صفحه اصلی > جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی خراسان رضوی : آشنایی کامل با شهرستان طرقبه مشهد

آشنایی کامل با شهرستان طرقبه مشهد

معرفی طرقبه مشهد: بدون شک، هر فردی که وارد شهر مقدس مشهد می‌شود، برای گردشگری و بازدید از مکان‌های گردشگری مشهد، راهی شهر کوچک طرقبه خواهد شد و از این مکان دیدنی و لذت‌بخش بازدید خواهد کرد. طرقبه از زیباترین و خوش آب‌و‌هوا‌ترین مکان‌های مشهد به شمار می‌آید که با دارا بودن روستا‌های زیبا و سرسبز، مکان‌های دیدنی و تفریحی بسیار، معروف است و سالانه گردشگران و توریست‌های ایرانی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

اما این همه محبوبیت و معروفیت طرقبه بین مردم مشهد و مسافرانی که وارد این شهر می‌شوند برای چیست و چرا اکثر مردم و گرشگران برای گذراندن اوقات خوش، به طرقبه سفر می‌کنند؟ در این مقاله در وب‌سایت گردیشه به معرفی کامل و جامع منطقه طرقبه در شهر مقدس مشهد خواهیم‌پرداخت؛ البته اگر علاقه زیادی به مشهد دارید و یا به این استان زیبا مسافرت کرده اید، پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله (معرفی جاذبه های گردشگری در مشهد) را در گردیشه مطالعه کنید تا بهترین مکان های تاریخی و جاذبه های گرشدگری مشهد را بشناسید.

تاریخچه طرقبه

شهر کنونی طرقبه از زمان‌های بسیار دور به دلیل موقعیت ییلاقی و خوش آب‌و‌هوایی که داشته‌است بسیار معروف بوده‌است. این شهر که در زمان‌های قدیم تنها یک روستای کوچک بود به دلیل اینکه در مسیر شهر مشهد و نیشابور بوده است، رشد و پیشرفت خوبی داشته‌است.

این روستا علاوه بر دارا بودن مکان‌های تفریحی و چشم‌انداز‌های زیبا، دارای مکان‌های تاریخی مختلفی نیز می‌باشد که در ادامه مقاله به معرفی آنها خواهیم‌پرداخت.

موقعیت جغرافیایی

موقعیت مکانی و جغرافیایی طرقبه در جنوب غربی شهر بزرگ مشهد می‌باشد و در شمال طرقبه رشته‌ کوه‌های بینالود دیده می‌شوند. فاصله طرقبه تا شهر مشهد تنها ۱۶ کیلومتر است که رسیدن به طرقبه با ماشین سواری کمتر از ۲۰ دقیقه می‌باشد. البته به دلیل محبوبیت بالای طرقبه مشهد، عموما و به خصوص در اواخر هفته‌ها، ترافیک بالای مسیر رسیدن به طرقبه باعث شده‌است که این مسیر ۲۰ دقیقه‌ای، بیشتر طول بکشد.

موقعیت جغرافیایی طرقبه مشهد

همچنین رسیدن به طرقبه با استفاده از وسایل عمومی بسیار ساده و راحت می‌باشد. با کمک مترو‌های موجود در مشهد می‌توان حدود ۷۰ درصد مسیر طرقبه را سپری کرد و سپس می‌توان با استفاده از اتوبوس‌های همگانی ادامه مسیر تا طرقبه را طی کرد.

جاذبه‌های تفریحی و گردشگری طرقبه

عموم محبوبیت شهر طرقبه مشهد، به دلیل وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار آن است. این منطقه که در بین چندین کوهستان مختلف قرار گرفته‌است، شرایط خوبی را برای تفریحات مختلف، فراهم کرده‌است. آب‌و‌هوای این منطقه بسیار شبیه به شهر‌های شمالی کشور ایران است.

در ادامه این بخش از مقاله به معرفی تک‌به‌تک مقاصد و جاذبه‌های گردشگری شهر طرقبه مشهد خواهیم‌پرداخت.

بند گلستان طرقبه

اولین مکان گردشگری و تفریحی که در معرفی طرقبه به آن خواهیم‌پرداخت، بند گلستان یا گلستون است. این مکان به علاوه اینکه در لیست مناطق گردشگری طرقبه قرار گرفته‌است، از قدیمی‌ترین بند‌های شرق کشور نیز به حساب می‌آید و تاریخچه‌ی خاص خود را دارد.

بند گلستان طرقبه

این بند، از ترکیب شدن سه رود پر آب که جاغرق، مایان و دهبار نام گرفته‌اند، شکل گرفته‌است و نام گلستان این بند از روستای نزدیک به آن که گلستان نام دارد گرفته شده‌است. ساخت این بند در زمان پادشاهان تیموری برای اولین بار انجام شد و در زمان‌های مختلف مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. وجود این سد توانست برای زمین‌های کشاورزی اطراف آن بسیار مفید واقع شود و مکان‌های سرسبز و مختلفی به وجود آورد.

امروزه تفریحات مختلفی در حوالی بند گلستان طرقبه وجود دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. قایق سواری بر روی آب‌های بند گلستان یکی از بهترین تفریحات این منطقه محسوب می‌شود. در اطراف این بند نیز، رستوران‌های مختلفی وجود دارد.

مجموعه تفریحی چالیدره

مجتمع و مجموعه گردشگری چالیدره طرقبه، از بهترین مقاصد تفریحی و گردشگری در طرقبه محسوب می‌شود که امکانات آن در نوع خود بی‌نظیر و بی‌مانند است. مجموعه چالیدره به دلیل پوشش گیاهی سرسبزی که اطراف آن را پوشانده‌است و وجود آب فراوان در منطقه باعث شده‌است، چالیدره منطقه‌ی بسیار خوش آب‌و‌هوایی باشد.

مجموعه تفریحی چالیدره

این مجموعه تنها در دو کیلومتری شهر طرقبه قرار گرفته‌است و مساحت آن حدود ۱۶۰ هکتار می‌باشد. عموم معروفیت این مجموعه به دلیل وجود دریاچه ای است که بیشتر مساحت این مجموعه را در بر گرفته‌است. در این مجموعه به لطف دریاچه‌ی بزرگ و دیدنی که وجود دارد تفریحات بسیار جالبی شکل گرفته است که به ماهیگیری بر روی سطح آب‌های آن، می‌توان اشاره کرد.

زیپ لاین بر روی رودخانه چالیدره از دیگر تفریحات بسیار جذاب و مهیج این مجموعه زیبا به شمار می‌رود که برای افراد علاقه‌مند به هیجان نیز بسیار دوست داشتنی است. همچنین لازم به ذکر است، اگر قصد دارید برای صرف شام و یا ناهار از این مجموعه بازدید کنید، باید گفت که این مجموعه دارای چندین رستوران با‌کیفیت می‌باشد. کشتی و لنج‌سواری بر روی دریاچه چالیدره همراه خانواده در بعدازظهری آفتابی نیز بسیار لذت‌بخش می‌باشد.

به دلیل کوهستانی بودن این منطقه، عموما در زمستان‌ها چالیدره هوای بسیار سردی را دارا می‌باشد و بیشتر اوقات برفی است. همچنین در اوایل بهار عمدتا در این ناحیه، بارندگی زیاد است و بهترین فصل سفر به این مجموعه زیبا و دیدنی بین اواسط اردیبشهت ماه تا پایان مهر ماه می‌باشد.

پیست اسکی سواری

در چند کیلومتری طرقبه مشهد، دره‌ای که در روستای ابرده وجود دارد؛ در زمستان‌ها کاملا با برف پوشانده می‌شود و محیط بسیار عالی و جذابی را برای افراد دوست‌دار اسکیت و اسکی‌سواری به وجود می‌آورد. عموما افرادی که در این فصل از این پیست یعنی پیست اسکی سواری استقبال می‌کنند، افراد ساکن در مشهد هستند اما مسافران مختلفی در بین آنان وجود دارند.

پیست اسکی سواری مشهد

باشگاه‌های اسب‌سواری

از دیگر مقاصد تفریحی و بسیار جذاب شهر طرقبه، اسب‌سواری در باشگاه‌های مختلف و متعدد در شهر طرقبه می‌باشد. طرقبه دارای بسیار‌زیادی باشگاه اسب‌سواری می‌باشد که گردشگران برای گذراندن اوقات خوش و فراوانی می‌توانند از این باشگاه‌ها استفاده‌کنند.

اتوبومبیل سواری

اتوبومبیل سواری از دیگر مقاصد گردشگری بسیار مهیب و پر‌هیجان در شهر طرقبه می‌باشد. در طرقبه پیست‌های مختلف اتومبیل‌رانی وجود دارند که افراد علاقه‌مند به ماشین‌سواری و این تفریح هیجان‌انگیز می‌توانند از آن استفاده کنند. لازم به ذکر در این پیست‌ها نیز مسابقات مختلف ماشین‌سواری و اتومبیل سواری نیز برگزار می‌شود.

مکان‌های طبیعی و گردشگری طرقبه

در این بخش از مقاله معرفی شهرستان طرقبه مشهد، به معرفی مکان‌ها و روستاهای طبیعی و چشم‌نواز طرقبه خواهیم پرداخت. عموما این روستا در طرقبه یا چند کیلومتری این شهرستان پرآوازه قرار دارند که دیدن آن‌ها می‌تواند به روح انسان جلا ببخشد.

روستا جاغرق

هنگامی که نام طبیعت بکر و خالص در طرقبه به گوش می‌رسد، بی شک نام جاغرق همراه آن است. روستای زیبا و تاریخی و همچنین دلنواز جاغرق از زیباترین مناطق گردشگری و طبیعی طرقبه محسوب می‌شود. وجود کوهستان‌های مختلف، رودخانه‌ای پر آب و عطری خوش، باعث شده‌است عاشقان طبیعت و گردشگران بسیاری هر ساله از این روستا دیدن کنند.

روستا جاغرق

وجود آب در این روستا مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن دشتی سرسبز و چشم‌نواز در این ناحیه است. همچنین به برکت گذر رود پر‌آب جاغرق، در این روستا چندین آبشار و قنات مختلف وجود دارد که بازدید از آنها بسیار لذت‌بخش و تازه خواهد بود. وجود درختی تاریخی با قطری بیش از ۲ متر در وسط این روستا، نماد و نشان دهنده قدیمی بودن این روستا می‌باشد.

علاوه بر اینکه این روستا خود یک مکان تاریخی و زیبا به شمار می‌رود، غاری با اسم قنبر کوه نیز در این روستا بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد. به گفته بسیاری از علما و اهالی روستای جاغرق در این غار فردی با عنوان قنبر کوه که از خدمت کاران حضرت علی‌(ع) بوده‌است دفن شده‌است. همین گفته باعث شده‌است که این مکان در روستای جاغرق از نظر بسیاری از افراد مکانی معنوی و دیدنی محسوب شود.

روستا عنبران

از دیگر روستا‌ها و مکان‌های تاریخی و طبیعی طرقبه، لازم است به روستای عنبران اشاره کرد. استفاده از اسم عنبران برای این روستا به دلیل وجود عطری خوش و معطر در این روستا می‌باشد که همیشه در مشام افراد گردشگر و توریست حس می‌شود.

روستا عنبران

فاصله روستا عنبران تا مشهد تنها ۲۶ کیلومتر و شهرستان طرقبه ۱۰ کیلومتر می‌باشد که دسترسی به آن را آسان می‌سازد. این روستا مکانی بسیار مناسب برای کمپ‌کردن نیز به شمار می‌رود و می‌توان ساعت‌های طولانی را در این روستا بود و لذت برد. همچنین در اطراف این روستای زیبا، انواع رستوران‌ها و آشکده‌های مختلفی وجود دارد.

روستا مایان

روستا مایان در شهر طرقبه از آن دسته روستا‌های بسیار زیبا و چشم‌نوازی است که عموما در فیلم‌های سینمایی دیده می‌شوند. این روستا علاوه بر طبیعت بکر، پر از خانه‌هایی با سقف شیروانی می‌باشد.

روستا کنگ

استفاده از نام کنگ برای این روستا، به این دلیل بوده است که در زمان قدیم این روستا، به عنوان قلعه‌ای مستحکم شناخته می‌شده‌ است. این روستا به دلیل دارا بودن مناطق مرتفع، مناطق چشم‌نوازی را برای افراد و گردشگران به وجود آورده‌است. وجود چشمه‌های مختلف در این روستا باعث شده‌است که روستا از طبیعت بسیار زیبایی نیز برخودار باشد. همچنین وجود کوه‌های مناسب برای کوهنوری، باعث جذب کوهنوردان و گردشگران زیادی شده است.

روستا کنگ مشهد

همچنین هوای این روستا به دلیل ارتفاع بالای آن نسبت به شهر مشهد و دیگر نواحی اطراف طرقبه، خنک‌تر می‌باشد. اگر در فصل بهار یا فصل تابستان به این روستا سفر کنید، درختان میوه‌ی رنگارنگ بسیاری را می‌توانید در این منطقه ببینید.

گورستان تاریخی این روستا، یکی از مناظر تاریخی و البته حیرت‌انگیز این روستا به شمار می‌رود. بر روی تمامی قبر‌های داخل این گورستان، سنگ‌های شکل‌داری وجود دارد که به خط‌های قدیمی بر روی آن‌ها نوشته‌هایی وجود دارد.

روستا حصار

از دیگر مناطق طبیعی و گردشگری مشهد و شهرستان طرقبه، می‌توان به روستا حصار یا حصار گلستان اشاره‌کرد که در نزدیکی طرقبه قرار گرفته است. این روستا مجموعه‌ی کاملی از طبیعت می‌باشد زیرا حصار، دارای رودخانه، مناطق کوهستانی، طبیعت زیبا و باغ‌های میوه می‌باشد.

روستا حصار مشهد

وجود باغ‌های میوه باعث شده است که از این روستا خشکبار‌های مختلف و زیادی به دیگر مناطق استان خراسان رضوی و دیگر شهر‌های کشور صادر شود. همچنین غذای محلی و محبوب در این روستا اشکنه‌ی ماست نام دارد که می توان در کافه‌های حوالی این روستا، طعم آن را مزه کرد.

روستا نغندر

آخرین منطقه طبیعی و گردشگری و روستایی در شهر طرقبه مشهد که قرار است به معرفی آن بپردازیم، روستای نغندر می‌باشد. وجود طبیعت زیبا و سرسبز در کنار رود زیبا و چشم‌گیر در این روستا باعث شده است که این روستا از روستا‌های معروف و گردشگری در طرقبه و مشهد محسوب شود.

روستا نغندر

لازم به ذکر است که در این روستا، مردم روستایی بسیاری وجود دارند که برای کمپ و ماندن گردشگران در روستا، خانه‌های خود را با آنها شریک می‌شوند. قلعه نغندر که در این روستا وجود دارد از معروف‌ترین مکان‌های تاریخی این روستا می‌باشد.

امام‌زاده در طرقبه

در کنار تمامی جاذبه‌های گردشگری و تاریخی که در دل طبیعت طرقبه وجود دارند، وجود مقدس و معنوی امام‌زاده یاسر و ناصر به این شهر نور خاصی را تابیده است. این دو امام‌زاده از برادران امام رضا‌ (ع) محسوب می‌شوند که بارگاه و مقبره ایشان در ابتدا جاده طرقبه و در ۵ کیلومتری شهر مقدس مشهد قرار گرفته‌است.

این بارگاه هر ساله پذیرای بسیاری از زائران ایرانی و زائران کشور‌های عربی می‌باشد. در مجاورت این امام‌زادگان بازار و فروشگاه‌های مختلفی وجود دارد که می توان صنایع دستی و سوغات محلی طرقبه را از آنجا تهیه کرد.

اقامت در طرقبه

همان‌طور که قطعا تا الان متوجه شده‌اید، طرقبه از زیبایی‌ها و دیدنی‌های بسیار زیادی برخوردار است که ممکن است به بسیاری از آن‌ها در این مقاله به آنها پرداخته نشده باشد. همچنین جاذبه‌های این شهر به قدری زیبا و دوست داشتنی می‌باشد که افراد می‌خواهند در هر کدام از آنها حداقل یک روز وقت سپری کنند.

در شهر طرقبه مشهد، به دلیل وجود گردشگران بسیاری، هتل‌ها و سوئیت‌های زیادی وجود دارند که می‌توان برای اقامت در طرقبه از آنها استفاده‌کرد. هتل بزرگ طرقبه، از معروف‌ترین هتل‌هایی می‌باشد که در این منطقه و شهر طرقبه قرار دارد. این هتل به دلیل اینکه در مناطق ییلاقی ساخته شده‌است، علاوه بر آب‌و‌هوای خوبی که دارا می‌باشد، از چشم‌انداز زیبایی نیز برخوردار می‌باشد. همچنین هتل بزرگ پارک حیات در شهر طرقبه نیز از هتل‌ها و اقامتگاه‌های معروف و صد البته محبوب در نزد گردشگران می‌باشد.

در نهایت لازم به ذکر است که افراد زیادی در طرقبه وجود دارند که سوئیت‌هایی را با قیمت‌های مناسب و صد البته ارزان در اختیار مسافران و گردشگران می‌گذارند. هرچند شاید این سوئیت ها از کیفیت کمتری نسبت به هتل ها برخوردار باشند، اما برای اقامت در شب‌ها، مناسب است.

جمع بندی نهائی

بعید است افرادی که به مشهد سفر می‌کنند از مناطق گردشگری و زیبای طرقبه بازدید نکنند. این مناطق یعنی مناطق طرقبه مشهد، در کنار مناطق شهر شاندیز مشهد از زیبا‌ترین‌مکان‌‌های تفریحی و گردشگری برخوردار است. در این مقاله در وب‌سایت گردیشه سعی‌کردیم به معرفی بسیاری از مکان‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی شهر طرقبه مشهد بپردازیم.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده‌باشید و با طرقبه مشهد به خوبی آشنا شده باشید، در ضمن هر سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق نظرات با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاهتان را بنویسید