صفحه اصلی > جاهای دیدنی اصفهان و جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی : آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

بیشتر افراد اصفهان را به عنوان شهری از آثار باستانی، صنایع دستی و سنتی و اماکن تاریخی آن می‌شناسند. در هر سال این استان میزبان تعداد بسیاری از گردشگران چه داخلی و خارجی بوده است. همچنین از شاهکار‌های معماری بسیار معروف آن سی و سه پل اصفهان می‌باشد که در همه حال و همیشه مورد توجه بسیاری از افراد در هر کجای دنیا بوده است. همچنین لازم است بگوییم که این مکان گردشگری از رتبه ۶ بین ۴۰۸ مکان گردشگری و تاریخی را به خود کسب کرده است.

سی و سه پل و یا پل الله وردیخان از پل‌های مهم تاریخی در اصفحان محسوب می‌شود که بر روی یکی از رودخانه‌های پر آب و خروشان زاینده رود ساخته شده است. همچنین باید گفت که این پل یکی از جذابیت‌های کشور ایران و شهر اصفحان محسوب می‌شود. در این مقاله از وب سایت گردیشه به معرفی سی و سه پل اصفهان و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن
آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

معرفی سی و سه پل

وقتی اسم از شهر اصفهان می‌آید در ذهن ما ناخودآگاه ۳۳ پل نقش می‌بندد با اینکه زاینده رود خشک شده اما ۳۳ پل همچنان در طی سالیان سال توانسته محبوبیت و شهرت خود را در میان مردم حفظ نماید و یکی از آن نماد‌ها و نقش‌های اصلی در استان اصفهان به شمار می‌آید. از نکاتی که لازم است در رابطه با این پل بدانید این است که این مکان یعنی ۳۳ پل در طول سال‌های مختلف از نام‌های مختلفی برخوردار بوده است به نام پل چهل چشمه، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل شاه عباسی و همچنین پل سی و سه چشمه و سی و سه پل.

در تاریخ ۱۵ دی ماه و در سال ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۱۱۰ در یکی از آثار ملی ایران این پل به ثبت رسید. این پل یکی از پل‌های طولانی بر روی زاینده رود می‌باشد. این پل دارای طول ۲۹۵ متر و عرض ۱۴ متر و همچنین دهانه‌ی ۳۳ متری می‌باشد که وقتی تصویر اون بر روی آب‌های زاینده رود می‌افتد زیبایی آن چندین برابر می‌شود و شهرت آن دو چندان می‌شود.

در گذشته این مکان محل رفت و آمد و محل عبور بسیاری از مردم به جلفا بوده است از این جهت در گذشته نام این پل را پل جلفا نامگذاری کردند. یکی از شاهکار‌های پل‌سازی و معماری در کشور ایران سی و سه پل می‌باشد کسانی که این پل را ساختند هدفشان متصل نمودن خیابان چهارباغ بالا و خیابان چهارباغ کهنه‌ی عباسی و همچنین باغ ۱۰۰۰ جریب و عباس آباد به یکدیگر بوده است.

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

قدمتی که ۳۳ پل اصفهان از آن برخوردار است مرتبط به دوران حکومت شاه عباس اول صفوی می‌باشد. این بنای بسیار زیبا با سرمایه‌داری و نظارت فردی به نام الله وردی خان در دوران صفوی صورت گرفت. در سال ۱۰۰۸ هجری طرح ساخت این پل که در دوران دوازدهمین سال پادشاه شاه عباس اول بود صورت گرفت و در سال ۱۰۱۱ توسط فردی به نام الله‌وردی‌خان به اتمام رسید.

همچنین در دوران حکومت شاه عباس صفوی فردی به نام علی نقی کمره‌ای که یکی از شعرای آن زمان بود در یکی از اشعار خود به تاریخ ساخت سی و سه پل اشاره کرده است و گفته است که این پل در سال ۱۰۰۵ ساخته شده است.

مردی به نام حسین بنای اصفهانی به همراه پسرش معماری این پل بسیار زیبا و تاریخی را انجام داده‌اند. همچنین این دو نفر آثار زیبای مسجد شیخ لطف‌الله را خلق نموده‌اند.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان
آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان

در زمان حکومت شاه عباس یکی از اصلی‌ترین ضلع‌های استان اصفهان مرتبط به چهار باغ می‌شود که این سر از دو محور که کاملاً بر یکدیگر عمود هستند تشکیل می‌شود و در یکی دیگر از بخش‌های تاریخ آمده است که ساخت این پل در خیابان چهارباغ و در سال ۱۰۰۵ هجری قمری به پایان رسیده است و همچنین تکه‌های چهارباغ در سال ۱۰۱۱ به ساخت رسیدند و همچنین در نهایت و پایان یافتن مراحل ساخت آن‌ها در سال ۱۰۲۵ بوده است همچنین این پل دارای ۴۰ دهانه می‌باشد که در اثر گذشت زمان بر اثر انحرافات آب در اثر کاشت بسیاری از درختان سبب شد که مسیر آب منحرف شود و قسمتی از دهانه‌های پل به حالت متروکه در بیاید.

در آخر در سال ۱۳۳۰ فردی به نام مصطفی خان مستوفی که یکی از شهرداران اصفهان در آن زمان برد زمین‌هایی که در آن اطراف بود را آزاد نمود و پس از باز کردن این زمین‌ها مسیر عبور آب از دیوار‌هایی که از جنس سنگ در بخش‌های شمالی این پل بودند آزاد گردید. اگر برای بازدید به سی و سه پل به اصفهان بروید بقایای این پل را همچنان مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است که در آن زمان یک مجسمه در مقابل این پل ساخته شد که رضاشاه بر روی اسبی سوار شده است و حدود ۵ متر ارتفاع دارد اما امروزه دیگر از آن مجسمه خبری نیست.

معماری سی و سه پل

سی و سه پل اثر تاریخی است که از دوران صفوی تا به الان به جا مانده است و یکی از شاهکار‌های مهم در آن دوران به حساب می‌آید. به طوری که سی و سه پل از مهم‌ترین جا‌های دیدنی در شهر اصفهان به شمار می‌رود که دارای طولی به اندازه‌ی ۲۹۵ متر عرضی حدود ۱۴ متر و همچنین دهانه‌ای به اندازه‌ی ۳۳ متر می‌باشد که در ساخت آن از مصالحی مانند گچ، ملات، سنگ، آجر و ساروج استفاده شده است.

بر طبق نظر زمین‌شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی نیز گفته شده است که اساس و پایه‌ی این پل به طوری ساخته شده و که هر چه رطوبت بیشتر باشد باعث می‌شود دوام و استحکام این بنا بیشتر شود به همین سبب است که تا به الان آب زاینده رود هیچ آسیبی به این پل نرسانده همچنین باید بگوییم که این پل تاریخی از ۲ طبقه برخوردار می‌می‌باشد.

در زمان‌های قدیم از روی طبقات آن با وسایل نقلیه عبور می‌کردند اما وقتی زمان زیادی از آن موقع گذشت این پل ارزش بیشتری پیدا کرد و عبور وسایل نقلیه همچنین درشکه از روی این پل ممنوع شد و تنها مردم می‌توانستند برای عبور از آن و پیاده روی از آن استفاده کنند.

همچنین مصالح و ابزاری که برای ساختن این پل به کار رفته‌اند از استحکام زیادی برخوردار هستند زیرا که همچنان در طول این سالیان سال پایه‌های آن که در آب‌های رودخانه قرار گرفته است هیچ مشکلی برایش به وجود نیامده است. همچنین اگر به دو طرف این پل نگاه کنید تا طاق‌های سرپوشیده‌ای را مشاهده خواهید کرد که یک طرف این طاق‌ها به طرف رودخانه و بخش دیگری از آن‌ها به بخش میانه این پل مشرف می‌باشد و همه می‌توانند آن را ببینند.

سی و سه پل اصفهان
سی و سه پل اصفهان

به علت وجود همین نوع از سبک معماری می‌باشد که سبب شده یک مسیر باریک و سرپوشیده‌ای در دو قسمت و دو طرف پل به وجود بیاید. در قسمت بخش پیاده رو این پل حدود ۹۹ طاقچه وجود دارد که همچنین در گذشته تابلو‌های نقاشی بسیاری و مختلفی در آن به چشم می‌خورده است. امروزه دیگر از مجسمه محمد رضا شاه هیچ خبری نیست و این اثر زیبای تاریخی در سال ۱۳۱۰ و در ۱۵ دی ماه و با شماره ۱۱۰ در یکی از آثار ملی ایران ثب شد. یکی دیگر از این شاهکار‌ها و آثار تاریخی دیدنی در این شهر پی خواجو نیز می‌باشد.

نام‌های سی و سه پل

یکی از تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین جاذبه‌های دیدنی در استان اصفهان سی و سه پل می‌باشد که در زمان‌های قدیم از آن با نام‌های دیگری یاد می‌شد. در ابتدا این پل با نام شاه عباسی به شناخت رسیده شد زیرا که دستور ساخت آن را شاه عباس صفوی صادر کرده بود. با گذشت زمان پس از اینکه نظارت این پل را الله وردی خان به عهده گرفت نا پل را الله وردی خان نام‌گذاری نمودند.

در زمان‌های قبل این پل از ۴۰ عدد چشمه برخوردار بوده است اما پس از مدتی ۷ تا از دهانه‌های خود را از دست می‌دهد و تعداد آن چشمه‌ها به ۳۳ عدد می‌رسد. همین موضوع سبب شد تا نام این پل به سی و سه پل تغییر کند. از نام‌های دیگری که بر روی این پل گذاشتند جلفا می‌باشد زیرا مردم در گذشته برای اینکه خود را به جلفا برسانند از این پل برای رسیدن به آن اسفاده می‌کردنند.

رویداد‌های تاریخی در سی و سه پل

مراسم‌های مختلفی در گذشته در سی و سه برگزار می‌شد که محل بسیار مناسبی برای افرادی مانند شاعران، بزرگان، رجال و… بوده است. همچنین برخی از این مراسم‌های مهمی که در این پل برگزار گردید می‌توان به مراسم خاج شویان که مختص به ارامنه در اصفهان بود در زمان دوران حکومت صفوی برگزار شد.

جشن نوروز

در این مراسم پل را چراغانی و گل ریزان می‌کردند و به مدت هفت شبانه روز جشن نوروزی برگزار می‌شد که این مراسم هم مربوط به دوران صفوی بود.

جشن آب ریزان یا آب پاشان

هرساله در تاریخ سیزدهم تیر ماه تمامی مردم در این مکان جمع شده و بر سر و روی یک دیگر آب و گلاب می‌پاشند. وقتی این مراسم بر روی این پل برگزار می‌شد این مکان محلی برای جمع شدن شاهان به همراه افراد بزرگ و همچنین شاعرین در آن زمانه بوده است.

مراسم خاج شویان

مراسم خاج شویان و یا ارامنه جلفا در این مکان برگزار می‌گردید. این مراسم مراسمی بود که در جهت غسل تعمید حضرت مسیح مورد برگزاری قرار می‌گرفت. ارامنه در آن زمان این حق را داشتند که بر روی پل بیایند و کالا‌ها را با اهالی اصفهان تبادل کنند.

علت نام‌گذاری این پل به سی و سه پل

در ابتدا وقتی سی و سه پل ساخته شد حرف و حدیث‌های زیادی در رابطه با آن بر سر زبان‌ها می‌آمد. یکی از این حرف‌ها و نقل و قول‌ها به فردی به نام الله وردی خان و همچنین الفبای ۳۳ حرفی گرجی مربوط می‌باشد. بعضی از افراد به علت اینکه این پل از ۴۰ دهانه برخوردار بود با این نظر به مخالفت پرداختند و آن را تأیید نکردند.

از دیگر نظریه‌های مرتبط با این پل نظریه‌ای است که به آناهیتا و عدد ۳۳ مرتبط می‌باشد. برخی‌ها سی و سه پل را به آناهیتا که یکی از الله‌های آب بوده است مرتبط می‌دانند. اگر شما فردی هستید که به انواع جاذبه‌های گردشگری دیگر در اصفهان علاقه‌مند می‌باشید می‌توانید به یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های این شهر یعنی کاخ عالی قاپو حتماً سربزنید.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن
آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

مشکلات سی و سه پل اصفهان

خشک شدن آب زاینده رود و حفاری تونل‌ها برای ایجاد مترو‌ها سبب شده که بر روی سی و سه پل ترک‌هایی ایجاد شود. همچنین خشکسالی‌ها و نشست‌هایی که در شهر اصفهان به وجود آمده سبب شده نشست این پل را به خود فرا بگیرد. همچنین حفر کردن زمین‌ها در جهت ایجاد کردن مترو‌ها در گوشه و کنار این پل سبب شده زمین سست شود و پل ترک بخورد. علاوه بر تمامی این مشکلات که باعث بر هم خوردن سی و سه پل شده است عبور کردن انواع ماشین‌های سنگین بر روی آن سبب شده این پل به مرور زمان سست شود و پس از این عبور کردن ماشین‌ها از روی این پل ممنوع گردید.

بهترین زمان بازدید از سی و سه پل اصفهان

همانطور که می‌دانید پل سی و سه پل بر روی رودخانه‌ای به نام زاینده رود ساخته شده است پس بهتر است زمانی به این شهر سفر کنید که این پل پر آب می‌باشد. اگر در زمان طلوع خورشید و صبه‌ها به دیدن این مکان می‌روید می‌توانید به وضوح تمام قسمت‌های آن را مشاهده کنید.

حتی اگر در ساعاتی از شب برای بازدید کردن از این مکان به انجا بروید شاهد نورپردازی‌های زیبا و دیدنی خواهید بود که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب نموده است. حتی اگر قصد عکاسی کردن در این مکان زیبا را دارید پیشنهاد می‌کنیم در ساعاتی از صبح را برای عکاسی در آن منطقه انتخاب نمایید تا عکس‌های زیبا و روشن را از آن منظره دلپذیر به ثبت برسانید.

امکانات تفریحی در سی و سه پل

این پل یعنی سی و سه پل از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی بسیار جذاب و مهم در شهر اصفهان به حساب می‌آید. تعدا افراد زیادی در هر کجای دنیا برای بازدید کردن از این جاذبه گردشگری راهی اصفهان می‌شوند. این مکان از امکانات تفریحی بسیاری برخوردار می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

پیاده روی

این پل انقدر زیبا است و همچنین دارای زمینی سنگفرش شده‌ای است که توجه هر گردشگری را که به آن مکان می‌رود را تا ساعت‌ها به خود جلب می‌کند. هرکس زمین این مکان را مشاهده می‌کند وسوسه می‌شود که بر روی آن قدم بزند و آن را تماشا کند. قدم زدن در این پل بسیار جذاب و مهیج می‌باشد.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان
آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان

عکاسی

هر مسافر و گردشگری هر زمان که به نقطه‌ای دنیا سفر کند عکاسی کردن از مکان‌های دیدنی و تماشایی آن را فراموش نمی‌کند. این پل بسیار زیبا معبد عکاسی می‌باشد و همین عامل سبب شده که گردشگران بسیاری برای ثبت عکس‌های جذاب به این منطقه یعنی سی و سه پل اصفهان سفر کنند. و عکس‌هایی زیبا از خود به یادگار داشته باشند.

قایق سواری در زاینده رود

امروزه رود زاینده رود دیگر آبی ندارد و کاملاً خشک شده است همچنین پایه‌های این پل بر داخل زاینده رود قرار گرفته است اما دیگر امکاناتی مانند قایق سواری در این رود به چشم نمی‌خورد. اما در زمان‌های گذشته که این رود از آب‌های بسیار و فراوانی برخوردار بود امکان قایق سواری برای مسافران و گردشگران بسیاری فراهم شده بود.

مکان‌های دیدنی در اطراف سی و سه پل

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین و همچنین زیباترین مکان‌های دیدنی و گردگشری در استان اصفهان سی و سه پل می‌باشد. این محل که این پل زیبا را در خود جای داده است از جاذبه‌های دیدنی بسیاری دیگر در خود برخوردار می‌باشد که توجه بسیاری از مسافران و گردشگران را به خود جلب نموده است. در ادامه از این بخش به معرفی برخی از این مکان‌های دیدنی در اطراف و گوشه کنار این پل زیبا می‌پردازیم.

میدان نقش جهان

میدان امام و یا میدان نقش جهان یکی از مکان‌های دیدنی در اصفهان می‌باشد که در بین تمامی مردم از اهمیت و شهرت بسیاری برخوردار می‌باشد. همچنین یکی از زیبا‌ترین میدان‌ها در کشور ایران محسوب می‌شود که در لیست میراث جهانی یونسکو خود را به ثبت رسانده است. در گذشته و پیش از اینکه میدان نقش جهان در این محل جای بگیرد. وقتی به دستور شاه عباس صفوی پایتخت کشور ایران از قزوین به اصفهان منتقل گردید بنا‌های تاریخی متعدد دیگری هم نیز در این میدان بنا شد که بعد‌ها نام این میدان را میدان نو نام‌گذاری نمودند.

همچنین وقتی شاه عباس دوم روی کار آمد و شهر گسترس پیدا کرد نام این میدان به میدان نقش جهان تغییر پیدا کرد. ابعاد و اندازه‌ای که میدان نقش جهان از آن برخوردار می‌باشد طول ۵۰۰ متری و عرض ۱۶۰ متری را شامل می‌باشد که یکی از بزرگترین میدان‌ها در کشور ایران به حساب می‌آید. با گذشت زمان بر زیبایی و وسعت این میدان اضافه‌تر گردید تا که الان به این شکل تغییر پیدا کرده است. این میدان در شمال اصفهان جای گرفته می‌باشد.

سی و سه پل اصفهان
سی و سه پل اصفهان

کاخ عالی قاپو اصفهان

این مکان هم جز همان مکان‌های دیدنی در اصفهان محسوب می‌شود که در قسمتی از میدان نقش جهان جا گرفته است. این بنا می‌توانید به تنهایی خود نمونه‌ای از شاهکار هنر و معماری اسلامی و ایرانی را به همگان نشان دهد و باعث جذب بسیاری از گردشگران به خود شود. همچنین قدمت این کاخ به دوران حکومتی صفویان باز می‌گردد که شاه عباس اول در سال ۱۵۰۴ هجری قمری دستور داد تا آن کاخ را بسازند.

همچنین این بنا از احترام و ارزش‌های ویژه‌ای در دوران شاه عباس اول برخوردار می‌بود و هرکسی از مردم اجازه وارد شدن به آن را نداشت. طبقات این کاخ به طوری بود که توسط یک مسیر پلکانی شده می‌توانستید به طبقات دیگر و بالاتر در آن راه پیدا کنید. این بنا از گذشته و تا به الان از مکان‌های مهم گردشگری در اصفهان به حساب می‌آید.

مسیر دسترسی به سی و سه پل

این پل در اصفهان که یکی از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری در این شهر به حساب می‌آید در اول قسمت جنوبی خیابان چهار باغ بالا و از سمت دیگر یعنی بخش شمال آن در خیابان چهارباغ عباسی و یا همان میدان انقلاب مقرر شده است. شما می‌توانید برای رسیدن به آن از وسایل نقلیه شخصی و یا وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید.

اگر قصد رفتن به این مکان را با وسایل نقلیه عمومی دارید می‌توانید با استفاده از مترو در‌ایستگاهی به نام سی و سه پل پیاده شوید و پس از چند دقیقه پیاده روی خود را به این پل برسانید. همچنین به غیر از مترو شما نیز به کمک اتوبوس هم می‌توانید در‌ایستگاهی به نام میدان انقلاب پیاده شوید و با کمی پیاده روی در مدت زمانی کوتاه خود را به آن مکان برسانید.

آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن
آشنایی کامل با سی و سه پل اصفهان و معماری آن

جمع‌بندی

یکی از نماد‌های مهم و اصلی شهر اصفهان که وقتی حرف از این شهر می‌شود اول از همه همه افراد از آن یاد می‌کنند سی و سه پل می‌باشد سی و سه پل و یا پل الله وردی خان پلی به شکل قوس مانند از جنس سنگ می‌باشد که دارای دو طبقه به اندازه ۳۰۰ متر می‌باشد. این پل از یازده پلی که در اصفهان است محسوب می‌شود که از یک رودخانه به نام زاینده رود گذر می‌کند. این پل به دلیل وسعت زیادی که از خود دارد و همچنین موقعیت مکانی مناسب و معماری اسلامی و ایرانی بسیار برجسته‌اش از معروف و مشهور‌ترین پل‌های اصفهان به حساب می‌آید.

همچنین این پل مرکزی برای تفریحات شبانه محسوب می‌شود که بسیاری از گردشگران خارجی و ایرانی را به خود جلب نموده است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری که در نزدیکی سی و سه پل واقع می‌باشند می‌توان به کلسیای وانک، چهل ستون، کاخ هشت بهشت، مسجد جامع عباسی و موزه تاریخ طبیعی اصفهان اشاره نمود که گردشگران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. سی و سه پل یکی از جاهای دیدنی استان اصفهان به حساب می‌آید. در این مقاله از وب سایت گردیشه به معرفی سی و سه پل اصفهان و ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاهتان را بنویسید