دسته: جاهای دیدنی اصفهان

استان اصفهان از شهر‎های برتر کشور ایران در زمینه توریستی و گردشگری محسوب می‎شود. این استان به دلیل پیشینه تاریخی غنی و پرآوازه‎ای که در تاریخ دارد، مملو از مکان‎های تاریخی و آثار‎باستانی می‎باشد که گردشگران هرساله برای بازدید از این استان پرآوازه راهی سفر می‎شوند. البته مکان‎های تاریخی و باستانی تنها دلیل سفر به این استان نمی‎باشد بلکه مکان‎های تاریخی تنها جزو جاهای دیدنی اصفهان محسوب نمی‎شوند بلکه این استان دارای جاذبه‎های طبیعی نیز می‎باشد که در ادامه این مقاله در وب‎سایت گردیشه به معرفی آن‎ها خواهیم‎پرداخت.

اصفهان، نصف جهان

تابحال هر ایرانی حداقل یک بار این جمله معروف را شنیده‎است که می‎گوید اصفهان، نصف جهان. به راستی لقب نصف جهان برازنده شهر اصفهان و البته استان اصفهان می‎باشد زیرا که با بازدید از مکان‎های دیدنی اصفهان گویی به نصف جهان سفر شده‎است.

معروف‎ترین مکان‎های دیدنی اصفهان عموما مکان‎های تاریخی اصفهان به حساب می‎آیند چرا که اصفهان در طول تاریخ بارها پایتخت ایران بوده‎است و بسیاری از شاهان حاکم بر ایران به این شهر و استان توجه داشته‎اند. در ادامه به معرفی مختصر مهم‎ترین جاهای دیدنی اصفهان خواهیم‎پرداخت.

سی‌و‌سه پل اصفهان

تمامی شهرهای ایران بدون شک به دلیل قدمت تاریخی بسیاری که دارا می باشند، دارای یک نماد می‎باشند که سی‌و‌سه پل اصفهان بدون شک نماد استان و شهر اصفهان محسوب می‎شود. سی‌و‌سه پل اصفهان که از جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‎شود و گردشگران بسیاری هرساله از این پل تاریخی بازدید می‎کنند، در نزدیکی میدان انقلاب شهر اصفهان، برفراز زاینده‎رود قرار دارد.

پل سی‌و‌سه پل اصفهان در طول تاریخ خود دارای چندین اسم بوده است که پل شاه عباسی، جلفا، چهل چشمه از معروف‎ترین آنها به شمار می‎روند. انعکاس تصویر این پل زیبا بر روی آب‎های زاینده رود بسیار چشم‎نواز و دل‎انگیز بوده‎است اما متاسفانه امروزه به دلیل خشک بودن زاینده‎رود دیدن این تصویر ممکن نمی‎باشد.

وجود 33 دهانه در حدود 300 متر طول باعث شده‎است که امروزه این پل به سی‌و‌سه پل اصفهان معروف شود. تاریخ شروع ساخت این پل مربوط به دوران شاه عباس صفوی، اولین پادشاه حکومت صفویه باز می‎گردد که با هزینه شخصی الله وردی خان که از سرداران حکومت صفویه بود ساخته‎شد. لازم به ذکر است که حسین بنا اصفهانی معمار این پل زیبا و چشم‎نواز بوده است.

پل سی‌و‌سه پل اصفهان در نزد مردم شهر اصفهان بسیار مورد اهمیت است. این پل همیشه مکانی برای برگزاری جشن‎ها در طی سال بوده‎است و اجتماعات فراوانی هر ساله در این پل برگزار می‎شود.

در معماری و ساخت سی‌و‌سه پل اصفهان از مصالحی چون سنگ‎و‎آجر، ملات ساروج و گچ استفاده شده‎است که امروزه این بنا حدود 300 متر طول دارد و عرض آن 14 متر می‎باشد. گرچه این پل یک پل قدیمی و تاریخی محسوب می‎شود اما پایه‎های این پل به گونه‎ای طراحی شده‎است که رطوبت زاینده رود علاوه بر اینکه به آن آسیبی وارد نمی‎کند، باعث می‎شود استواری و پایداری آن بیشتر شود.

میدان نقش جهان

یکی دیگر از دیدنی‎ها و مکان‎های دیدنی اصفهان، می‎توان به میدان زیبا و تاریخی نقش جهان که البته با میدان امام نیز شناخته می‎شود، اشاره نمود. میدان نقش جهان محل تجمع چندین اثر تاریخی اصفهان می‎باشد که در ادامه مقاله جاهای دیدنی اصفهان به معرفی آن‎ها خواهیم‎پرداخت.

این میدان از شکوه و جلال زیادی برخوردار است و به قدری دارای جاذبه‎های زیبایی می‎باشد که گردشگران می‎توانند ساعت‎ها از آن‎ها بازدید کنند. علاوه بر میدان امام، در طول تاریخ از میدان نقش جهان با نام‎های مختلفی یاد شده‎است که میدان نو، میدان اصلی، میدان بزرگ و … بخشی از آن اسامی هستند.

این میدان در دوران شاه عباس صفوی که از اولین پادشاهان حکومت صفویه بود، پیشرفت زیادی کرد. بناهای بسیار زیبا و باشکوهی نیز در این میدان در زمان شاه عباس اول ساخته‎شد که هنوزه پابرجا مانده‎است. این میدان دارای بیش از 560 متر طول می‎باشد و بیشتر از 150 متر عرض دارد. در اطراف این میدان حدود 200 حجره وجود دارد که این  200 حجره در دو طبقه ساخته شده‎است.

محمد رضا اصفهانی و اکبر اصفهانی مطرح‎ترین هنرمندانی هستند که در دوران شاه عباس در ساخت این میدان فعالیت داشتند. طبق اسناد تاریخی که وجود دارد این میدان در سال 1011 هجری قمری در دست ساخت قرار گرفت و ساخت مراحل اولیه آن حدود 14 سال طول کشید.

این میدان در دوران حکومت صفویان بر ایران، مهم‎ترین مرکز شهر اصفهان بوده‎است و در این منطقه بازار‎ها فعالیت زیادی داشته‎اند. لازم به ذکر است امکان بازدید از میدان نقش جهان اصفهان به صورت 24 ساعته امکان پذیر است اما مساجد معروف این میدان صبح‎ها از ساعت 9 تا 11 و سمت عصر از ساعت 13 الی 16.30 برای بازدید عموم و گردشگران فعال می‎باشد.

منطقه توریستی چادگان

همانطور که اشاره شد گرچه مکان‎های تاریخی عموم مکان‎های دیدنی اصفهان را تشکیل می‎دهند، اما اصفهان دارای جاذبه‎های طبیعی و دیدنی بسیاری می‎باشد که منطقه توریستی چادگان یکی از مناطق تفریحی و از جاهای دیدنی اصفهان برای سفر محسوب می‎شود.

منطقه چادگان حدود 1200 کیلومتر از مرکز اصلی استان اصفهان یعنی شهر اصفهان فاصله دارد. این منطقه، یک منطقه کاملا سرسبز و خرم است که در نزدیکی سد زاینده‎رود قرار گرفته‎است و می‎توان امکانات رفاهی و گردشگری بسیاری را در این منطقه دید.

این منطقه توریستی که امروزه بسیار زیباست و امکانات مدرنی را دارا می‎باشد، قدمت تاریخی بسیاری دارد. به گفته بسیاری از محققان و تاریخ‎نگاران این منطقه محل استراحت سپاهیان حکومت هخامنشیان بوده است. همچنین این منطقه محل اسکان ترک‎ها در دوران شاه عباس اول بوده‎است.

یکی از امکانات تفریحی و جذاب این منطقه، قایق سواری بر روی دریاچه این سد می‎باشد. این منطقه دارای سدی زیبا می‎باشد که گردشگران می‎توانند در این سد به ماهی‎گیری نیز مشغول شوند یا با کمپ در این منطقه حس آرامش را در اصفهان تجربه کنند. تله‎کابین منطقه چادگان نیز از دیگر تفریحات این منطقه می‎باشد که گردشگران می‎توانند با سوار شدن از تله کابین این منطقه را از ارتفاعات بالاتری تماشا کنند.

همچنین در بخش‎های مختلف این منطقه زیبا و توریستی، رستوران‎ها و کافه‎های بسیاری وجود دارند که گردشگران می‎توانند برای صرف غذا یا صبحانه به آن‎ها مراجعه کنند. لازم به ذکر است که این منطقه علاوه بر چادگان، با عنوان منطقه توریستی زاینده‎رود نیز شناخته می‎شود.

عمارت عالی قاپو

در لیست جا‎های دیدنی اصفهان و مکان‎های تاریخی اصفهان، عمارت عالی‎قاپو در رتبه‎های برتر قرار دارد زیرا که این عمارت بسیار زیبا، شاهکار معماری و هنر هنرمندان ایران در دوران صفویان را به رخ جهانیان می‎کشد. این عمارت که در دوران شاهان صفویان ساخته شده‎است همچنان شکوه و جلال بسیاری را دارد و سالانه گردشگران بسیار زیادی که از خارج ایران یا داخل ایران به اصفهان سفر می‎کنند، از آن بازدید می‎کنند.

گچ‎کاری‎های زیبا و حیرت‎انگیز باعث شده این بنا جلوه زیبایی داشته‎باشد و باعث حیرت بینندگان شود. دروازه ورودی این عمارت نیز یکی از زیبا‎ترین قسمت‎های این بنا می‎باشد که در بالای آن کتبیه‎ای به زبان عربی نوشته شده‎است، تعبیه شده‎است. وجود طاق‎های مختلف نیز در جای‎جای این عمارت نیز از دیگر ویژگی‎های معماری این عمارت محسوب می‎شود.

بی شک تالار موسیقی این عمارت، برجسته‎ترین بخش این عمارت محسوب می‎شود. تالار موسیقی که در آخرین طبقه عمارت عالی‎قاپو قرار دارد، دیوار‎های آن از تصاویر ساز‎ها و جام‎ها مملو است و وجود حفره‎های بسیار کوچک بر دیواره‎های این عمارت باعث می‎شود صدا موسیقی در کل عمارت منعکس شود.

تزئینات سنتی و ایرانی که در بخش‎های مختلف عمارت عالی قاپو اصفهان قرار دارد، باعث شگفتی بسیاری از گردشگران می‎شود. تمامی این تزئینات اثر دست هنرمندان ظریف ایرانی در دوران صفویه بوده‎است که رنگ و بویی لذت بخش به این بنا بخشیده‎است. در تمامی طبقات عمارت عالی‎قاپو می‎توان تزئینات و هنر هنرمندان ایرانی را مشاهده نمود.

عمارت عالی‎قاپو به عنوان الماسی گران‎بها در میدان نقش جهان اصفهان بنا شده‎است که گردشگران می‎توانند علاوه بر بازدید از این مکان از دیگر جاهای دیدنی اصفهان که در میدان نقش جهان قرار گرفته شده‎اند بازدید کنند.

آکواریوم اصفهان

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان می‎توان به آکواریم اصفهان اشاره کرد. آکواریم اصفهان در مقایسه با دیگر مکان‎های دیدنی اصفهان کاملا متفاوت است و لازم به ذکر است که این آکواریوم در نوع خود از مدرن‎ترین آکواریوم‎ها در کشور ایران محسوب می‎شود.

وسعت این آکواریم حدود 4 هزار متر مربع است و تا 7 متر دارای عمق می‎باشد که با کمک شرکت اقیانوس آکواریوم ترکیه ساخته شده‎است. گردشگران در بازدید از این آکواریوم امکان غواصی کردن در این مکان را دارند و می‎توانند در کنار گونه‎های جانوران دریایی نادر شنا کنند.

در وسط این آکواریوم تونلی وجود دارد که افراد می‎توانند بدون اینکه بخواهند در این آکواریوم زیبا و هیجان‎انگیز غواصی کنند، به مشاهده جانوران و زیبایی‎های آن بپردازند. مشاهده این آکواریم به دلیل دارا بودن گونه‎های بسیار زیبا ماهیان و دیگر جانوران دریایی بسیار لذت‎بخش و هیجان‎انگیز می‎باشد.

آکواریوم اصفهان در سال 1397 تاسیس شد و امروزه این مکان دیدنی در اصفهان در خیابان الفت قرار دارد.

مسجد جامع امام

مسجد امام اصفهان، از دیگر جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‎شوند که از دوران صفویه به یادگار مانده‎است. این مسجد در گذشته با نام‎های مسجد سلطانی یا مسجد جامع عباسی نیز شناخته می‎شده است.

مسجد جامع عباسی از بنا‎های تاریخی اصفهان است که در میدان نقش جهان در کنار دیگر آثار تاریخی اصفهان مانند عمارت عالی‎قاپو قرار گرفته شده‎است. این مسجد به دستور شاه عباس اول در سال 1020 هجری قمری ساخته شد. قصد و نیت شاه عباس از ساخت این مسجد زنده نگه‎داشتن یاد جد خود یعنی شاه طهماسب صفوی بوده‎است.

استاد علی اکبر اصفهانی که در ساخت میدان نقش جهان از معماران اصلی بوده‎است به همراه علی بیک‎الله از معماران ساخت مسجد امام در دوران صفویان بوده‎است. در معماری این مسجد که پس از دیگر بناهای میدان نقش جهان ساخته شده‎است از مرمر نیز استفاده شده‎است.

معماری این بنا تا حد بسیاری زیباست که می‎تواند چشم هر گردشگری را در بهت و حیرت فرو ببرد. به طور کلی این مسجد مانند بسیاری از مساجد دیگر کشور ایران تنها دارای یک گنبد به همراه چهار مناره می‎باشد. محراب این مسجد از سنگ مرمر ساخته شده‎است و در اطراف این مسجد نیز از همان زمان صفویان دو مدرسه ساخته شده‎است.

کاشی کاری‎های مسجد امام نقطه اوج معماری و هنر هنرمدان و معماران عصر صفوی می‎باشد. منبت‎کاری‎ها نیز در کنار این کاشی‎کاری‎ها جلوه‎ای زیبا و هنرمندانه‎ای را به این مسجد اعطا نموده است.

برای توصیف بهتر این مسجد زیبا لازم به ذکر است که بنای آن با کمک 18 میلیون تکه آجر به همراه 14 هزار کاشی ساخته شده‎است. سنگ مرمر که در آن دوران تازه در نزدیکی اصفهان کشف شده‎بود، به وفور در ساخت این بنا از آن استفاده شده‎است. لازم به ذکر است که به علت حوادث طبیعی، بخش‎هایی از این مسجد دچار تخریب شده‎است که در دوره‎های مختلف تاریخی مورد بازسازی و مرمت نیز قرار گرفته شده‎است. حسین معارفی از معماران برجسته دوره پهلوی توانست خرابی‎ها و مشکلاتی که در دوره‎های قاجار و صفوی در این بنا به وجود آمده‎است را به طور صحیح و کامل برطرف و سپس مرمت کند.

لازم به ذکر است که این مسجد همه روزه از ساعت 9 صبح الی 9 شب آمده پذیرش گردشگران و بازدید‎کنندگان می‎باشد.

حمام شیخ بهائی

حمام شیخ‎بهائی که از معروف‎ترین حمام‎های تاریخی سرزمین ایران و از عجیب‎ترین بناهای تاریخی به حساب می‎آید از دیگر مکان‎های دیدنی اصفهان محسوب می‎شود. به دلیل رازی که در گرم‎شدن این حمام وجود دارد، این بنا از بنا‎های عجیب و البته شگفت‎انگیز در استان اصفهان محسوب می‎شود.

در زمان‎های قدیم در کشور ایران به دلیل اینکه تمامی خانه‎ها داخل خود حمام نداشتند، حمام‎های زیادی ساخته می‎شدند که هر کدام دارای معماری خاصی بوده‎اند که نشان‎دهنده معماری آن دوران بوده‎است. امروزه دیگر هیچ خانه‎ای نیست که حمام شخصی نداشته‎باشد از همین رو این مسئله باعث شده‎است که حمام‎های قدیمی و تاریخی در مناطق مختلف به موزه تبدیل شوند.

این حمام که در نزدیکی مسجد هارونیه در بازار کهنه اصفهان قرار دارد، در دوره حکومت شاه عباس صفوی و به دستور وی ساخته‎شد. همانطور که از نام این حمام پیداست، این بنا توسط شیخ بهائی از بزرگ‎ترین دانشمندان کشور ایران ساخته شد.

سیستم گرمایشی حمام شیخ بهائی که به دست این عالم گرانقدر ساخته شده‎است با تمامی سیستم‎های گرمایشی حمام‎های دیگر در تمام تاریخ متفاوت است و همین مسئله است که باعث شده از این حمام با عنوان حمام شگفت‎انگیز یاد شود. طراحی این حمام به گونه‎ای است که تمامی فضا‎های مختلف آن تنها با کمک یک شعله گرم می‎شود و تمام آب مورد نیاز این حمام با کمک همین یک شعله گرم می‎شود.

متاسفانه امروزه به دلیل تخریب برخی از بخش‎های حمام شیخ بهائی این شعله خاموش شده‎است و دیگر اثر چندان جالبی از آن باقی نمانده‎است. این حمام نیز مانند بسیاری از حمام‎های دیگر دارای بخش‎های مختلفی مثل آب انبار، خزینه و … بوده‎است.

منار جنبان

به طور کلی به بناهایی که ممکن است در اثرات حوادث طبیعی مانند طوفان و باد‎های سخت تکان بخورند، سازه‎ها یا منار جنبان می‎گویند که منار جنبان اصفهان از معروف‎ترین آن‎ها در سرزمین ایران می‎باشد. منار جنبان که از جاذبه‎های تاریخی و مکان‎های دیدنی اصفهان محسوب می‎شود، در منطقه نصر‎آباد استان اصفهان قرار گرفته است.

طبق تحقیقات تاریخی و گردشگری، منار جنبان اصفهان هنگام خلافت محمد خدابنده اولجایتو در شهر اصفهان، ساخته‎شد و بقعه و آرامگاه عبدلله بن محمود می‎باشد که از بزرگ‎ترین عرفای آن منطقه می‎باشد. وجود عدد 716 بر روی قبر بقعه این عارف بزرگ نشان‎دهنده زمان ساخت منار‎جنبان در اصفهان بوده است.

مهم‎ترین و خاص‎ترین ویژگی منار جنبان اصفهان این است که با لرزدین تنها یکی از مناره‎های این بنا، مناره دیگر و دیگر بخش‎های این مکان می‎لرزد. همین ویژگی باعث شده‎است که منار جنبان اصفهان آوازه زیادی در کشور ایران داشته‎باشد.

آرامگاه صائب تبریزی

بقعه و آرامگاه صائب تبریزی از دیگر مکان‌های پرشکوه و جلال اصفهان محسوب می‌شود که این بنا امروزه جزو مکان‌های دیدنی اصفهان است. این بنا همانطور که از نامش پیداست، آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی، صائب تبریزی می‌باشد.

ایران از کشور‌هایی در دنیا محسوب می‌شود که بیشترین شاعران را در دنیا در خود دیده‌است و از همین رو عموما در کشور ایران برای شاعران آرامگاه‌های زیبا و آرامش‌بخشی ساخته‌اند. آرامگاه صائب تبریزی نیز از این قائده مسثنی نمی‌باشد. گرچه آرامگاه صائب تبریزی به نسبت دیگر مکان‌های تاریخی اصفهان قدمت زیادی ندارد، اما برای گردشگران و عاشقان ادب و شعر بسیار مکان آرامش‌بخش و لذت‌بخشی می‌باشد. این آرامگاه در باغ تکیه در خیابان صائب شهر اصفهان قرار گرفته‌است.

چهار باغ عباسی

از دیگر جا‌های دیدنی اصفهان می‌توان به چهار باغ معروف عباسی در این شهر اشاره کرد. چهار باغ عباسی مجموعه‌ای متشکل از چندین باغ است که در مجاورت یک خیابان قرار گرفته‌اند و قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد.

متاسفانه این مکان در دوران قاجاریه برای حاکمان هیچ اهمیتی نداشت و تا مرز نابودی رفت که با کمک مردم چنین اتفاقی رخ نداد. امروزه خیابانی که چهار باغ عباسی در آن قرار گرفته است از معروف‌ترین معابر این شهر محسوب می‌شود.

زمان ساخت چهار باغ عباسی پس از تغییر پایتخت ایران از قزوین به اصفهان بوده‌است و این مکان مانند بسیاری از مکان‌های تاریخی دیگر اصفهان به دستور شاه عباس ساخته شده‌است.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی برخی از معروف‌ترین جا‌های دیدنی اصفهان پرداختیم. اصفهان بی‌شک به دلیل دارا بودن آثار تاریخی بسیار، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگران به‌خصوص علاقه‌مندان به تاریخ ایران محسوب می‌شود. لازم به ذکر است سفر به اصفهان در تمامی فصول سال نیز می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش را برای گردشگران به ارمغان آورد اما عموما در تابستان این شهر به دلیل وجود گردشگران بی‌شمار، ارائه‌دهنده امکانات رفاهی بیشتری می‌باشد.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

بیشتر افراد اصفهان را به عنوان شهری از آثار باستانی، صنایع دستی و سنتی و اماکن تاریخی آن می‌شناسند. در هر سال این استان میزبان تعداد بسیاری از گردشگران چه داخلی و …

آشنایی کامل با چهار باغ عباسی استان اصفهان

آشنایی کامل با چهار باغ عباسی استان اصفهان

شهر اصفهان با لقب نصف جهان یکی از زیباترین شهر‌های ایران است. جا‌های دیدنی اصفهان بی‌شمار است و یکی از آن‌ها خیابان چهار باغ عباسی اصفهان می‌باشد که از زیباترین خیابان‌های کل …

آشنایی کامل با آرامگاه صائب تبریزی و معماری آن

آشنایی کامل با آرامگاه صائب تبریزی و معماری آن

آرامگاه صائب تبریزی یکی از جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان است که به نوبه‌ی خود معماری بسیار جذاب و منحصر به فردی دارد. میرزا محمدعلی صائب تبریزی از شاعران بزرگ ایران است که …