دسته: جاهای دیدنی زنجان

استان زنجان را می‌توان یکی از استان‌های ناشناخته ایران دانست که علارقم مکان های دیدنی بسیاری که دارد به خوبی توسط گردشگران و توریست‌ها شناخته شده نمی‌باشد. استان زنجان در حصار کوهستانی قرار دارد و از تابستان‌های کوتاه با آب و هوای معتدلی برخوردار است. زنجان از استان‌هایی است که زمستان‌های بسیار سرد و طولانی دارد و به گردشگران توصیه نمی‌شود که فصل زمستان را برای بازدید از جاهای دیدنی زنجان انتخاب کنند.

البته بازدید از زنجان و مکان های دیدنی آن در زمستان برای علاقه‌مندان به برف و ورزش‌های یخی می‌تواند از هرکجای دیگر دیدنی‌تر باشد. در شهر زنجان فعالیت‌های صنعتی زیادی رواج دارد و کارخانجات مختلفی در این شهر وجود دارد که محور اصلی اقتصاد این استان است. استان زنجان دارای مکان های دیدنی ناشناخته بسیاری است که از دید و نگاه گردشگران دور مانده است. در این مقاله در وب سایت گردیشه قصد داریم به معرفی کامل و جامع اصلی‌ترین جاهای دیدنی زنجان بپردازیم و هر کدام را به صورت مختصر معرفی نماییم.

مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان

استان زنجان از استان‌های کوهستانی کشور ایران به شمار می‌رود که دارای مکان های تاریخی، طبیعی و گردشگری بسیاری است که عموماً به خوبی شناخته شده نیستند. بازدید از مکان های دیدنی زنجان به دلیل جاذبه و زیبایی زیادی که دارند می‌توانند برای هر گردشگر و توریستی جذاب و دیدنی باشد. در ادامه این مقاله به معرفی مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان خواهیم پرداخت.

عمارت معین

باغ و عمارت معین یکی از اصلی‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود که قدمت تاریخی بلندی دارد و در زمان قاجار به سبک معماری اصیل ایرانی ساخته شده است. این باغ و عمارت متعلق به حاج محسن معین التجار از معروف‌ترین تجار آن زمان بوده است.

معماری این عمارت به گونه‌ای است که عمارت اصلی در میان کلی ساختمان قرار گرفته است و عمارت اصلی در حصار باغ زیبا با پوشش گیاهی سرسبز واقع شده است. چند جوی آب در اطراف این عمارت واقع شده است که بر زیبایی آن افزوده است و باعث شده است که این عمارت به یکی از جاهای دیدنی زنجان تبدیل شود که بسیاری از گردشگران هر ساله از آن بازدید می‌کنند.

عمارت اصلی باغ از دو اتاق تشکیل شده است که هر اتاق آن به فضای باغ دسترسی دارد. این خانه یک فضای زیرین دارد که با استفاده از پنجره‌های آبی رنگی که در آن تعبیه شده است، نور تأمین می‌شود. قسمت‌های مختلف این عمارت با تزئینات مختلف و آجرکاری مزین شده است. لازم به ذکر است که درب‌ها و پنجره‌های عمارت معین از چوب گردو ساخته شده‌اند و آجرکاری‌هایی که پنجره‌ها را احاصه کرده‌اند بر زیبایی این بنا افزوده‌اند.

معبد داش کسن

معبد داش کسن یا معبد اژد‌ها از دیگر مکان های دیدنی زنجان به شمار می‌رود که قدمت تاریخی بلندی دارد و به دوران حکومت ایلخانیان باز می‌گردد. این معبد از معدود بنا‌های تاریخی ایرانی است که از تلفیق معماری ایرانی و چینی ساخته شده است و بدون شک همانند آن در کشور ایران و در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

برای تزئین این معبد از طرح‌های بی‌نظیر اژد‌ها استفاده شده است و مهم‌ترین دلیل شناخت معبد داش کسن به معبد اژد‌ها همین است. البته لازم به ذکر است که مردم این منطقه راز‌های عجیبی را در مورد این معبد می‌گویند که ممکن است برای گردشگران و توریست‌ها کمی ترسناک باشد.

بازار زنجان

یکی دیگر از مکان های دیدنی زنجان، بازار بزرگ زنجان است که از آن به عنوان بلند‌ترین بازار ایران نیز یاد می‌شود. سقف این بازار یکی از دیدنی‌های آن به شمار می‌رود که کاملاً آجری است و در امتداد بازار زنجان چای خانه‌های مختلفی وجود دارد که گردشگران می‌توانند از امکانات آن‌ها استفاده کنند. حاج داداش نام یکی از معروف‌ترین سفره خانه‌ها و چای خانه‌های بازار زنجان است که قطعاً ارزش یکبار تجربه را دارد.

بازار طولانی و بزرگ زنجام، از هشت راسته تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها متعلق به صنف خاصی است. راسته‌های اصلی این بازار متعلق به زرگر‌ها، کفاش‌ها، سراج‌ها و پارچه فروشان است. لازم به ذکر است که در کنار چای خانه‌ها و حجره‌های قدیمی که در این بازار وجود دارد، پنج مسجد مختلف در امتداد این بازار ساخته شده است که از دیگر دیدنی‌های بازار زنجان به حساب می‌آید.

گنبد سلطانیه

یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان، گنبد سلطانیه نام دارد که بزرگ‌ترین گنبد خشتی جهان به شمار می‌رود. این گنبد در شهر سلطانیه در ۴۳ کیلومتری زنجان قرار دارد اما به دلیل زیبایی که دارد و همچنین در کنار قدمت تاریخی خود باعث شده است گردشگران زیادی از آن بازدید کنند و به شهر سلطانیه سفر کنند.

قدمت تاریخی این جاذبه به دوره ایلخانیان باز می‌گردد و از ارتفاع زیادی برخوردار است. اگر قرار بر ارتفاع باشد بایستی که بدانید این گنبد به عنوان سومین گنبد در جهان شناخته شده است. لازم به ذکر است که این گنبد به دلیل قدمت بالا تاریخی که دارد، در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. در آخر ناگفته نماند که علارقم وجود حوادث طبیعی مختلف در این منطقه و دیگر اتفاقات، این گنبد تخریب نشده است و همچنان شکوه خود را در مقابل چشمان بازدید‌کنندگان قرار داده است.

موزه باستان‌شناسی

موزه‌ها همواره یکی از معروف‌ترین مکان های دیدنی در هر شهر و منطقه‌ای محسوب می‌شوند و موزه باستان‌شناسی زنجان نیز یکی از دیدنی‌ترین مکان های دیدنی این استان است که به دلیل جاذبه و آثاری که دارد، گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

این موزه علاوه بر نام موزه باستان‌شناسی با نام موزه مردان نمکی نیز شناخته شده است. مهم‌ترین دلیل نام‌گذاری این موزه به این نام، کشف شش مومیایی است که در سال ۱۳۷۲ در معدن نمک زنجان پیدا شده‌اند. از شش مومیایی پیدا شده، سه تن از آن‌ها به دوران هخامنشیان و دو تن دیگر مربوط به دوران ساسانیان بوده است. بنا بر تصمیمات در سال ۲۰۰۸ میلادی تمامی حفاری و عملیات کشف در معدن نمک زنجان متوقف شد و پیکر مومیایی ششم در همان معدن به صورت دست نخورده باقی مانده است.

پیاده راه سبزه میدان

از پیاده راه سبزه میدان می‌توان به عنوان یکی دیگر از مکان های دیدنی زنجان اشاره کرد که به عنوان یکی از بهترین مناطق و مکان‌ها برای پیاده روی و همچنین بازار گردی تبدیل شده است. این پیاده راه کاملاً از سنگ فرش پوشیده شده است و خودرو‌ها اجازه ورود به آن را ندارند. همین امر موجب شده است که این پیاده راه، مسیری امن برای ورزش و قدم زدن محسوب شود که علاوه بر گردشگران، مردم زنجان نیز از این فضا استفاده می‌کنند.

در دو طرف پیاده راه سبزه میدان فروشگاه‌های مختلف و متفاوتی وجود دارند که محصولات متنوع و همچنین سوغات زنجان را برای فروش، عرضه می‌کنند. چاقو زنجانی که یکی از معروف‌ترین محصولات و سوغاتی‌های استان زنجان است در فروشگاه‌های این مسیر فروخته می‌شود.

رخت شوی خانه

موزه مردم‌شناسی یا رخت شوی خانه زنجان یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان است که در یکی از معروف‌ترین محله‌های زنجان به نام باباجمال قرار گرفته است. این موزه از قدمت تاریخی بالایی برخوردار است و یکی از عمارت‌های تاریخی شهر زنجان به حساب می‌اید. ابتدا این موزه که امروزه به موزه مردم‌شناسی شهرت دارد جهت رخت شویی ساخته شده بود که هدف از ساخت آن بهبود امنیت و آسایش زنان بوده است. این رخت شوی خانه کاملاً مسقف بوده است و امروزه به موزه تبدیل شده است. در این موزه انواع لباس‌های محلی مردم زنجان و همچنین زیورآلات قدیمی مردم این منطقه به نمایش درآمده است.

این موزه از طراحی و معماری بسیار زیبایی برخوردار است. استفاده از نورگیر‌ها، ستون‌های زیبا و قوس‌ها از شاخصه‌های معماری این مکان دیدنی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که وجود حوضچه در محوطه این موزه یکی دیگر از زیبای‌های آن است. این بنا از مساحت بسیار بزرگی برخوردار نیست و گردشگران می‌توانند بعد از تهیه بلیط تنها در یک ساعت از تمامی بخش‌های این موزه دیدن نمایند.

دریاچه پری

می‌توان از دریاچه پری به عنوان یکی از مکان های طبیعی بسیار زیبا در زنجان نام برد که در ۴۵ کیلومتری شهرستان ماهنشان قرار گرفته است. این دریاچه با نام‌های شورگلی و خندقلو نیز شناخته می‌شود و از معروف‌ترین جاهای دیدنی زنجان شناخته می‌شود. در اطراف این دریاچه روستای زیبایی وجود دارد که از طبیعت بسیار جذابی برخوردار است که می‌تواند برای گردشگران بسیار دوست داشتنی و دلنشین باشد.

این دریاچه حدود ۵۰۰ متر مساحت دارد و آب آن بیشتر برای پرورش انواع ماهی و همچنین کشاورزی مصرف می‌شود. به برکت وجود دریاچه بری در اطراف آن دشت سرسبز با گیاهان بسیار زیبایی به وجود آمده است که توانسته است زیبایی بیشتری را برای این منطقه به وجود آورد. فصل بهار و فصل تابستان بهترین فصل بازدید از دریاچه پری است. تماشا غروب آفتاب یکی از لذت بخش‌ترین تفریحاتی است که در کنار این دریاچه می‌شود به آن پرداخت.

حمام حاج داداش

از حمام حاج داداش می‌توان به عنوان یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان نام برد که از ساختمان سنتی با معماری ایرانی برخوردار است. این حمام در نزدیکی بازار سنتی زنجان واقع شده است و بیش از ۱۵۰ سال است که قدمت تاریخی دارد. حاج داداش نام فردی بود که این حمام را ساخت و مهم‌ترین دلیل نام‌گذاری این حمام به همین دلیل است.

این حمام تا سال ۱۳۷۸ هجری شمسی کاربرد خود را حفظ کرده بود تا اینکه به سفره خانه تغییر کاربری داد. گنبد اصلی این حمام مهم‌ترین بخش آن است که بر چهار ستون سنگی مارپیچ استوار شده است. از گچ کاری‌های ظریف و هنرمندانه و کاشی کاری‌های انجام شده می‌توان به عنوان زیباترین شاخصه‌های معماری این بنا اشاره کرد.

مسجد جامع زنجان

از زمان ورود اسلام به کشور ایران، در سرتاسر ایران مساجد زیبا و تاریخی ساخته شد که امروزه بسیاری از آن‌ها به دلیل شکوه و زیبایی که دارند جز جاهای دیدنی ایران محسوب می‌شوند. مسجد جامع زنجان یکی از معروف‌ترین و دوست داشتنی‌ترین مساجد تاریخی ایران محسوب می‌شود که در دوره شاهان قاجار ساخته شده است. این مسجد به نام مسجد سید نیز مشهور است. لازم به ذکر است این مسجد در گذشته به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مدارس دینی در کشور شناخته می‌شده است و از همین رو در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

ایوان‌های چهارگانه که به شکل قرینه ساخته شده‌اند از مهم‌ترین زیبایی‌های این مسجد به شمار ‌می‌روند. این مسجد از صحن بزرگی برخوردار است و وجود شبستان‌ها باعث افزایش زیبایی این بنا شده است. لازم به ذکر است که این مسجد در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است اما کاشی کاری‌هایی که در این مسجد وجود دارند، یادگاری از همان زمان ساخت مسجد است. لازم به ذکر است که مسجد جامع زنجان در بافت قدیمی زنجان قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی زنجان به حساب می‌آید.

امام‌زاده سید ابراهیم

امام‌زاده سید ابراهیم که در مرکز شهر زنجان واقع شده است، یکی از اماکن مذهبی شهر زنجان است. علاوه بر اینکه این مسجد خود باعث جذب گردشگران زیادی شده است، در اطراف آن فروشگاه‌ها و مراکز خرید زیادی وجود دارد که گردشگران می‌توانند برای خرید سوغاتی از محصولات آنان استفاده کنند.

قلعه بهستان

دژ کهن یا قلعه بهستان یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر زنجان است که فاصله نزدیکی تا رود قزل اوزون از جاهای دیدنی زنجان دارد. این قلعه از تاریخی‌ترین قلعه‌های ساخته شده در ایران است و به اعتقاد مورخان قدمت آن به دوران ماد‌ها باز می‌گردد. این قلعه از ظاهر عجیبی برخوردار هستند و به اعتقاد مردم زنجان این قلعه در گذشته‌های بسیار دور به دیو‌ها تعلق داشته است.

این قلعه از خاک سفت ساخته شده است و شباهت زیادی به دسته قارچ‌ها دارد. بنابر شکل قلعه، طبقات بالایی آن مخصوص به فعالیت‌های نظامی و دفاعی بوده است و طبقات پایینی آن برای نگهداری آذوقه مورد استفاده می‌گرفته است. در این قلعه اتاق‌های کوچک و بزرگ و همچنین حوضچه وجود داشته است که امروزه بخش زیادی از آن تخریب شده است.

کوه‌های آلارداغ لار

یکی از خاص‌ترین و شگفت انگیز‌ترین جاذبه‌های دیدنی زنجان، کوه‌های رنگارنگ آلارداغ لار است. این کوه‌ها به خاطر رنگ خاصی که دارند از عجیب‌ترین مکان های دیدنی زنجان به حساب می‌آیند. کوه بلقیس نام مرتفع‌ترین آن‌ها است که ۳۳۰۰ متر ارتفاع دارند.

همانگونه که اشاره شد، رنگ‌های کوه‌های این منطقه متفاوت و رنگین کمانی هستند و به دلیل نوع خاصی که دارند می‌توانند چشمان هر گردشگری را ساعت‌ها به خود خیره نگه دارند. طبق اسناد تاریخی در گذشته‌های بسیار دور افراد و زن‌ها برای رنگ کردن خانه‌های خود در عید‌های مختلف از خاک‌های رنگی این کوه‌ها استفاده می‌کرده‌اند. در اطراف این کوه‌ها، رودخانه‌های مختلف و چشمه‌های زیادی وجود دارند که باعث افزایش زیبایی این منطقه که به ماهنشان معروف شده است، شده است.

غار‌های کتله خور

مجموعه غار‌های کتله خور از زیباترین غار‌های ایران محسوب می‌شود که در ۱۵۵ کیلومتری مرکز استان زنجان یعنی شهر زنجان واقع شده است. به دلیل اینکه ترک نشین‌ها به کوه‌های کم ارتفاع کتله می‌گویند، این غار‌ها به این نام معروف شده‌اند. غار کتله خور که از جاذبه‌های دیدنی زنجان محسوب می‌شود از هفت طبقه تشکیل شده است که گردشگران می‌توانند تنها از سه طبقه آن بازدید به عمل آورند.

فصل بهار و تابستان که این منطقه از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است، بهترین فصل بازدید از غار‌های کتله خور شناخته می‌شوند. این غار به دلیل اینکه از آهک‌های خالصی برخوردار است، از زیبایی بیشتری نسبت به دیگر غار‌های آهکی ایران برخوردار است.

آبشار شارشار

می‌توان از آبشار شارشار به عنوان یکی از جاهای دیدنی زنجان و زیباترین آبشار واقع شده در استان زنجان نام برد. این آبشار در پنج کیلومتری سد تهم قرار گرفته است و منطقه آن از آب و هوای بسیار خنک و بانشاطی برخوردار است که می‌تواند هر گردشگری را به سوی خود جذب کند.

در اطراف این آبشار مناطق سرسبز با پوشش گیاهی بسیار خرمی به وجود آمده است که گردشگران می‌توانند از هوای آن لذت ببرند و در آنجا ساعات زیادی را کمپ کنند.

رودخانه قزل اوزن

از زمان‌های قدیم ضرب المثلی وجود داشته است که می‌گوید \”هرکجا آب هست، آبادی هست\”. این ضرب المثل به خوبی نشان می‌دهد که وجود آب برای به وجود آمدن دشت‌های سرسبز و طبیعت زیبا چقدر مهم است. رودخانه قزل اوزن که یکی از جاهای دیدنی زنجان به شمار می‌رود، در منطقه‌ای بسیار سرسبز و دوست داشتی قرار دارد که گردشگران زیادی هرساله به آنجا سفر می‌کنند.

رودخانه قزل اوزن یکی از طولانی‌ترین رودخانه‌های ایران است که از ارتفاعات بلند چهل چشمه در استان کردستان سرچشمه گرفته است. این رودخانه تنها در زنجان دیده نمی‌شود بلکه از شهر‌های زیادی گذر می‌کند و باعث شکل‌گیری و به وجود آمدن باغ‌های سرسبز و زیادی شده است. بازدید از این رودخانه به دلیل جذابیت و زیبایی که دارد می‌تواند برای هر گردشگری که به زنجان سفر می‌کند، لذت بخش باشد.

مسجد خانم

جمیله خانم نام یکی از زنان ثروتمند دوران قاجاریه است که تصمیم می‌گیرد در شهر زنجان یک مسجد بنا کند. مسجد خانم که امروزه یکی از مکان های دیدنی شهر زنجان محسوب می‌شود به فرمایش خانم جمیله توسط استاد اسماعیل بنا ساخته شده است و به دلیل زیبایی که دارد هرساله گردشگران علاقه‌مند به مکان های تاریخی از آن بازدید می‌کنند.

از معروف‌ترین شاخصه‌های معماری این مسجد می‌توان به مناره‌های قطور آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که برای تزئین مسجد از نقش‌های هندسی و اسلیمی بسیاری بهره برده شده است که بر زیبایی این مسجد افزوده است. کاشی کاری‌ها از دیگر بخش‌های دیدنی و زیبا این مسجد به حساب می‌آید که می‌تواند برای هرگردشگری جذاب و دوست داشتنی باشد.

خانه ذوالفقاری

یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی که در استان زنجان وجود دارد، خانه ذوالفقاری است که قدمت آن بیش از یک قرن می‌رسد. این خانه همانطور که از نام او پیداست متعلق به خانواده ذوالفقاری بوده است. این خانواده یکی از خانواده‌های قدیمی و البته معروف در شهر زنجان بوده‌اند که از قدرت بالایی برخوردار بوده‌اند.

این خانه یا عمارت امروزه به عنوان موزه تغییر کاربری داده است و یکی از مکان های دیدنی زنجان به حساب می‌آید. در این موزه آثار تاریخی مختلفی که توسط تاریخ نگاران و باستان‌شناسان کشف شده است وجود دارد که به نمایش عموم درآمده است.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب سایت گردیشه سعی نمودیم به بررسی کامل و جامع جاهای دیدنی زنجان پرداختیم. شهر زنجان علاوه بر اینکه دارای جاذبه‌های طبیعی بسیای است، به دلیل اینکه به عنوان یکی از استان‌های تاریخی ایران بوده است، دارای مکان های تاریخی مختلفی بوده است که در این مقاله نیز به معرفی مهم‌ترین آن‌ها پرداختیم.

وجود جاذبه‌های دیدنی بسیار باعث شده است که زنجان به عنوان یکی از استان‌های گردشگری در ایران به حساب آید و هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید کنند. تماشا زنجان و مکان های دیدنی آن می‌تواند برای هر گردشگری جذاب و دلنشین باشد. ‌امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.