دسته: جاهای دیدنی گیلان

استان گیلان، از سرسبز‌ترین و زیباترین استان‌های کشور ایران به حساب می‌آید که به دلیل آب‌وهوای بسیار خاص و طبیعت نادری که داراست به بهشت ایران معروف است. عموم زیبایی‌های گیلان مربوط به طبیعت زیبا و چشم‌نواز آن است و سراسر این استان را مکان‌های دیدنی تشکیل داده‌اند. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی مهم‌ترین و البته زیباترین جاهای دیدنی گیلان خواهیم پرداخت.

گیلان، بهشت ایران

قبل از اینکه به معرفی مکان‌های دیدنی گیلان بپردازیم، لازم است کمی بیشتر به معرفی آن بپردازیم. شمال استان گیلان به دریا خزر راه پیدا می‌کند و این استان از سمت راست به استان مازندران متصل است. استان زیبا گیلان با 14.000 کیلومتر مربع مساحت دارای 16 شهرستان است که هر کدام از این شهرستان‌ها دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری می‌باشند.

علاوه بر وجود دریا و طبیعت زیبا و دیدنی در استان گیلان، قرار گیری این استان در رشته کوه البزر باعث شده است که پوشش گیاهی و اکوسیستم خاصی در این استان وجود داشته باشد. وجود بیش از 40 رودخانه پرآب در این استان از دیگر جاذبه‌های آن محسوب می‌شود.

استان گیلان در تمامی فصول مختلف سال دارای جاذبه‌های طبیعی و دیدنی بسیاری می‌باشد اما به دلیل آب‌و‌هوایی که در این منطقه حاکم است، عموما پاییز و زمستان این استان سرد و مرطوب می‌باشد اما از اواسط بهار تا پایان تابستان، وجود آب‌و‌هوای بسیار معتدل باعث شده‌است که زمان خوبی برای مسافرت به استان به وجود آید.

مکان‌های طبیعی تنها مکان‌های دیدنی گیلان محسوب نمی‌شوند، بلکه علاوه بر وجود طبیعت زیبا، در این استان جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری وجود دارد که می‌تواند سفر به گیلان را بیشتر از همیشه جذاب‌تر کند. در ادامه این مقاله در وب سایت افراز تک به معرفی جاذبه‌های دیدنی گیلان خواهیم پرداخت.

ماسال، جواهر گرانبها گیلان

اگر از ماسال به عنوان زیباترین و گران‌بها‌ترین مکان طبیعی گیلان یاد کنیم خالی از لطف نمی‌باشد. در لغت نامه روبروی واژه ماسال، عبارت “در کنار کوه” آمده است که نشان می‌دهد ماسال به دلیل اینکه در کنار کوه‌های تالش قرار گرفته‌است، این نام را به خود گرفته است.

ماسال یکی از مهم‌ترین نقاط گیلان محسوب می‌شود که سالانه گردشگران زیادی برای سفر به دل طبیعت، این شهر را در شمال غربی رشت انتخاب می‌کنند. ماسال شهر کوچک و ییلاقی می‌باشد که جای به جای این شهر را آبشار‌ها و جنگل‌های زیبا و البته بسیار دیدنی فرا گرفته‌است.

عموم افرادی که در منطقه ماسال زندگی می‌کنند افراد کهنسالی می‌باشند که به کشاورزی و دامداری مشغول هستند. شهر ماسال که اصلی‌ترین شهر منطقه ماسال است، دارای منطقه‌های مختلف و مکان‌های دیدنی بسیاری می‌باشد. ییلاق اولسبلانگاه به عنوان محبوب‌ترین منطقه ماسال، دارای طبیعت خیره کننده‌ای می‌باشد. تمامی خانه‌هایی که در این منطقه وجود دارند چوبی هستند که باعث می‌شود افراد در این منطقه حس بیشتری را نسبت به طبیعت داشته باشند. همچنین این منطقه دارای آبشاری بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد که مردم آن منطقه آن را آبشار اولسبلانگاه می‌نامند.

شاندرمن نام یکی دیگر از جا‌های دیدنی گیلان در ماسال می‌باشد که دارای طبیعت بکر و شگفت انگیزی می‌باشد. روستا چاله سرا در شاندرمن به قدری دارای مکان‌های طبیعی خیره کننده‌ای است که بسیاری از افراد برای هفته‌ها به این منطقه سفر می‌کنند. وجود کوهستان‌های زیبا و مرتفع؛ رودخانه و … باعث شده‌است شاندرمن و روستا چاله سرا جزو مناطق دیدنی و برتر گردشگری استان گیلان محسوب شوند.

بام ماسال، منطقه گردشگری و ییلاقی اسبه ریسه، آبشار رامینه و تولی نسا از دیگر مناطق زیبا ماسال محسوب می‌شوند که در مقالات بعدی به معرفی بیشتر آنها نیز خواهیم پرداخت.

تالاب انزلی

یکی دیگر از زیبایی‌ها و جاهای دیدنی گیلان، تالاب انزلی است که در شهر بندر انزلی قرار گرفته‌است.ٍ تالاب انزلی که نزد مردم انزلی به انزلی سل شناخته می‌شود، یکی از مقاصد گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود و دارای منظره‌های بسیار زیبا و حیرت آوری می‌باشد.

تالاب یا مرداب آب شیرین انزلی به دلیل دارا بودن پوشش و تنوع گیاهی خاص و دارا بودن گیاهانی مانند نیلوفرهای آبی، لاله‌های دریایی، ماهیان گوناگون و شگفت‌انگیز و … به اکوسیستمی قوی و بسیار مهم تبدیل شده است. وجود بیش از 100 گونه مختلف از پرندگان بومی و مهاجر، بیش از 50 گونه مختلف ماهیان و آبزیان در تالاب باعث شده است که اهمیت این تالاب از همیشه بیشتر باشد. لازم به ذکر است تالاب انزلی به دلیل وسعت و اکوسیستم قدرتمندی که دارا می‌باشد با هیچکدام از تالاب‌های دیگر کشور ایران قابل مقایسه نمی‌باشد. تالاب بندر انزلی دارای قدمت بسیاری نیز می‌باشد و افراد زیادی معتقدند این تالاب به شکل امروزی 15 هزار سال قبل شکل گرفته است.

قلعه رودخان

از دیگر مکان‌های دیدنی گیلان می‌توان به قلعه رودخان فومن اشاره کرد. قلعه رودخان از برترین مقاصد گردشگری استان گیلان محسوب می‌شود. قلعه رودخان در ارتفاعات سرسبز و کوهستانی فومن قرار گرفته است که به گفته محققان، تاریخ پرنوسانی را تجربه کرده است. علاوه بر اینکه قلعه رودخان یک مکان گردشگری در گیلان محسوب می‌شود، یک مکان تاریخی نیز محسوب می‌شود. قدمت این قلعه به زمان ساسانیان باز می‌گردد که نشان از قدیمی بودن آن دارد.

همانطور که گفتیم قلعه رودخان که از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شمال ایران محسوب می‌شود، در بالای کوه قرار گرفته است. برای رسیدن به این قلعه بایستی از مسیر پلکانی که در دل این کوه قرار گرفته شده‌است بالا رفت. این مسیر یکی از زیبا‌ترین و سرسبز‌ترین مسیر‌هایی است که هر فرد می‌تواند در زندگی خود آن را تجربه کند. مسیر پلکانی این قلعه دارای 935 پله است و مسیر آن به قلعه هزار پله نیز معروف است.

لازم به ذکر است که دلیل نام گذاری این قلعه به قلعه رودخان، نزدیکی این بنا به رودخانه است که در سفر به این بنای زیبا و تاریخی، رودخانه‌ مجاور آن را می‌توان مشاده نمود.

جنگل و ساحل گیسوم

جنگل زیبا و پهناور گیسوم، از دیگر زیبایی‌ها و مناطق بکر طبیعی استان گیلان محسوب می‌شود که برای علاقه‌مندان به جنگل و طبیعت، مکان بسیار دل انگیزی می‌باشد. یکی از دلایل جذابیت بیش از اندازه جنگل گیسوم، مجاورت این جنگل با دریا می‌باشد به طوریکه در کنار جنگل می‌توان ساعت‌ها به تماشای دریا نیز نشست.

در کنار جنگل و ساحل گیسوم امکانات رفاهی و تفریحی زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که جنگل گیسوم از پوشش گیاهی و تنوع جانوری زیادی برخوردار است. در این جنگل بیش از 76 گونه گیاهی وجود دارد که بسیاری از آنها تنها در گیلان و در همین منطقه رشد می‌کنند.

ماسوله

بدون شک هنگامی که اسم گیلان شنیده می‌شود، اسم ماسوله همراه آن شنیده می‌شود. خانه‌های زیبا و پلکانی که به صورت قدیمی ساخته شده‌اند در کنار منطقه سرسبز و جنگلی نمای زیبا و حیرت‌آوری را پدید آورده است. آب‌و‌هوای مطبوع و معتدل حاکم بر این ناحیه، باعث شده است این منطقه برای سفر نیز یکی از مناطق برتر در شمال ایران محسوب شود. همچنین وجود صنایع دستی و غذاهای محلی بسیار خوشمزه و خاص این شهر باعث معروفیت بیشتر آن شده است.

ماسوله که در جنوب غربی استان گیلان قرار گرفته است با دارا بودن دره‌ها و کوهستان‌های سرسبز و رودخانه‌های متعدد، هرساله پذیرای تعداد بی شمار توریست‌ها می‌باشد. عموما در ماسوله و مناطق اطراف آن کمتر خودروهای موتوری دیده می‌شوند و کشاورزی در این ناحیه رونق فراوانی دارد. سفر به این مکان دیدنی در گیلان برای افرادی که قصد دارند در طبیعت بی‌کران و خرم غرق شوند بسیار مناسب است.

معماری خانه‌های ماسوله که عمدتا به دلیل کوهستانی و بارانی بودن این منطقه به صورت پلکانی است، مناظر چشم نوازی را پدید آورده است. فصل بهار، فصل دلنشینی برای سفر به ماسوله محسوب می‌شود زیرا که ماسوله در این فصل 4 فصل سال را در خود جای داده است. ممکن است در فصل بهار تنها در یک هفته هوا بارانی باشد و امکان بارش برف نیز وجود دارد. همچنین ممکن است در بعضی از ساعت‌های روز ماسوله آب‌و‌هوای تابستانی را به خود بگیرد.

آبشار کوشم و آبشار ماسوله رودخانه که در اطراف ماسوله قرار گرفته‌اند، مکان فوق‌العاده‌ای را برای تفریح به وجود آورده است. آبشار کوشم با دارا بودن ارتفاع زیاد در سرسبز‌ترین قسمت ماسوله مناظر چشم نواز زیادی را خلق کرده است.

آبشار لاتون

از دیگر جاهای دیدنی گیلان می‌توان به آبشار لاتون و منطقه لاتون نیز اشاره نمود. آبشار لاتون که دارای ارتفاع 105 متری از سطح زمین می‌باشد، یکی از بلند‌ترین آبشار‌های کشور ایران لقب گرفته است. آبشار لاتون در میان جنگلی سرسبز با گیاهان بی‌شمار زیاد در کنار کوه اسپیناس قرار گرفته است.

به لطف آب‌و‌هوای بسیار خوب و بارانی در این منطقه، در کنار آبشار لاتون، منطقه جنگلی شکل گرفته است که چشم هر بیننده‌ای را به خود مات و مبهوت می‌کند. در فصل زمستان آبشار لاتون مانند دیگر مناطق گیلان، آب‌و‌هوایی بسیار سرد دارد اما فصل بهار و تابستان به گفته گردشگران بهترین فصل برای سفر به این منطقه محسوب می‌شود.

داماش گیلان

مکان‌های دیدنی گیلان به چندین جاذبه طبیعی و روستایی محدود نمی‌شوند. بلکه سرتاسر گیلان دارای جاذبه‌های دیدنی بی شماری می‌باشد که منطقه داماش نیز یکی از آن‌ها محسوب می‌شود. داماش با دارا بودن ارتفاع 1800 متری از سطح دریا از مرتفع‌ترین روستا‌ها در کشور ایران محسوب می‌شود و به دلیل قرار گیری در کنار رشته کوه البرز دارای مناطق سرسبز با پوشش گیاهی بسیاری است.

مردم داماش به زبان و لهجه دیلمی صبحت می‌کنند و عموم مردن آن به باغداری و پرورش دام و طیور مشغول هستند و از این راه درآمد زایی می‌کنند. گلیم‌های دست بافی که در داماش توسط مردم داماش تولید می‌شوند، مهم‌ترین سوغاتی است که از این شهر می‌توان خریداری کرد.

سوسن چلچراغ که در داماش به وفور یافت می‌شود، از گیاهان بسیار نادر و خاص در دنیا است که زیبایی بسیاری را دارا می‌باشد. لازم به ذکر است که اولین گل سوسن چلچراغ یا سوسن سفید در دنیا در روستا داماش کشف شد.

میدان شهرداری رشت

یکی از مکان‌های تاریخی و البته دیدنی شهر رشت در استان گیلان، میدان شهرداری رشت می‌باشد. این بنا که در سال 1320 بنا شد، به میدان ساعت رشت نیز شناخته می‌شود.

خیابان‌هایی که به این میدان منتهی می‌شوند از سنگ فرش پوشیده شده‌اند و در مراسم‌های مختلف سال و جشن‌ها در این میدان برگزار می‌شود. در این میدان عمارت زیبا و سفید رنگی وجود دارد که دیدن آن می‌تواند بسیار دل‌انگیز باشد. به طور کلی میدان شهرداری رشت مهم‌ترین نماد شهر رشت مرکز استان گیلان می‌باشد که برای عموم مردم شهر رشت بسیار محبوب است.

گردنه حیران

گردنه بسیار زیبا و چشم‌نواز حیران از دیگر مکان‌های دیدنی گیلان محسوب می‌شود که به روستا حیران وسطی، سفلی و علیا تقسیم شده‌است. لازم به ذکر است که حیران در زبان تالشی به معنای محوطه مملو از ابر و مه می‌باشد و این منطقه مانند نام خود در بسیاری از ماه‌های سال در ابر و مه احاطه شده است.

یکی از مهیج‌ترین و خاطره انگیز‌ترین تفریحاتی که در گردنه حیران وجود دارد و گردش گران می‌توانند از آن استفاده کنند، تله کابین این گردنه می‌باشد. هنگام سوار شدن بر تله کابین گردنه حیران افراد از سطح دریا بیش از 1500 متر ارتفاع دارند و می‌توانند از این تله کابین مناطق بسیار حیرت‌آور و شگفت‌انگیزی را از بالا مشاهده کنند. در هنگام سوار شدن به تله کابین حیران می‌توان بخش‌هایی از خاک کشور آذربایجان را نیز مشاهده نمود.

شیطان کوه

از دیگر مناطق زیبا و محبوب گیلان برای سفر، می‌توان به منطقه سرسبز و البته رازآلود شیطان کوه اشاره کرد. شیطان کوه در مجاورت کوه‌های سرسبز و پرجاذبه البزر قرار گرفته‌است و در اطراف خود مناظر طبیعی زیبا و شگفت‌انگیزی پدید آورده است.

مهم‌ترین دلیل نام گذاری این منطقه به شیطان کوه این است که هنگامی که افراد از بالای این کوه به زمین نگاه می‌کنند فکر می‌کنند که سریعا می‌توانند به پایین برسند اما بسیاری از افراد در مسیر پایین آمدن دچار جراحت شده‌اند و از همین رو اهالی این منطقه نام آن را شیطان کوه گذاشته‌اند.

یکی از جاذبه‌های شیطان کوه وجود آبشاری است که از درون آن به پایین سرازیر شده است. البته لازم به ذکر است این یک آبشار مصنوعی است که آب آن از استخری که بر پایین کوه وجود دارد تامین می‌شود اما باز هم زیبایی چشم‌گیری را دارا می‌باشد. برای بالا رفتن از مسیر این کوه راه پلکانی وجود دارد که گردشگران می‌توانند با طی کردن حدود 750 پله آن را طی کنند.

در شیطان کوه نیز مانند گردنه حیران تله کابین وجود دارد که می‌تواند یک تفریح بسیار خاطره انگیز برای گردشگران به وجود‌آورد. افرادی که از تله کابین استفاده می‌کنند می‌توانند از ارتفاع زیادی مناطق سرسبز و جنگلی که در اطراف این منطقه وجود دارند را در آرامش مشاهده کنند.

ساحل چمخاله

همانطور که اشاره کردیم، استان گیلان از شمال به دریا خزر منتهی می‌شود و طبیعی است که سرتاسر شمالی این استان را ساحل‌های مختلف و گوناگون تشکیل دهند. یکی از معروف‌ترین و زیبا‌ترین ساحل‌های این استان، ساحل چمخاله نام دارد.

لازم به ذکر است ساحل و شهر چمخاله یکی از مهم‌ترین بنادر ایران نیز به شمار می‌رود و در طول تاریخ همیشه مورد توجه قرار گرفته است. به دلیل وجود دریا و رودی که از دریا به عرض شش متر به وجود آمده است، در زمین‌های چمخاله کشاورزی همیشه رونق فراوانی داشته است.

ساحل چمخاله به خاطر زیبایی زیادی که دارا می‌باشد و همچنین وسعت فراوانی که دارست هر ساله پذیرا گردشگران بسیاری بوده است. در کنار این ساحل، هتل‌ها و مراکز خرید بسیاری وجود دارد که می‌تواند مقصد مناسبی برای گردشگران باشد.

لازم به ذکر است که شهر چمخاله نیز یکی از مکان‌های دیدنی گیلان محسوب می‌شود که به دلیل آب‌و‌هوای خوبی که دارد سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

موزه میراث روستایی

علاوه بر مراکز گردشگری بسیار و مکان‌های تفریحی گیلان، شهر گیلان از لحاظ فرهنگی و تاریخی از شهر‌های مهم کشور ایران محسوب می‌شود و دارای چندین موزه می‌باشد که یکی از آن‌ها موزه میراث روستایی گیلان می‌باشد.

گردشگران می‌توانند با بازدید از موزه میراث روستایی گیلان که در پارک جنگلی سراوان قرار گرفته است، با آداب و رسوم، فرهنگ‌ها، غذاهای محلی، نوع پوشش افراد بومی و …. مناطق مختلف گیلان آشنا شوند. لازم به ذکر است که معماری این موزه نشان از قدمت 150 ساله سازه‌های آن می‌باشد.

در این موزه علاوه بر آشنایی با موارد ذکر شده مناطق مختلف گیلان، افراد می‌توانند از غذا‌های محلی گیلان استفاده کنند و یا از بازارچه این مکان سوغاتی خریداری کنند.

امام زاده شفت

امام زاده شفت از برادران امام رضا (ع) است که مرقد ایشان در روستای شفت در گیلان قرار گرفته است. این روستا به دلیل وجود این امام زاده نام شفت را به خود گرفته است و از روستا‌های سرسبز ایران محسوب می‌شود. جاده‌ای که به روستا و امام زاده شفت منتهی می‌شود؛ جاده‌ای بسیار زیبا و پرپیچ است که می‌تواند طی کردن مسیر را بسیار لذت‌بخش کند.

جمع بندی نهائی

همانطور که بار‌ها در این مقاله به آن اشاره کردیم، گیلان به دلیل دارا بودن آب‌و‌هوای کوهستانی و اتصال شمال آن به دریای خزر، پدیده‌های طبیعی و گردشگری بسیاری داراست که برای علاقه‌مندان به طبیعت همیشه مقصدی مناسب محسوب می‌شود. علاوه بر وجود طبیعت بکر و نادری که در این استان وجود دارد، وجود مکان‌های دیدنی و فرهنگی بسیار نیز این شهر را به یکی از برترین مقصد‌های برای مسافرت تبدیل کرده است.

مکان‌های دیدنی گیلان و جاذبه‌های دیدنی این استان به قدری زیاد است که برای بازدید از تمامی آن‌ها باید ماه‌ها زمان گذاشت اما در این مقاله در وب‌سایت گردیشه سعی کردیم به معرفی برترین جاهای دیدنی گیلان برای بازدید بپردازیم.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

آشنایی کامل با گردنه حیران استان گیلان و طبیعت آن

آشنایی کامل با گردنه حیران استان گیلان و طبیعت آن

جاده‌ها همیشه شاهد غم‌ها و شادی‌های ما بودند برخی برای سفر و خوش گذرانی به دل این جاده‌ها می‌زنند و برخی برای کار‌های شخصی خود همراه این جاده‌ها می‌شوند. ایران مملو از …

آشنایی کامل با شهر ماسال و دیدنی های اطراف آن

آشنایی کامل با شهر ماسال و دیدنی های اطراف آن

یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین شهر‌های سرسبز و پر جاذبه شمالی که در استان گیلان واقع شده است، ماسال می‌باشد. ماسال مانند قطعه‌ای از بهشت و نگین سبزی در استان گیلان می‌درخشد. …

آشنایی کامل با قلعه رودخان و زیبایی های آن

آشنایی کامل با قلعه رودخان و زیبایی های آن

قلعه‌ای تاریخی در دل جنگل‌های بکر و دیدنی! اگر فکر می‌کنید که شمال ایران فقط دیدنی‌های طبیعی دارد و نمی‌توانید هیچ آثار تاریخی را در این مکان پیدا کنید، بهتر است بگویم …

پل ورسک کجاست + آشنایی کامل + تصاویر این مکان جذاب

خیلی از افراد برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات خود شمال کشور سفر را انتخاب می‌کنند زیرا که از لحاظ سرسبزی و آب هوا گزینه خیلی خوبی است و جاهای دیدنی بسیار …