دسته: جاهای دیدنی کردستان

کردستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر برای گردشگران محسوب می‌شود که این استان هرساله به دلیل مکان‌های طبیعی و فرهنگی بسیاری که دارا می‌باشد از استان‌های گردشگری کشور ایران نیز به شمار می‌رود. وجود فرهنگ غنی و قرار‌گیری در مجاورت سلسله کوه‌های استوار و پرابهت زاگرس و مناطق بکر طبیعی، بر جذابیت سفر به این استان زیبا افزوده است. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی برترین جاهای دیدنی کردستان خواهیم پرداخت.

کردستان، باشکوه و غنی

استان کردستان، از استان‌های مرزی و غربی کشور ایران محسوب می‌شود که شهر سنندج مرکز این استان باشکوه قرار گرفته است. به دلیل قرار‌گیری استان کردستان و شهر‌های آن در کوهپایه‌های کوه‌های زاگرس، مکان‌های تفریحی و طبیعی بسیاری در مناطق مختلف آن شکل گرفته‌اند. وجود تاریخ پر نوسان و قدمت دار این استان نیز باعث شده است که علاوه بر مناطق طبیعی، مناطق مختلف تاریخی نیز در این استان وجود داشته باشد.

وجود مناطق طبیعی در کنار مناطق تاریخی، باعث شده است علاقه‌مندان زیادی هر ساله به این استان سفر کنند و از سفر به این استان خاطرات بسیاری به جا بماند. در ادامه این بخش از مقاله مکان‌های دیدنی کردستان را به صورت مختصر و مفید معرفی خواهیم کرد.

عمارت خسرو‌آباد

در سنندج مرکز استان کردستان، جاذبه‌های تاریخی بسیاری وجود دارد که عمارت خسرو‌آباد یکی از این جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی و تاریخی محسوب می‌شود. به دلیل توجه زیاد به سنندج در دوران شاهان و حاکمان صفویه، معماران زیادی از اصفهان به این شهر برای کار و معماری مهاجرت کوتاه مدتی کردند و در قسمت‌های مختلف و متعدد زیادی از شهر سنندج معماری اصفهانی دیده می‌شود که عمارت خسرو‌آباد یکی آن‌ها به حساب می‌آید.

این عمارت که به دستور مستقیم حاکم وقت سنندج ساخته شد، بیشتر در زمان برگزاری جلسات و پذیرایی از حاکمان و شاهان ایران در این شهر مورد کاربرد قرار می‌گرفت. این بنا که حدود 6 هکتار زیربنا می‌باشد، در سال 1322 ساخته و تاسیس شد و همچنان از آثار تاریخی شهر سنندج محسوب می‌شود.

گچ بری‌ها و آجرکاری‌هایی که در این عمارت به کار رفته است می‌تواند چشم هر بازدید کننده‌ای را به خود خیره کند و گردشگران می‌توانند ساعت‌ها در کنار حوضچه‌های این عمارت به قدم زدن مشغول شوند و از بخش‌های مختلف این عمارت دیدن کنند.

غار کرفتو

از دیگر دیدنی‌های کردستان، می‌توان به غار تاریخی کرفتو اشاره کرد. غار آهکی کرفتو که در سال‌های متوالی و مختلف مورد سکونت انسان‌های مختلفی بوده است به دلیل دارا بودن کتیبه ارزشمندی به خط یونان باستان، بر اهمیت آن افزوده شده است. در بسیاری از افسانه‌های یونانی آمده است که این غار مربوط به هرکول، یکی از خدایان یونان باستان بوده است.

علاوه بر اینکه این غار در سال‌های مختلف سکونت گاهی برای انسان‌ها بوده است، برخی از جانوران مانند خفاش‌ها و برخی پرندگان در این غار زندگی کرده‌اند. تحقیقات تاریخی نشان می‌دهد که این غار باستانی از میان آب‌ها پدید آمده است و امروزه نیز در برخی از قسمت‌های آن آب وجود دارد.

از عجیب‌ترین نکاتی که بر شگفتی بیشتر این غاز می‌افزاید، معماری این غار می باشد. این غار دارای چهار طبقه معماری باستانی می‌باشد و در غار کرفتو اتاق‌هایی قرار گرفته‌اند که هر کدام راهی به بیرون از اتاق دارا می‌باشند. معماری صخره‌ای و دستی این غار زیبایی بیشتری را به آن اعطا کرده است. امروزه برای تسهیل رسیدن گردشگران به غار مسیر پلکانی با 180 پله وجود دارد که راه رسیدن به غار را برعکس گذشته راحت کرده است.

سقز

از دیگر شهر‌های تاریخی و مهم استان کردستان، شهر سقز می‌باشد. شهر سقز بر روی دو تپه مرتفع واقع شده است که رودخانه‌ای از میان این دو تپه عبور کرده است. قرار گیری سقز بر روی تپه‌ها باعث شده است که در این شهر مناظر چشم‌نوازی به وجود آید.

شهر سقز از قدیمی‌ترین شهر‌های ایران محسوب می‌شود به طوری‌که بسیاری از محققان گفته‌اند قدمت این شهر به زمان مادها باز می‌گردد. علاوه بر اینکه شهر سقز از میانگین بارندگی بسیار مطلوبی برخوردار است، یکی از شهر‌های سرد استان کردستان و ایران محسوب می‌شود به طوری‌که این شهر دمای منفی 45 درجه سانتی گراد نیز در خود ثبت کرده است.

مردم سقز مانند دیگر مردم استان کردستان که به آیین‌های مختلفی اعتقاد دارند، برای یادبود این آیین و سنت‌ها هرساله جشن‌های مختلفی برگزار می‌کنند. فرش‌های دستبافت، گیوه و گلیم مهم‌ترین سوغات شهر سقز محسوب می‌شوند.

رودخانه زرینه رود یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر سقز و از مکان‌های دیدنی کردستان محسوب می‌شود. این رود عموما در بیشتر فصول سال پرآب می‌باشد. در کنار رودخانه سقز که از میان دو تپه شهر سقز عبور می‌کند پارکی به نام پارک کوثر وجود دارد که برای تفریح و کمپ‌های خانوادگی مناسب است.

از دیگر آثار تاریخی شهر سقز می‌توان به مسجد دو مناره اشاره نمود. به گفته بسیاری از کارشناسان و تاریخ نگاران این مسجد مربوط به دوره افشاریان می‌باشد. به دلیل وجود دو مناره مرتفع در این مسجد، مسجد دو مناره نام گرفته است. لازم به ذکر است وجود سقف گنبدی و سنگ فرش این مسجد بر جذابیت بیشتر آن پرداخته است.

کوه آربابا

از دیگر مکان‌های دیدنی استان کردستان، می‌توان به کوه بلند آربابا نیز اشاره کرد. این کوه دارای 2220 متر ارتفاع می‌باشد و در میان این دامنه‌های آن، دو پارک کوهستانی با نام‌های دوکانان و پیرمراد قرار گرفته‌اند. این کوه که در نزدیکی شهر بانه قرار گرفته است در نزد مردم این شهر و مناطق پیرامونی بسیار مورد اهمیت است.

لازم به ذکر است که افرادی که قصد دارند از این کوه دیدن کنند باید مطلع باشند مسیر این کوه مسیر پرپیچ  و سختی می‌باشد و برای دسترسی به ارتفاعات بالا آربابا نیازمند به وسایل کوهنوردی می‌باشد.

حمام وکیل الملک

در شهر سنندج در مرکز استان کردستان مکان‌های تاریخی مختلف و متععدی وجود دارد که حمام وکیل الملک یکی از آن‌ها است. حمام وکیل الملک یکی از بخش‌های عمارت وکیل الملک است که در دوران زندیه به دستور حاج محمد رشید بیگ وکیل ساخته شد.

معماری حمام وکیل الملک باعث شده است این حمام امروزه به یک مکان توریستی و البته دیدنی تبدیل شود. حمام وکیل مانند دیگر حمام‌هایی که در آن دوره ساخته شده است، دارای دو حمام است که یکی حمام گرم و دیگری حمام سرد است. از دیگر بخش‌های حمام وکیل می‌توان به حوضچه، خزینه، آتشکده و سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد. معماری سقف این بنا به صورت منحنی نیز بنا شده است. همچنین لازم به ذکر است بر روی دیوار‌های این بنا نقش‌ها و نقاشی‌های حیوانی و هندسی نقش بسته است.

زیارتگاه حضرت عکاشه

زیارتگاه حضرت عکاشه در استان کردستان، یکی از مکان‌های تاریخی این استان به حساب می‌آید که قدمت تاریخی بسیاری را دارد. مرقد حضرت عکاشه نزدیک به روستای کاشتر قرار گرفته است و این بارگاه در نزد مردم کردستان بسیار با اهمیت و مقدس است.

بازار سنندج

بازار سنتی سنندج علاوه بر اینکه معروف‌ترین مرکز خرید در شهر سنندج محسوب می‌شود، یکی از آثار تاریخی این شهر نیز به حساب می‌آید. این بازار در زمان حکومت صفویه ساخته شد و از آن زمان‌ها هنوز این بازار پابرجا و پر رونق مانده است.

بازار سنتی سنندج بازاری کاملا سرپوشیده است و نمای سقف و دیواره‌های این بازار با آجرکاری‌های زیبا پوشیده شده است. در ساخت و معماری این بازار در استان کردستان از آجر، خشت و گل استفاده شده است. معماری کلی این بازار مانند بسیاری دیگر از بازار‌هایی که در دوران صفویه ساخته شده‌اند به صورت مستطیل شکل است. این بازار دارای 30 راسته و حدود 280 حجره است که وجود این تعداد حجره باعث شده است که این بازار همیشه بازاری شلوغ محسوب شود.

ساعت کاری این بازار از ساعت 8 صبح تا 10 شب می‌باشد که بازدید کنندگان می‌توانند در این ساعات علاوه بر بازدید از این بازار، سوغاتی‌های شهر کردستان را نیز از آنجا خریداری کنند. سنندج دارای گیاهان دارویی زیاد و بسیار معروفی می‌باشد که زمان برداشت آنها فصل بهار است. افرادی که قصد دارند برای خرید این گیاهان دارویی به بازار سنندج مراجعه کنند بایستی در این فصل به این بازار روند.

قلعه قمچقای

از دیگر مکان‌های دیدنی استان کردستان می‌توان به قلعه قمچقای نیز اشاره نمود. این قلعه از قلعه‌های تاریخی کشور ایران محسوب می‌شود و در دوران‌های مختلف سکونت‌گاه انسان‌ها و حاکمان بسیاری بوده است. این قلعه در 60 کیلومتری شهر پرآوازه و تاریخی بیجار قرار گرفته‌است. همچنین در نزدیکی قلعه قمچقای روستایی زیبا به نام قمچقای قرار گرفته است. همچنین قمچقای نام رودخانه‌ای نیز می‌باشد که از کنار این قلعه تاریخی نیز گذر می‌کند. وجود قلعه و رودخانه قمچقای باعث شده‌است که در این منطقه مناظر زیبا و طبیعی در کنار مناظر تاریخی وجود داشته باشد که دیدن آن‌ها می‌تواند بسیار لذت بخش باشد.

قلعه قمچقای دقیقا بر بالای کوه قرار گرفته است و بسیاری از افراد پس از دیدن مناظر پایین از قسمت بالای قلعه حس ترس را تجربه کرده‌اند. لازم به ذکر است که این قلعه تنها دارای یک در ورودی است که تهاجم به آن را کمی سخت می‌کند.

یکی از زیبایی‌هایی که در این قلعه وجود دارد، آب انبار‌های درون آن است که در دل سنگ‌ها ایجاد شده است. بسیاری از تاریخ نگاران گفته‌اند که معماری این قلعه بسیار شبیه به معماری قلعه سلیمان می‌باشد.

مسجد جامع سنندج

مسجد دارالاحسان یا همان مسجد جامع سنندج در مرکز استان کردستان، از مهم‌ترین نماد‌های این شهر محسوب می‌شود. این مسجد نمونه کاملی از معماری اسلامی در زمان قاجار است که به بافت سنتی سنندج رنگ و بوی خاصی داده است.

علاوه بر اینکه این مسجد یک آثار تاریخی و مذهبی محسوب می‌شود، یک مجموعه فرهنگی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است این بنا نزدیک به دیگر بناهای تاریخی دیگر شهر سنندج مانند بازار سنتی سنندج قرار گرفته است. وجود معماری و تزئینات زیبا باعث شده است گردشگران در هنگام برخورد با این بنا حس خوب و لذت بخشی را تجربه کنند. کاشی‌کاری‌های زیبا و برجسته از دیگر نقاط دیدنی و زیبا این مسجد محسوب می‌شود.

آبشار گویله

از دیگر جاذبه‌های دیدنی کردستان و زیبایی‌های غرب کشور می‌توان به آبشار گویله که در روستای گویله قرار گرفته است اشاره نمود. این آبشار در دل خرمی و سرسبزی‌های منطقه مرزی و غربی کشور قرار گرفته است.

این آبشار از آبشار‌های بسیار پرآب در فصل بهار محسوب می‌شود که براساس شرایط آب‌و‌هوایی نیز سفر و بازدید از این آبشار در فصل بهار بسیار لذت‌بخش‌تر است اما تماشا این آبشار در فصل های سرد و یخبندان مانند زمستان نیز بسیار زیبا و دلنواز برای عاشقان طبیعت است.

این آبشار در میان پوشش گیاهی انبوه جنگلی قرار گرفته است و همین مسئله باعث شده است زیبایی‌های بیشتری در این منطقه به وجود آید. جاده دسترسی نیز به این آبشار، مسیری زیبا و سرسبز است که می‌تواند سفر به این مکان زیبا را لذت بخش‌تر کند.

لازم به ذکر است گرچه می‌توان در هر ساعت از شبانه روز از این مکان بازدید کرد اما بهترین ساعات روز برای بازدید از این آبشار زیبا قبل از غروب آفتاب است زیرا که در هنگام شب در میان انبوه درختان و گیاهان ممکن است خطرناک باشد.

مجموعه تفریحی آبیدر

در کنار زیبایی‌های طبیعی و تاریخی استان کردستان، پارک آبیدر یکی دیگر از مکان‌های طبیعی کردستان است که در نزدیکی کوه‌ ساخته شده است. این پارک مناظر و چشم انداز‌های زیبایی دارد و در این پارک می توان شهر سنندج را از بالا تماشا کرد.

این پارک مکان مناسبی برای کمپ‌های دوستانه و خانوادگی در شهر سنندج محسوب می‌شود و برای مسافران تفرجگاه بسیار عالی می‌باشد. آبیدر در کردستان به معنای مکان مملو از آب می‌باشد و مهم‌ترین دلیل نام گذاری این پارک به آبیدر، وجود چشمه‌های آبی زیر زمینی بسیار در این منطقه می باشد.

یکی از جذاب‌ترین امکاناتی که در مجموعه تفریحی آبیدر وجود دارد، بزرگ‌ترین سینمای روباز ایران است. پرده سینما نصب شده در این پارک دارای سایز 25*12 متر می‌باشد و افراد زیادی همزمان می‌توانند از روبروی پرده تماشا کننده فیلم‌ها یا مسابقاتی باشد که بر روی این پرده پخش می‌شود.

جمع‌بندی

کردستان، از مهم‌ترین استان‌های کشور ایران و به خصوص غرب سرزمین پهناور ایران می‌باشد. استان کردستان به دلیل دارا بودن آثار تاریخی بسیار زیاد یکی از شناسنامه‌های کشور ایران محسوب می‌شود و امروزه نیز از این استان آثار بیشتری یافت می‌شود. قرار‌گیری این استان در مجاورت سلسله کوه‌های زاگرس نیز باعث شده است اول از همه این منطقه آب‌و‌هوای بسیار خوبی را دارا باشد و همچنین باعث شود در این منطقه مکان‌های طبیعی زیادی وجود داشته باشد.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی مهم‌ترین مکان‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی استان کردستان بپردازیم. امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

آشنایی کامل با حمام وکیل الملک استان سنندج

آشنایی کامل با حمام وکیل الملک استان سنندج

یکی از شهر‌هایی که مردم آن به زبان کردی صحبت می‌کنند استان سنندج می‌باشد. این استان در غرب کشور قرار دارد و سالانه پذیرای مسافران وگردشگران بسیاری می‌باشد. این شهر به دلیل …

آشنایی کامل با عمارت خسرو آباد سنندج

آشنایی کامل با عمارت خسرو آباد سنندج

سنندج یکی از زیباترین شهر‌های شمال غرب ایران است که به دلیل جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان، هر ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر ایران می‌باشد. شهر سنندج در دوران صفوی بسیار …