صفحه اصلی > جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کرمان و مکان های تاریخی : معرفی جذاب ترین مکان های دیدنی رفسنجان

معرفی جذاب ترین مکان های دیدنی رفسنجان

مکان های دیدنی رفسنجان

رفسنجان یکی از شهرهای قدیمی و معروف ایران است. این شهر به سبب قدمت بسیار بالایی که دارد آثار باستانی زیادی را در خود جای داده است. اگر به تاریخ و آثار باستانی علاقه دارید، این شهر شما را مجذوب خود می‌کند. از معروف‌ترین سوغات این شهر می‌­توان به پسته رفسنجان اشاره کرد. مکان های دیدنی رفسنجان چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند. این شهر در گذشته بار‌ها مورد هجوم و حمله دشمنان قرار گرفت؛ اما با این وجود از طوفان حوادث سربلند بیرون آمده است.

معرفی شهر رفسنجان

این شهر در مسیر کرمان به یزد قرار دارد. آب و هوای رفسنجان نیمه بیابانی و بسیار گرم است. هنوز هم پس از گذشت سال‌ها دلیل نام‌گذاری این شهر به طور دقیق مشخص نشده است؛ اما به گفته برخی افراد، نام‌گذاری آن به دلیل وجود معادن و ذخایر معدنی معروف در آن است.

معرفی جذاب ترین مکان های دیدنی رفسنجان

از جمله ذخایر معدنی رفسنجان می­‌توان به معدن مس سرچشمه اشاره کرد. معدن مس سرچشمه بزرگ‌ترین معدن مس روباز جهان به شمار می‌رود. بر اساس حکایات تاریخی، رفسنگان از ۲ کلمه رفسنگ به معنی مس و گان به معنی معدن تشکیل شده است؛ به همین دلیل این شهر رفسنجان نام گرفت. آثار باستانی و مکان های دیدنی رفسنجان به خوبی با اقلیم کویری آن سازگار و هماهنگ است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید، فصل بهار بهترین زمان برای گشت وگذار در رفسنجان است. در ادامه به معرفی برخی از مکان های دیدنی رفسنجان خواهیم پرداخت.

رفسنجان شهری سرشار از مکان‌ های تاریخی دیدنی است.

بادگیر معین

از آنجایی که این شهر دارای اقلیم کویری است، بادگیر‌های بسیاری در آن ساخته­اند. بادگیر معین از جمله مکان های دیدنی رفسنجان به شمار می‌رود. درگذشته بادگیرها در اشکال و انواع مختلف ساخته می‌شدند. بادگیر معین در فهرست سازه‌های زیبا و تاریخی این شهر است که ارتفاعی معادل ۱۶ متر دارد. این بادگیر از مصالحی مانند خشت خام، آجر، چوب و گل ساخته شده است. همچنین روی آن کتیبه‌هایی با تزئین­های نوشته شده، قرار دارد.

بادگیر معین رفسنجان

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- خیابان شریعتی- خیابان بنفشه

بادگیر معین از مهم‌ترین بنا‌های تاریخی رفسنجان محسوب می‌شود.

خانه تاریخی حاج آقا علی

در روستای قاسم آباد این شهرستان و در ۶ کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان، خانه تاریخی حاج آقا علی واقع شده است. این خانه عمارتی زیبا و تاریخی بوده که نشان از معماری باشکوه و استادانه در دوران قاجار دارد. امروزه خانه تاریخی حاج آقا علی به عنوان یکی از زیبا‌ترین و بزرگ‌ترین خانه‌های خشتی و سنتی جهان شناخته می‌شود. حاج آقا علی از بزرگ‌ترین تاجران ایرانی در دوران قاجاریه بود که این خانه توسط او در اوایل قرن دوازدهم احداث شد.

خانه تاریخی حاج آقا علی

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- خیابان آزادی- میدان ۲۴ ساعته به سمت بلوار هجرت

قدمت خانه تاریخی حاج آقا علی به دوران قاجاریه بازمی‌گردد.م

عمارت باقری رفسنجان

این عمارت از خانه‌های قدیمی و مکان های دیدنی رفسنجان محسوب می‌شود. قدمت این خانه به دوره قاجار باز می‌گردد. عمارت باقری رفسنجان مساحتی بیش از ۲۰ هزار متر مربع دارد که زیربنای آن ۲۰۰۶ متر مربع است. این خانه را در ۲ طبقه و با ۳ ایوان ساخته­اند. اگر از دوستداران سبک معماری سنتی و قدیمی باشید، به وضوح می‌توانید این سبک را در آجرنما‌های عمارت باقری تماشا کنید. عمارت باقری رفسنجان در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

عمارت باقری رفسنجان

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- خیابان امام خمینی

عمارت باقری در شهر رفسنجان واقع شده است.

کاروان سرای کبوترخان

از دیگر مکان های دیدنی رفسنجان می­توان به کاروان‌سرای کبوترخان اشاره کرد. این کاروان‌سرا قدمت تاریخی بسیار بالایی دارد. قدمت کاروان‌سرای کبوترخان به دوران صفویه بازمی‌گردد. البته بسیاری از باستان‌شناسان عقیده دارند که بر اساس سنگ‌نوشته موجود بر سردر این کاروان‌سرا، این مکان تاریخی به دوره زندیه تعلق دارد.

کاروان سرای کبوترخان

نقشه این کاروان‌سرا به نقشه‌های کاروان‌سرای دوران صفویه شباهت دارد؛ در صورتی که در چهارگوشه بنا ۴ برج وجود دارد که در سبک معماری صفویه دیده نمی‌شود. بنابراین میان قدمت تاریخی آن بحث وجود دارد. روی سازه‌های آجری کاروان‌سرای کبوترخان نقش و نگارهای بسیار زیادی حک شده است که به این کاروان‌سرا جلوه‌ای خاص داده است.

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- روستا قاسم آباد

کاروان‌سرای کبوترخان یکی از بنا‌های تاریخی رفسنجان است.

موزه مردم شناسی رفسنجان

اگر از آن دسته افراد علاقمند به بازدید از موزه‌ها هستید، این موزه اطلاعات جالبی را در مورد رفسنجان و فرهنگ مردم آن در اختیار شما می‌گذارد. این موزه در گذشته، حمام قدیمی آقا سید مهدی قریشی رفسنجان بود که سال‌ها تغییر کاربری داده و به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. در موزه مردم شناسی رفسنجان می‌توانید انواع زینت‌آلات، ظروف سفالین، اشیا عتیقه، مجسمه، دستگاه‌های ریسندگی و … را مشاهده نمایید.

موزه مردم شناسی رفسنجان

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- خیابان بهشتی میدان موزه

موزه مردم شناسی رفسنجان مکانی مناسب برای دوستداران تاریخ است.

تنگه راگه

یکی از زیباترین مکان های دیدنی رفسنجان تنگه راگه است. این تنگه عمق ۸۰ متری دارد و یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های طبیعت‌گردی در رفسنجان محسوب می‌شود. روی دیواره‌های تنگه تزیین‌های طبیعی وجود دارد که همچون سنگ‌های تراش‌خورده تمدن‌های باستانی، چشم‌ها را به خود مجذوب کرده است. جریان رودخانه‌ای که از این تنگه می‌گذرد، دارای حیات وحش منحصر به فرد و زیبایی است. دیدن این تنگه در شب و در آسمانی صاف و پرستاره را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تنگه راگه رفسنجان

 • آدرس: کرمان- ۲۰ کیلومتری رفسنجان- بعد از روستا ناصریه

تنگه راگه از دیدنی‌ترین جاذبه‌ های رفسنجان است.

بازار رفسنجان

در رفسنجان نیز همانند بسیاری از شهرهای تاریخی ایران یک بازار قدیمی به چشم می‌خورد. این بازار از زمان‌های گذشته یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی و تجاری شهر محسوب می­شد. در این بازار تلفیقی از معماری‌های سلجوقی تا دوران قاجار دیده می‌شود. همین موضوع سبب جذابیت بیشتر بازار بوده و آن را به یکی از مکان های دیدنی رفسنجان تبدیل کرده است.

بازار رفسنجان

بازار رفسنجان از بخش‌های مختلفی مانند مسجد، ۹ گنبد سلجوقی، کاروان‌سرا، آب انبار، قیصریه، سقاخانه و حمام تشکیل شده‌ است. مطابق با نظر کارشناسان و بر اساس اسناد تاریخی، بازار رفسنجان توسط بهرام شاه سلجوقی و در قرن ۶ هجری تاسیس شده است.

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- بین خیابان انقلاب و شهید بهشتی

بازار رفسنجان توسط بهرام شاه سلجوقی ساخته شد.

کاروان سرای قطب آباد

از دیگر مکان های دیدنی رفسنجان می­توان به کاروان‌سرای قطب آباد اشاره کرد. این کاروان‌سرا به نام کاروان‌سرای وهاب زاده نیز معروف است. کاروان‌سرای قطب آباد از دیگر آثار باستانی این شهر محسوب می‌شود که مورخان و باستان‌شناسان قدمت آن را ۴۰۰ سال تخمین زده‌اند.

کاروان سرای قطب آباد

کاروان‌سرای قطب آباد، درگذشته هم اسم فردی به نام وهاب­زاده بود؛ به همین دلیل به این نام شهرت یافته است. این کاروان‌سرا در مرکز رفسنجان و در دوران صفویه تاسیس شد. بنابر نظر مورخان و باستان‌شناسان کاروان‌سرا در نزدیکی بازار بزرگ قطب آباد قرار داشت که امروزه اثری از این بازار بر جای نمانده است. در حال حاضر و پس از مرمت و بازسازی این کاروان‌سرا، این بنای تاریخی به هتل، رستوران، کافی‌شاپ و چایخانه سنتی تبدیل شده است.

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- محله قطب آباد

کاروان‌سرای قطب آباد از جمله جاذبه‌های گردشگری رفسنجان است.

غار میرزا

غار میرزا از مکان های دیدنی رفسنجان به شمار می‌رود. این غار در سال ۱۳۸۷ توسط تیم غارنوردی امداد و با همکاری هیئت کوهنوردی، شناسایی و به ثبت رسید. در ابتدای این غار دهلیزی باریک قرار دارد که پس‌ از طی مسیری کوتاه، به دوراهی می‌رسد. یکی از این دو راهی‌ها سوراخ کوچکی بوده که مسیر اصلی غار است و در ادامه به چاهی به عمق ۵۰ متر ختم می‌شود.

غار میرزا در رفسنجان

در قسمت میانی این غار، می‌توانید انواع مختلفی از قندیل‌های سنگی با رنگ‌های زیبا و متنوع را مشاهده نمایید. مطابق با نظر کارشناسان عمر این قندیل‌های سنگی زیبا، میلیون‌ها سال تخمین زده شده است. اگر به طبیعت‌گردی و غارنوردی علاقمند هستید، تماشای این غار اسرارآمیز می‌تواند شما را به وجد آورد.

 • آدرس: کرمان- ۳۰ کیلومتری شمال شرقی رفسنجان

غارمیرزا از جاذبه‌های قدیمی رفسنجان است.

آب انبار مرادی

آب انبار مرادی از مکان های دیدنی رفسنجان است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این آب انبار قدمتی نزدیک به ۱۲۰ سال دارد و توسط بی بی سلطان مرادی ساخته شده است؛ به همین دلیل که به نام آب انبار مرادی شناخته می‌شود. این بنای تاریخی از چندین بخش مختلف مانند: سردر، راه پله و پاشیر تشکیل شده است. در گذشته افراد برای رسیدن به آب باید ۵۲ پله و این مسیر تاریک را پشت سر می‌گذاشتند.

آب انبار مرادی

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- خیابان شهید بهشتی- جنب مسجد امام

آب انبار مرادی توسط بی بی سلطان مرادی ساخته شده است

حصار قدیم رفسنجان

این حصار حدود ۲۰۰ سال پیش توسط امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان ساخته شد. این مجموعه تاریخی از چند برج، بارویی مستحکم و همچنین ۴ دروازه ساخته شده است. ۴ دروازه این حصار عبارتند از: دروازه علی‌آباد، دروازه مزار، دروازه کمال آباد و دروازه قطب آباد. از میان این ۴ دروازه تنها دروازه قطب آباد باقی مانده است و دیگر دروازه‌ها تخریب شده‌اند. این حصار از خشت، گل و کاه‌گل ساخته شده است. همچنین تزیین‌های زیبایی در قسمت بالایی و دیوارهای آن به چشم می‌خورد.

حصار قدیم رفسنجان

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- بین بلوار مدرس و خیابان بنفشه- خیابان عدالت

حصار قدیم رفسنجان از آثار تاریخی مشهور این شهر است.

درخت پسته اودرج

درخت پسته اودرج در ۳۵ کیلومتری رفسنجان و در شمال آن واقع شده است. این درخت قدمتی معادل ۱۵۰۰ سال، ارتفاع ۱۵ متر و قطری برابر ۵.۳ متر را دارد. برای رسیدن به این درخت باید مسیری زیبا را طی کنید. در ابتدای این مسیر و در دو طرف جاده باغ­های پسته زیبایی دیده می‌شود.

درخت پسته اودرج

 • آدرس: کرمان- رفسنجان- ۳۵ کیلومتری رفسنجان

درخت پسته ۱۵۰۰ ساله در رفسنجان قرار دارد.

برج خلیل آباد

برج خلیل آباد رفسنجان از مهم­ترین مکان های دیدنی رفسنجان به شمار می‌رود. این برج از جمله آثار تاریخی دوره قاجار است که کمتر از بنا‌های تاریخی دیگر، شناخته شده است. برج خلیل آباد، توسط ۳ برادر به نام‌های استاد علی، استاد شعبان و استاد حسین ساخته شد. در ساخت این بنای تاریخی تنها از گل و خشت خام استفاده شده است؛ همچنین در دیوارهای این برج طراحی بی‌نظیری با خشت دیده می‌شود. بر اساس گفته باستان‌شناسان، هدف از ساخت این برج مقاصد نظامی و دفاعی و استقرار نگهبانان بوده است.

برج خلیل آباد رفسنجان

 • آدرس: محله خلیل آباد- خیابان ۱۵ خرداد- کوچه برج

برج خلیل آباد در رفسنجان واقع شده است.

معبد آناهیتا

یکی از مکان های دیدنی رفسنجان، معبد آناهیتا است. این معبد در روستای حسین آباد رفسنجان واقع شده است. قدمت این بنای تاریخی به هزاره اول قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در زمان قاجار این معبد به عنوان پناهگاهی برای دزدان شناخته می­شد؛ به همین دلیل در آن زمان به آن قلعه دزدان می‌گفتند.

معبد آناهیتا رفسنجان

 • آدرس: کرمان_ رفسنجان_ روستای حسین آباد_ بخش خرامان

قدمت معبد آناهیتا رفسنجان به هزاره اول قبل از میلاد برمی‌گردد.

یخدان عباس آباد حاجی

یخدان عباس آباد حاجی یکی از مکان های دیدنی رفسنجان به شمار می‌رود. قدمت این بنای تاریخی به دوره قاجار بازمی‌گردد. یخدان عباس آباد حاجی دیواری بلند به ارتفاع ۱۲ متر دارد و در عمقی حدود ۱۰ الی ۱۵ متر شگل گرفته است. نقشه کلی این یخدان به صورت دایره‌ای است و در ساخت این بنا از خشت خام و گل استفاده کرده­اند. هدف از ساخت این بنا با خشت خام و گل این است که از زمستان تا اواخر فصل تابستان یخ با حداقل میزان آب شدگی نگه داشته شود. این بنای تاریخی در سال ۱۳۸۴ به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید.

یخدان عباس آباد حاجی

 • آدرس: کرمان- ۴ کیلومتری شرق رفسنجان

نقشه کلی یخدان عباس آباد حاجی به صورت دایره‌ای است.

سخن پایانی

اگر قصد سفر به منطقه کویری و باستانی را دارید، شهر رفسنجان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این شهر سرشار از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری است. مکان های دیدنی رفسنجان چشمان هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. با گشت و گذار در شهر رفسنجان، می‌توانید اوقات خوشی را در کنار خانواده و دوستان خود سپری کنید و با آثار باستانی این شهر آشنا شوید. این آثار باستانی نمایانگر عقاید، افکار، فرهنگ و آداب و رسوم مردم دوره‌های مختلف تاریخی، در ایران است. بهترین زمان برای دیدن مکان های دیدنی رفسنجان فصل بهار است. در بهار این شهر آب و هوا خنک و مطلوبی دارد و به راحتی می‌توانید از تمام بناهای تاریخی این شهر قدیمی دیدن کنید. از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاس گزاریم.

در این مقاله به مکان های های دیدنی رفسنجان

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاه کاربران (2 دیدگاه)

 1. درود . بسیار توضیح کاملی بود . بخصوص آدرس مکانها خیلی جامع و کامل بود . ابتدا به استان ، سپس شهرستان و سپس به روستای محل آثار یا خیابان محل اثر اشاره گردیده .
  پیروز باشید

  1. تیم تحریریه گردیشه :

   خیلی ممنون از نظر پر لطف شما جناب حمزه نژادی عزیز ما سعی کردیم در این مقاله بهترین مکان های دیدنی رفسنجام را به خوبی معرفی کنیم تا عزیزان تمامی اطلاعات را درباره این مکان ها پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید