دسته: جاهای دیدنی آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی از استان‌های سردسیر کشور ایران است که در منطقه شمال غربی کشور قرار گرفته است و به دلیل قدمت بالا تاریخی که دارد، دارای مکان‌های دیدنی بسیاری است که در نقاط مختلف آن قرار گرفته است و گردشگران زیادی هرساله از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی دیدن می‌کنند. در ادامه این مقاله در وب سایت گردیشه قصد داریم به معرفی کامل و جامع مهم‌ترین مکان‌های دیدنی آذربایجان غربی بپردازیم و هر کدام را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با جا‌های دیدنی آذربایجان غربی

قبل از اینکه به معرفی آثار دیدنی و جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی بپردازیم، لازم به ذکر است که در این استان قومیت‌های مختلفی زندگی می‌کنند و علاوه بر زبان فارسی، زبان ترکی، کردی و ارمنی نیز رواج دارد.

این استان به دلیل موقعیتی که در آن قرار گرفته و همچنین قدمت تاریخی بالایی که دارد، دارای مکان‌های دیدنی بسیاری است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم. وجود مکان‌های طبیعی و دیدنی بسیار در این استان باعث شده است که در حال حاضر آذربایجان غربی به یکی از مقاصد پربازدید مسافرتی در تمام طول سال تبدیل شود. علاوه بر وجود جاذبه‌های دیدنی بسیار، این منطقه به دلیل آب و هوای بسیار خوبی که دارد برای گردشگران بسیار جذاب و دوست داشتنی است.

دریاچه ارومیه

از معروف‌ترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی که بدون شک توسط هر ایرانی شناخته شده است، دریاچه ارومیه نام دارد که بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در خاورمیانه است. این دریاچه در شهر ارومیه در مرکز استان آذربایجان غربی قرار گرفته است و فاصله آن تا شهر ارومیه تنها ۱۷ کیلومتر است.

این دریاچه به دلیل اینکه زیستگاه بسیار از حیوانات است، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است اما امروزه به دلیل خشک شدن این دریاچه مشکلات زیادی برای حیوانات و پرندگانی که در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند به وجود آمده است که نیازمند به رسیدگی دارد.

در این دریاچه بیش از ۱۰۰ جزیره وجود داشته است که اشک نام معروف‌ترین و زیباترین جزیره این دریاچه است. این دریاچه محل زندگی گوزن زرد ایرانی بوده است. لازم به ذکر است که در دیگر جزایر این دریاچه حیوانات و به خصوص پرندگان زیادی زندگی می‌کرده‌اند که لک لک، فلامینگو، پلیکان و… از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رودند. این دریاچه علاوه بر اینکه خود یکی از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی شناخته می‌شود، دارای امکانات تفریحی مختلفی است که گردشگران می‌توانند از آن‌ها نیز استفاده کنند. در اطراف منطقه دریاچه ارومیه رستوران‌های بسیار باکیفیتی وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آن انواع غذا‌ها به خصوص غذا‌های محلی را سرو کنند و از طعم بسیار خوب آن‌ها لذت ببرند.

قره کلیسا

قره کلیسا، یکی از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی، یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین کلیسا‌هایی است که در کشور ایران ساخته شده است. لازم به ذکر است که براساس شواهد موجود، این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسا دنیا است که همچنان بازدید از آن امکان‌پذیر است. این کلیسا در نزدیکی چالدران و ۲۰ کیلومتری سیاه چشمه قرار گرفته شده است.

علاوه بر نام قره کلیسا، این عبادتگاه مسیحیان به نام کلیسا تادئوس مقدس نیز شناخته می‌شود. نام این کلیسا به دلیل اینکه از سنگ‌های سیاه و مشکی ساخته شده است به \”قره\” مشهور شده است زیرا که این این واژه در زبان ترکی به سیاه معنی می‌شود. لازم به ذکر است که اگر قصد دارید در سفر به آذربایجان از این جاذبه دیدنی بازدید کنید، بهتر است در فصل تابستان و بهار به آن سر بزنید زیرا این منطقه در فصل‌های زمستان و پاییز از آب و هوای بسیار سردی برخوردار است.

تخت سلیمان

تخت سلیمان یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی است که در استان جاذبایجان غربی قرار گرفته است. تخت سلیمان که یک گنجینه تاریخی به شمار می‌رسد، در ۴۵ کیلومتری شهرستان تکاب قرار دارد و به دلیل جاذبه بالایی که دارد، گردشگران زیادی در سفر به آذربایجان غربی از آن دیدن می‌کنند.

می‌توان تخت سلیمان را علاوه بر یک جاذبه تاریخی، یک جاذبه مذهبی دانست زیرا که در این مجموعه معبد آناهیتا یکی از معروف‌ترین معابد دنیا قرار دارد. دریاچه، آتشکده، زندان، آبگرم و قلعه بلقیس از دیگر مکان‌های دیدنی است که در تخت سلیمان واقع شده‌اند که باعث شده است تخت سلیمان یک مجموعه کامل تاریخی به شمار آید.

این مجموعه در زمان ساسانیان ساخته شده است در حوزه سیاسی و اجتماعی برای حکومت ساسانیان اهمیت بسیار بالایی داشته است. آتشکده ذرگشنست یکی از معروف‌ترین آتشکده‌های تاریخی ایران نیز در مجموعه تخت سلیمان است. لازم به ذکر است که امروزه بخش‌های زیادی از این جاذبه تاریخی به طور کامل ویران شده است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، حمله رومیان باستان به این منطقه بوده است.

در این مجموعه نیز موزه وجود دارد که در قسمت غربی تخت سلیمان واقع شده است. در این موزه آثار باستانی و تاریخی کشف شده در این منطقه برای بازدید عموم قرار گرفته است که بازدید از هر کدام از آن‌ها می‌تواند برای علاقه‌مندان به تاریخ بسیار جذاب و دیدنی باشد.

از دریاچه تخت سلیمان نیز می‌توان به یکی از بنا‌های تاریخی یاد کرد که در این مجموعه قرار دارد و بر زیبایی آن افزوده است. درباره این دریاچه در طول تاریخ عجایب و افسانه‌های زیادی گفته شده است که وجود گنجینه‌های ارزشمند و آغشته به ثروت تنها یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.

زندان تخت سلیمان نیز یکی دیگر از دیدنی‌های این مجموعه به شمار می‌رود و به دلیل اینکه گردشگران زیادی هرساله از آن بازدید می‌کنند به یکی از مهم‌ترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی تبدیل شده است. زندان سلیمان در یک کوه با ارتفاع ۱۰۷ متر ساخته شده است و عمق گودال آن به ۸۰ متر می‌رسد. لازم به ذکر است که برای بازدید از این زندان تاریخی و عجیبی حتماً لازم است که از کوه بالا روید و برای بازدید از گودال نیز به کمی پیاده روی نیاز است.

آرامگاه شمس تبریزی

از آرامگاه شمس تبریزی یکی از قدیمی‌ترین شاعران شعر و ادب فارسی می‌توان به عنوان یکی از جذاب‌ترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی یاد کرد. این آرامگاه در شهر خوی یکی از زیباترین شهر‌های استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که با دو مناره بلند خود که طول هر کدام به ۱۵ متر می‌رسد به خوبی خود نمایی می‌کند. مناره‌های آرامگاه شمس تبریزی به شکل شاخ قوچ ساخته شده است و یکی از شاخصه‌های معماری آن به محسوب می‌شود.

این آرامگاه تا سالیان زیادی به طور کامل شناخته شده نبود اما با همت و اراده مردم خوی پس از گذشت سال‌ها این آرامگاه به عنوان یکی از مکان‌های دیدنی خوی و آذربایجان غربی شناخته شد و هرساله در تاریخ هفتم مهرماه در این آرامگاه مراسم برگزار می‌شود. این آرامگاه یکی از جاهای‌ترین این استان نیز شناخته می‌شود زیرا مناره‌های ساخته شده آن به سده ۶ هجری قمری باز می‌گردد.

مسجد جامع ارومیه

یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی، مسجد جامع ارومیه است که قدمت تاریخی و بلندی دارد. لازم به ذکر است که این مسجد ابتدا کاربرد آتشکده داشته است که در زمان ساسانیان ساخته شده است. در ساخت این بنا از گچ بری‌های مخصوصی بهره برده شده است که بر زیبایی این مسجد افزوده است. محراب، ستون‌ها، طاق‌بندی‌ها و کتیبه‌های کوفی را می‌توان از دیدنی‌های این مسجد در نظر گرفت این مسجد از معماری بسیار زیبایی برخوردار است و پس از گذشت سال‌ها از ساخت، این مسجد همچنان زیبایی خود را به رخ می‌کشد.

شبستان گنبددار از دیگر بخش‌های دیدنی مسجد است که به شکل مربع ساخته شده است. این گنبد ۱۹ متر ارتفاع دارد و یکی از بلند‌ترین گنبد‌ها در جغرافیا ایران شناخته می‌شود.

کلیسا حضرت مریم

یکی از زیباترین کلیسا‌هایی که در ایران وجود دارد، کلیسا حضرت مریم است که در روستا جانوسلوی در نزدیکی شهر ارومیه واقع شده است. این کلیسا از مساحت بسیار کمی برخوردار است و در میان باغی زیبا و سرسبز واقع شده است. لازم به ذکر است که در کنار کلیسا حضرت مریم کلبه‌ای کوچک وجود دارد که کاربرد آن تنها برای روشن کردن شمع عبادت‌کنندگان می‌باشد.

لازم به ذکر است که بنابر عقیده مردمان قدیم و اهالی بومی این منطقه، تصویری از حضرت مریم بر دیواره‌های این کلیسا نقش بسته بوده است اما با گذشت زمان تخریب شده است. در داخل اتاق کلیسا حضرت مریم تابلو‌های بسیار زیبایی از حضرت مریم و حضرت عیسی نقش بسته است که بر زیبایی این کلیسا افزوده است و آن را برای گردشگران دیدنی‌تر کرده است.

در آخر ناگفته نماند که در گوشه اتاق کلیسا سکوی ساده‌ای وجود دارد که عبادت‌کنندگان موظف بوده‌اند بر روبروی آن به دعا و عبادت بپردازند. هرساله با میلاد حضرت مسیح این کلیسا چراغانی و تزئین می‌شود و پیروان دین مسیح در این کلیسا دور هم جمع می‌شوند.

غار سهولان

یکی دیگر از جا‌های دیدنی که در آذربایجان غربی قرار گرفته است، غار سهولان نام دارد که یکی از نادرترین غار‌های ایران محسوب می‌شود که در تمامی ماه‌های سال بازدید از آن جذاب و هیجان‌انگیز است. این غار به عنوان دومین غار آبی شناخته شده است.

موقعیت مکانی این غار در ۳۵ کیلومتری شهر مهاباد در نزدیکی روستا سهولان است. سهولان در لغت به معنی یخبندان است و از همین رو نام این غار به این اسم شهرت یافته است. افرادی که قصد دارند از این غار دیدنی بازدید کنند باید دقت داشته باشند که حتماً به همراه خود تجهیزات غار نوردی و لباس‌های گرم به همراه داشته باشند. ورود به سهولان به دلیل اینکه این غار هوای سردی دارد، بدون لباس‌های گرم امکان‌پذیر نمی‌باشد.

ناگفته نماند که برای ورود به این غار دو ورودی جدا از یکدیگر وجود دارد که برای رسیدن به ورودی اول آن بایستی از ۱۰۷ پله و ورودی دوم آن ۱۷۸ پله را طی کرد. لازم به ذکر است که رسیدن به این غار تا مسافت بسیار کمی با خودرو‌های شخصی امکان‌پذیر است و گردشگران می‌توانند با ماشین‌های شخصی خود از این غار دیدن کنند.

پیست اسکی خوشاکو

یکی از مکان‌های تفریحی آذربایجان غربی برای گردشگران به خصوص گردشگرانی که ورزش‌های زمستانی علاقه‌مند هستند، پیست اسکی خوشاکو است که در ۳۰ کیلومتری غرب ارومیه واقع شده است. این پیست در منطقه سردسیر و برفی به نام راژان قرار گرفته است و یکی از بهترین مناطق ایران برای ورزش‌های زمستانی به شمار می‌رود.

این منطقه علاوه بر اینکه به عنوان یکی از بهترین پیست‌های اسکی ایران شناخته شده است، یکی از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی شناخته می‌شود که از چشم انداز‌های دیدنی و طبیعت برفی بسیار دوست داشتنی برخوردار است.

برای انجام ورزش‌های زمستانی در این منطقه حتماً بایستی از تجهیزات لازمی برخوردار بود اما اگر تجهیزات لازم را همراه خود ندارید، جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا که در این منطقه لوازم اسکی به گردشگران کرایه داده می‌شود. تیوپ سواری و پاراگلایدر سواری از دیگر تفریحات بسیار هیجان‌انگیز این منطقه به شمار می‌رود که طرفداران زیادی نیز دارد.

دریاچه دالامپر

یکی دیگر از مکان‌های دوست داشتنی که در آذربایجان غربی قرار گرفته است، دریاچه دالامپر است که در نزدیکی شهر اشنویه واقع شده است. فاصله این دریاچه تا شهر ارومیه حدود ۴۵ کیلومتر است. دریاچه دالامپر بر فراز کوهی با همین نام واقع شده است و از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است. گردشگران بسیاری وجود دارند که در سفر به ارومیه و آذربایجان غربی برای گردش در فضای عالی طبیعت به این منطقه سفر می‌کنند و از این دریاچه بازدید می‌نمایند.

در برخی از قسمت‌های دریاچه، آب تا ۵۰ متر عمق دارد. در رسیدن به دریاچه دالامپر که حدود ۲۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، گردشگران باید از مسیر سرسبز و خرمی بگذرند که بر زیبایی سفر آن‌ها اضافه شود. این مسیر از چشم انداز‌های فوق‌العاده زیبا کوهستانی برخوردار است و می‌تواند حس آرامش و دوستی را به مسافران هدیه دهد.

در دور تا دور دریاچه دالامپر در فصل‌های گرم سال به خصوص تابستان، گل‌های رنگارنگ و زیبایی می‌رویند که جاذبه آن را دو چندان می‌کنند. در این منطقه پوشش گیاهی بسیار غنی وجود دارد که برخی از آن‌ها در دیگر مناطق ایران رشد نمی‌کنند. لازم به ذکر است که فاصله این دریاچه تا مرز ایران و ترکیه بسیار ناچیز است.

تپه حسنلو

از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی می‌توان به تپه حسنلو اشاره کرد که در فاصله ۸۵ کیلومتری از شهر ارومیه قرار دارد. این روستا در نزدیکی شهر نقده واقع شده است و در میان جلگه‌ای سرسبز و خوش آب و هوا واقع شده است.

در منطقه‌ای که تپه حسنلو در آن واقع شده است حدود ۱۵ تپه دیگر باستانی واقع شده است که نشان می‌دهد این منطقه از مناطق باستانی ایران محسوب می‌شود و قدمت تاریخی بالایی دارد. بسیاری از تاریخ نگاران قدمت تپه حسنلو را به دوره نوسنگی مرتبط می‌داند و لازم به ذکر است که در این منطقه ظروف و جام‌های بسیاری کشف شده است. در حال حاضر حدود ۱۴ هزار آثار باستانی در این منطقه کشف شده است که جام زرین معروف‌ترین آن به شمار می‌رود. ناگفته نماند که این تپه در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاخ موزه باغچه جوق

کاخ موزه باغچه جوق که در گذشته مقر فرماندهی و حکومت اقبال السلطنه بوده است امروزه به عنوان یکی از موزه‌های مشهور در آذربایجان غربی شناخته شده است. این کاخ موزه زیبا و دوست داشتنی در شش کیلومتری شهر ماکو در روستایی با نام باغچه جوق قرار گرفته است و به همین دلیل نام این موزه، باغچه جوق است.

به دلیل اینکه فرمانده ماکو علاقه زیادی به روسیه داشته است، این بنا تا حد زیادی تلفیقی از معماری ایرانی و روسی است. در فضای بیرونی عمارت موزه محوطه‌ای سرسبز همراه با گل‌های زیبا و درختان کهن وجود دارد که بر زیبایی این منطقه افزوده است. این کاخ با استفاده از مصالح سنگی و آجری ساخته شده است و سقف آن به دلیل اینکه در این منطقه بارش باران زیادی است به صورت شیروانی طراحی شده است.

این بنا از لحاظ معماری نیز بسیار دوست داشتنی و جذاب است زیرا که در بخش‌های مختلف آن گچ بری‌ها، آینه کاری‌ها و نقاشی‌های مختلفی وجود دارد که بر زیبایی آن افزوده است و جلوه‌ای با شکوه و خاص را به این بنا اعطا نموده است. اولین گرامافونی که به ایران وارد شد، امروزه در این موزه نگهداری می‌شود و گردشگران می‌توانند از آن نیز بازدید کنند.

چشمه زنبیل

چشمه آب معدنی کوه‌های زنبیل که در ۳۶ کیلومتری ارومیه واقع شده است، یکی دیگر از جا‌های دیدنی آذربایجان غربی به شمار می‌رود که در نزدیکی روستا نازلوچای قرار دارد. قطر این چشمه چهار متر است و عمق آن به حدود ۳۰ سانتی‌متر میرشد. آب این چشمه به دلیل اینکه دارای مواد معدنی مختلفی همچون منزیم، کلسیک و سولفات است از خواص درمانی نیز برخوردار است که اهالی این منطقه به آن اعتقاد دارند.

علاوه بر چشمه زنبیل، در این منطقه چشمه دیگری وجود دارد که بازدید از آن نیز می‌تواند لذت بخش و دیدنی باشد.

مقبره پوریای ولی

امکان ندارد تمامی ما حداقل یکبار در دوران کودکی خود نام پوریای ولی را نشنیده باشیم. پوریای ولی یکی از پهلوانان ایرانی بوده است که به دلیل سیر و سلوک‌های عارفانه و همچنین تبحر و مهارت زیاد در کشتی بسیار معروف شده است.

سفر‌های متعدد، خدمت به مردم و همچنین داشتن قدرت بدنی بالا از مهم‌ترین شاخصه‌های پوریای یا محمد خوارزمی بوده است. مزار و مقبره پوریای ولی یکی از زیباترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی شناخته می‌شود که گردشگران زیادی هرساله از آن بازدید می‌کنند. ناگفته نماند که در کشور ازبکستان نیز مقبره‌ای با عنوان آرامگاه پوریای ولی وجود دارد اما براساس اسناد تاریخی مقبره‌ایشان در شهر خوی همان مقبره اصلی محسوب می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله در مجله توریستی و گردشگری گردیشه سعی کردیم به معرفی کامل و جامع مهم‌ترین جا‌های دیدنی آذربایجان غربی بپردازیم. این استان دارای مکان‌های دیدنی، تاریخی و طبیعی بیساری است که می‌تواند به عنوان مقصد گردشگری بسیار عالی محسوب شود. لازم به ذکر است که علاوه بر مکان‌های معرفی شده در این مقاله، جاذبه‌های دیگری نیز در آذربایجان غربی و ارومیه وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.