه بر اینکه ابهت تخت جمشید را دوچندان کرده‌اند، بسیار بلند و مرتفع می‌باشند. لازم به ذکر است که در طی دوران‌های تاریخی و حمله مغول‌ها به این بنا بخش بسیاری از تخت جمشید از بین رفته‌است اما بنا فعلی نیز نشان‌دهنده بزرگی و شکوه ایران باستان و حکومت هخامنشیان می‌باشد.

سازه استوار و پرابهت تخت جمشید جز اصلی‌ترین مکان‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود و در نزدیکی شهر مرودشت قرار گرفته‌اند. منطقه مرو دشت منطقه‌ای کاملاً خوش آب و هوایی می‌باشد و به دلیل اینکه در میان کوهستان قرار گرفته‌است در عموم فصول سال آب‌و‌هوایی خنک دارد. لازم به ذکر است که تخت جمشید در تعطیلات عید و دیگر روز‌های تعطیل پذیرا گردشگران بسیار و پر شماری است اما در در دیگر روز‌های سال خلوت‌تر از همیشه است.

آبشار مارگون

آبشار مرتفع و بلند مارگون یکی از جا‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود و این آبشار که حدود ۷۰ متر از سطح زمین بالا‌تر است، به عنوان بلند‌ترین آبشار ایران نیز شناخته می‌شود. این آبشار با نام آبشار چشمه‌ای نیز شناخته می‌شود زیرا که منبع تأمین‌کننده آب این آبشار چشمه‌هایی هستند که از دل کوه جوشیده‌اند و این آبشار رودخانه تأمین‌کننده‌ای ندارد.

این آبشار به طور کلی بیش از ۲۲۰۰ متر از سطح دریا بالا‌تر است و در برخی از ماه‌های سرد سال قندیل‌هایی در کنار آبشار آویخته می‌شوند و در معرض دید بازدید‌کنندگان قرار می‌گیرند. علاوه بر اینکه این آبشار که در منطقه سپیدان قرار دارد، بلندترین آبشار ایران است، بلند‌ترین آبشار چشمه‌ای در دنیا نیز محسوب می‌شود.

در نزدیکی این آبشار به خصوص در فصل بهار منطقه طبیعی بسیار سرسبز و با طراوتی به وجود آمده‌اند که در کنار آبشار چشم‌انداز‌های بسیار زیبایی خلق کرده‌اند. گرچه در نقاط مختلف ایران، آبشار‌های بسیاری وجود دارد اما عموماً دسترسی به بسیاری از آن‌ها سخت است اما مسافتی که لازم است برای دیدن آبشار مارگون، بازدید‌کنندگان طی کنند بسیار راحت و بدون دغدغه است.

آبشار مارگون که جز جا‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود، دارای امکانات گردشگری و رفاهی نیز می‌باشد. در اطراف این آبشار علاوه بر پارکینگ و سرویس‌های بهداشتی، محوطه‌هایی برای اطراق و کمپ کردن برای گردشگران ساخته شده‌است.

به لطف این آبشار رودخانه‌ای پدید آمده‌است که با نام رودخانه مارگان شناخته می‌شود و اطراف این رودخانه مناطق سرسبز و خرمی به وجود آمده‌اند و درختان مختلفی همچون درختان سیب خود‌نمایی می‌کنند. وجود انبوه درختان جنگلی نیز باعث شده‌است این منطقه شادابی بیشتری را داشته‌باشد.

در آخر لازم به ذکر است که تمامی فصول سال برای بازدید از این آبشار دیدنی مناسب هستند. در فصل‌های بهار و تابستان می‌توان سبزترین منظره ممکن را در اطراف این آبشار تماشا کرد اما فصل‌های سرد سال به خصوص زمستان نیز منظره‌ای تماشایی از این آبشار به وجود می‌آید که تماشا آن خالی از لطف نیست.

مسجد نصیر الملک

یکی از زیباترین و البته مشهور‌ترین جا‌های دیدنی فارس و شیراز، مسجد نصیر الملک می‌باشد. این مسجد پرآوازه و بسیار دیدنی، یادگاری از دوران قاجار است و یکی از زیباترین مساجدی می‌باشد که در سرزمین ایران ساخته شده‌است.

این مسجد در محل خیابان لطفعلی خان زند قرار گرفته‌است و به دستور نصیر الملک ساخته شده‌است. زیباترین بخش این مسجد معماری خاص و ارزنده آن است که توسط مهندس محمد حسن معمار طراحی شده‌است. ساخت این مسجد زیبا در دوران قاجار در سال ۱۲۹۳ شروع شد و در ۱۳۰۵ پایان یافت.

مسجد نصیرالملک حدود ۳۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و گردشگران بسیاری هر ساله از این بنا زیبا و باشکوه بازدید می‌کنند. نقطه به نقطه این مسجد زیبایی‌های بسیاری دارد و سر در ورودی این مسجد نیز یکی از زیباترین نقطه‌های مسجد محسوب می‌شود.

در سر در ورودی این مسجد، کاشی کاری‌های رنگارنگی وجود دارد که باعث زینت و زیبایی زیاد این مسجد شده‌است. در بالای دو درب ورودی مسجد شعری زیبا از شاعر گرانقدر، شوریده شیرازی به خط خوش بر روی سنگ مرمر حک شده‌است.

مسجد نصیر الملک دارای دو شبستان شرقی و غربی می‌باشد که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد. شبستان غربی مسجد کاملاً با پوشش آجری احاطه شده‌است و ستون‌های سنگی آن به صورت مارپیچی تزئیین شده‌است. شبستان شرقی این مسجد دارای هفت درگاه می‌باشد و وجود شیشه‌های رنگارنگ بر روی درب‌های چوبی باعث شده‌است این شبستان زیباتر به نظر آید.

شبستان دیگر این مسجد زیبا دارای سنگ تراشی‌ها و تزئین‌های زیبایی می‌باشد. این شبستان از سنگ گندمک ساخته شده‌است. کاشی‌کاری‌هایی که بر این شبستان قرار گرفته‌است، باعث زیبایی بیشتر این بنا شده‌است. وجود کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ در کف این شبستان باعث شده‌است زیبایی‌های بیشتری در این شبستان نمایان شود.

طاق مروارید از دیگر بخش‌های زیبا مسجد نصیر الملک که از مکان‌های دیدنی فارس می‌باشد محسوب می‌شود. بر روی دیوار‌های این طاق زیبا آیات و احادیث بسیاری از ائمه با خطی خوش حک شده‌است که بر زیبایی‌های این مسجد افزوده‌است.

دریاچه مهارلو

علاوه بر اینکه دریاچه مهارلو از برترین جا‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود، این دریاچه به دلیل رنگ صورتی که دارد در دنیا نیز شناخته شده و معروف است. این دریاچه زیبا تنها در ماه‌های پرباران دارای آب می‌باشد اما در ماه‌های خشک و کویری سال بدون آب می‌باشد.

این دریاچه زیبا به دلیل رنگ زیبایی که دارد هر ساله سوژه عکاسان زیادی می‌شود و در برخی از فصول سال پرندگان مهاجر به خصوص فلامینگو‌های مهاجر در این دریاچه زندگی می‌کنند. لازم به ذکر است رنگ صورتی این دریاچه به دلیل وجود جلبک‌های دریایی قرمز رنگی است که در کف این دریاچه زندگی می‌کنند. در آخر لازم به ذکر است که فاصله این دریاچه زیبا و نادر تا شهر شیراز تنها ۲۷ کیلومتر می‌باشد.

روستا قلات

روستا قلات از محبوب‌ترین مکان‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود و به دلیل آب‌و‌هوای خوش و خنکی که دارد هرساله مسافران زیادی از این روستا زیبا و دیدنی بازدید می‌کنند. این روستا مسیری سنگ‌فرش شده دارد و خانه‌های این روستا به سبک پلکانی ساخته شده‌اند.

مناظر طبیعی و وجود درختان در حوالی روستا در دامنه کوه باعث شده‌است مناطق حیرت‌آور و بسیار زیبایی در این روستا شکل گیرد. این روستا زیبا تا شهر شیراز ۳۶ کیلومتر فاصله دارد و ارتفاع آن حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است. رودخانه قره آغاج از دیگر دیدنی‌های این روستا زیبا محسوب می‌شود که باعث شده‌است این روستا جلوه‌ای خاص‌تر و زیباتر را به خود بگیرد.

حرم شاهچراغ

حرم حضرت شاهچراغ از دیگر جا‌های دیدنی فارس می‌باشد که در بین دیدنی‌های بی‌شمار شیراز و استان فارس به خوبی خودنمایی می‌کند. شاهچراغ (ع) برادر امام رضا (ع) می‌باشد و در طول سال علاقه‌مندان به‌ایشان و اهل بیت مطهر از این حرم بازدید می‌کنند.

این حرم در کنار مکان‌های دیدنی گردشگری و طبیعی شیراز، جزء مکان‌های مذهبی این شهر می‌باشد. معماری بسیار زیبا و کاشی‌کاری‌های کار شده در این حرم بسیار زیبا و دیدنی باعث شده‌است این بنا به عنوان شاهکار معماری در استان فارس محسوب شود. سبک معماری کار شده در این حرم، سبک آذری می‌باشد که در دوره ایلخانان در ایران رواج گرفته‌است. آینه‌کاری‌های این مسجد نیز بسیار حیرت‌آور و زیبا می‌باشد.

حافظیه

بی شک کسی نیست که نام حافظیه یا همان آرامگاه حافظ شیرازی را نشیده باشد. حافظیه آرامگاه شاعر بزرگ و بلند آوازه ایرانی، حضرت حافظ می‌باشد که در بین ادب و شعر ایران بسیار پرآوازه است. خواجه حافظ به دلیل شعر‌های عرفانی و دیوان خود در بین مردم ایران بسیار معروف است و شعر‌های این شاعر در خانه تمامی ایرانیان یافت می‌شود. آرامگاه حافظ دارای بخش‌های مختلفی می‌باشد که هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای گردشگران دیدنی و مهیج می‌باشد.

این آرامگاه زیبا و دیدنی، جز مشهور‌ترین و معروف‌ترین جا‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود و علاوه بر آرامگاه، مجموعه حافظیه دارای فضای سبز کوچک و دلپذیری می‌باشد. حافظیه به طور کلی حدود دو هکتار وسعت دارد و آرامگاه اصلی حافظ، در صحن شمالی این مجموعه قرار گرفته‌است.

مجموعه حافظیه از زمان ساخت به شکل امروزی نبوده‌است و در دوران‌های مختلف مورد توسعه و البته مرمت قرار گرفته‌است. اولین مقبره‌ای که در این مجموعه ساخته شده‌است، مربوط به ۶۵ سال پس از فوت این شاعر بوده‌است. در دوران حکومت زندیه در ایران، بنا جدیدی به عنوان آرامگاه حافظ ساخته شد و در دوران‌های بعدی مورد مرمت قرار گرفت اما در سال ۱۳۱۴ بنابر پیشنهاد سرهنگ علی ریاضی با همکاری معمار بزرگ فرانسوی یعنی آندره‌گذار مقبره‌ای جدید متناسب با فرهنگ مردم فارس ساخته‌شد که تا به امروز پابرجا مانده‌است.

در بالای قبر حافظ شیرازی، بنایی گنبدی شکل وجود دارد که با ۸ ستون سنگی نگه‌داشته شده‌است و حدود ۱۰ متر از سطح زمین ارتفاع دارد. همچنین برای بازدید از مقبره حافظ شیرازی بایستی ۵ پله را بالا روید که وجود این پله‌ها بر زیبایی این بنا افزوده است.

سعدیه

آرامگاه سعدی شاعر بزرگ دیگر شیراز معروف به سعدیه از دیگر مکان‌های دیدنی فارس محسوب می‌شود. سعدیه هر ساله میزبان گردشگران بسیار زیاد و علاقه‌مندان به شعر و ادب ایران می‌باشد و علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری نیز این مجموعه زیبا و دیدنی بازدید می‌کنند.

سعدیه که آرامگاه شاعر گرانقدر ایرانی، سعدی می‌باشد بنایی بسیار زیبا و متحیر‌ کننده‌است. این بنای عرفانی و شاعرانی طبق گفته گردشگران حس آرامش بخشی را به افراد منتقل می‌کند. سعدیه که امروزه مکانی بزرگ و دیدنی محسوب می‌شود در واقع منطقه محل زندگی سعدی بوده‌است و این بنا مانند بنا حافظیه نیز در زمان‌های مختلف مورد بازسازی، تخریب و توسعه قرار گرفته‌است.

بنای امروزه آرامگاه سعدی شیرازی، در سال ۱۳۳۰ توسط معماری به نام فروغی ساخته شد. مهندس فروغی علاقه بسیار زیادی به فرهنگ ایران داشت و بنای سعدیه را با تمام ذوق هنری خود ساخت و در ساخت این بنا از معماری دوران هخامنشیان نیز الگو‌برداری کرد.

جمع‌بندی نهائی

شیراز مرکز استان فارس و دیگر نقاط استان زیبا و دیدنی فارس، دارای جا‌های دیدنی بسیار زیبا و دیدنی هستند. در این مقاله در وبلاگ گردیشه به معرفی برترین جا‌های دیدنی فارس پرداختیم. سفر به استان زیبا فارس و بازدید از مکان‌های دیدنی و لذت‌بخش فارس می‌تواند برای هر گردشگری سفری خوش و خاطره‌انگیز را ثبت کند.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده‌باشید.

آشنایی کامل با روستای قلات فارس و دیدنی های آن

آشنایی کامل با روستای قلات فارس و دیدنی های آن

لازم است که تنها حدود ۳۶ کیلومتر از شهر شیراز فاصله گرفته تا در ادامه راه به یکی متفاوت‌ترین و زیباترین روستا‌های ایران دست پیدا کنید. یکی از لذت بخش‌ترین نقاطی در …

آشنایی کامل با آرامگاه حافظیه شیراز و زیبایی های آن

آشنایی کامل با آرامگاه حافظیه شیراز و زیبایی های آن

فردی به نام خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی که معروف به لسان الغیب می‌باشد و همچنین جز شاعرین بزرگ در قرن هشتم در ایران می‌باشد و همچنین جز کی سخنوران نامی …

آشنایی کامل با مسجد نصیرالملک و معماری آن

آشنایی کامل با مسجد نصیرالملک و معماری آن

مسجد نصیرالملک یکی از جا‌های دیدنی شیراز دل‌نواز است. این بنای تاریخی یکی از شاهکار‌های معماری به شمار می‌رود. زیرا شیشه‌های رنگی که در تزئین بنا به کار رفته‌اند در طول روز …

آبشار مارگون

معرفی آبشار مارگون + جاذبه های تفریحی و آدرس

آبشار‌ها، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعت است که در برخی از قسمت‌های مختلف کشور ایران یافت می‌شوند. آبشار‌ها به دلیل منظره‌ای که می‌سازند و فضای آرام بخشی که ایجاد می‌کنند، طرفداران بسیاری …