معرفی موزه های کاخ سعد آباد

موزه های کاخ سعد آباد: اگر شما یکی از علاقه‌مندان به بازدید از مکان‌های تاریخی هستید، موزه‌های کاخ سعدآباد واقع در تهران می‌تواند انتخابی شایسته برای شما باشد. به طور کلی این مجموعه تاریخی یکی از برجسته‌ترین مکان‌های فرهنگی در کشور ایران است که سالانه عده زیادی از مردم به بازدید از آن می‌پردازند.

گسترش و ساخت این کاخ و موزه در زمان پادشاهان قاجار و پهلوی آغاز شد که دارای جنگل، کاخ، عمارت، چندین موزه تاریخی و گلخانه می‌باشد و از همین رو امروزه مورد توجه عده زیادی قرار گرفته است. مکان‌های تاریخی همیشه یکی از مقاصد برتر علاقمندان به این حوزه بوده است. مجموعه‌های تاریخی و باستانی زیادی در کشور عزیز ایران وجود دارد و یکی از مهم ترین‌آنها، مجموعه سعدآباد و موزه‌های جذاب آن است.

در این مقاله در وب سایت گردیشه قصد داریم به معرفی موزه‌های کاخ سعدآباد که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اگر هم علاقه مند به مکان های تاریخی تهران علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم که مقاله (معرفی مکان های تاریخی تهران که حتما باید آن‌ها را بشناسید) را به صورت کامل مطالعه کنید.

هر آنچه که در مورد کاخ سعد آباد باید بدانید!

اگر برای رهایی از شلوغی و هیاهوی شهر به دنبال مکانی برای یافتن آرامش هستید کاخ سعد آباد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شماست. این مجموعه دل انگیز و چشم نواز در میان کوه‌ها و جنگل‌های دربند شهر بزرگ تهران قرار گرفته است. یقیناً این مکان می‌تواند حال و هوای خوبی را به افراد منتقل کند. شایان به ذکر است که این مجموعه بزرگ‌ترین و مهم‎ترین کاخ‌های ایران را در خود جای داده است.

هر آنچه که در مورد کاخ سعد آباد باید بدانید!

با در نظر گرفتن استان تهران به عنوان یک مرکز شهری، ممکن است آن را شهری پرجمعیت با ترافیک سنگین در نظر بگیرید. اگرچه این درست است، اما تعداد زیادی موزه و کاخ باشکوه نیز در این شهر وجود دارد که واقعا ارزش دیدن را دارا می‌باشند. معرفی موزه‌های کاخ سعدآباد به افراد مشتاق سبب افزایش میزان آگاهی آنان از تاریخ ایران خواهد شد.

مجموعه خارق العاده سعد آباد بدون شک یکی از شگفت انگیزترین و حیرت انگیزترین مکان‌های تاریخی داخل ایران محسوب می‌شود که آخرین شاهان ایرانی در دوره های قاجار و پهلوی در آن زندگی و صد البته پادشاهی می‌کردند.

تاریخچه کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد حدودا یک میلیون و صد هزار متر مربع زیر بنا دارد که در منطقه شمالی تهران قرار گرفته است. تا زمان حکومت پادشاهان قاجاری، تنها افراد خاص امکان ورود به این کاخ را داشتند ولی امروزه در این مکان تاریخی بروی همگان باز است و امکان مشاهده موزه‌های آن وجود دارد.

شاید برایتان جالب باشد که در ابتدا کاخ سعد آباد تنها ۸ هزار متر زیر بنا داشت، اما طی تدابیری توسط آقا رضا رفیع (قائم مقام الملک) که دوست صمیمی رضا شاه پهلوی بود، این مکان با مبلغ ۴۰۰۰ تومان از ابوالفتح سردار اعظم خریداری شد تا محلی برای استقرار رضا شاه در فصل تابستان باشد.

معرفی موزه های کاخ سعد آباد

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کاخ سعد آباد وسعت زیادی داراست و در آن موزه های فراوانی برای بازدید عموم وجود دارد و هرکدام شناسنامه‎ای از تاریخ کشور بزرگ و پهناور ایران است، در ادامه این بخش از مقاله به معرفی موزه‌های این کاخ حیرت آور خواهیم پرداخت.

کاخ سبز سعد آباد

کاخ سبز در سعد آباد اولین کاخی بود که در مجموعه سعدآباد تهران در زمان سلطنت پهلوی به فرمان رضا شاه ساخته شد. به دلیل رنگ باشکوه نمای این موزه-کاخ، این ساختمان «کاخ سبز» نامیده می‌شود. مجموعه‌ای از هنرهای ایرانی مانند آینه‌کاری، فرش‌های ایرانی، تذهیب و گچ‌کاری از جمله نمونه‌های بارز این موزه-کاخ شگفت‌انگیز محسوب می‌شود. محمدرضا شاه از این بنای تاریخی به عنوان کاخ اختصاصی خود استفاده می‌کرد و جلسات خصوصی او در آن‌جا برگزار می‌شد. همچنین گفتنی است که افرادی به عنوان راهنما به معرفی موزه‌های کاخ سعدآباد می‌پردازند.

کاخ-موزه ملت

کاخ ملت محبوب‌ترین مکان مجموعه کاخ سعدآباد است. ساختمانی دو طبقه با چند اتاق بزرگ که محل سکونت و دفتر کار رضا شاه پهلوی و پسرش بوده است. اتاق‌ها به عنوان اتاق نشیمن، سالن انتظار، سالن پذیرایی، سالن غذاخوری و اتاق خواب مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در ویترین‌های مختلف خانه نیز می‌توان آثار هنری زیبایی مانند مجسمه‌ها و ظروف چینی را مشاهده کرد. مبلمان و لوستر و تابلوها بیشتر از کشورهای اروپایی است. همچنین چهار نقاشی دیواری بزرگ در این بخش از کاخ سعدآباد با موضوعات اسطوره های شناخته شده ایرانی وجود دارد.

موزه استاد بهزاد (کاخ ولیعهدی)

در سال ۱۳۷۱ شمسی خورشیدی میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا مجموعه بزرگی از آثار استاد بهزاد را در یک موزه از کاخ سعدآباد به نمایش گذارد. تعداد ۲۸۹ از آثار این استاد فرهیخته که تبحر خاصی در طراحی‌ آثار مینیاتوری داشت، در این موزه قرار گرفت. این موزه در دوران پهلوی با نام «کاخ کرباسی» نیز شناخته می‌شد و امروزه برای حفظ و نمایش آثار چشمگیر استاد بهزاد مورد کاربرد قرار گرفته ‌است.

موزه استاد بهزاد

این مجموعه ۱۱۰ هکتاری یکی از موزه‌های برجسته کاخ سعدآباد به شمار می‌رود که هر روزه بازدیدکنندگان زیادی به سمت آن روانه می‌‌شوند. در این موزه ۵ سالن در نظر گرفته شده است که در هر کدام آثاری ویژه و با سبکی خاص قرار دارند که عبارتند از:

  1. سالن شماره یک ( آثار فوق ‌العاده ترسیمی در سبک نگارگری ایران )
  2. سالن شماره دو ( آثار وزین از شاعران معروف )
  3. سالن شماره سه ( آثاری ترسیم شده از فرهنگ مردم عادی )
  4. سالن شماره چهار ( ترسیمی از چهره فاخران در وصف نگارگری )
  5. سالن شماره پنج ( طراحی‌های خاص )

موزه ظروف سنتی (کاخ اشرف پهلوی)

این موزه با معماری منحصر به فردی به دستور رضا شاه پهلوی برای دختر خویش در سال ۱۳۵۰ بنا گردید. طراحی و ساخت فضای داخلی این موزه توسط معماران خارجی با سبک کاملاً فرانسوی صورت پذیرفت و به عنوان یکی از برترین موزه‌های کاخ سعدآباد برگزیده شد. معرفی موزه‌های کاخ سعدآباد در وب سایت ها و فضای مجازی سبب شد تا توجه عده زیادی از توریست‌های خارجی به این مکان جلب شود و برای بازدید از آن به کشور ایران سفر کنند. همچنین بی نظیرترین ظروف سنتی و تاریخی به جای مانده از آن زمان در این موزه قابل مشاهده است.

موزه اتومبیل‌های خاص و سلطنتی

به عنوان یکی از علاقه‌مندان به صنعت خودروسازی؛ موزه اتومبیل‌های سلطنتی احتمالا می‌تواند تحسین شما را برانگیزد. برای آشنایی با تاریخچه اتومبیل‌های کلاسیک پیشنهاد می‌کنیم حتما به این موزه سر بزنید و به مشاهده این گنجینه بزرگ بپردازید. برخی از مهم‌ترین وسایل نقلیه در این موزه شامل موارد ذیل می‌باشد:

  1. کالسکه جذاب ناصرالدین شاه قاجار
  2. کالسکه ویژه تاج گذاری
  3. رولز رویس احمد شاه قاجار
  4. بنز k500 و …

موزه اتومبیل کاخ سعدآباد

این موزه واقعا طرفداران زیادی دارد و اکثرا افرادی که به کاخ سعدآباد می روند اولین کاری که می‌کنند بازدید از این موزه اتوموبیل است که واقعا جذاب می‌باشد.

موزه سلاح‌های جنگی دربار

برخی از سلاح‌های جنگی مخصوص دربار پهلوی برای مشتاقان در این زمینه به نمایش گذاشته شده است. برای آشنایی با سیر تکامل و پیشرفت ملزومات نظامی، به موزه سلاح‌های جنگی کاخ سعدآباد مراجعه نمایید. گفتنی است که این موزه یکی از دیدنی‌ترین بخش‌ها کاخ بزرگ سعدآباد به‌شمار می‌رود، زیرا اطلاعات کاملا دقیق و شگفت انگیزی از تاریخ ابزارآلات جنگی در دوران پهلوی به افراد ارائه می‌دهد.

موزه برادران امیدوار (کالسکه خانه قجری)

قدمت این موزه به دوران قاجاریه بر می‌گردد که در بخش شمال غربی کاخ سعد آباد واقع شده است و در واقع محلی برای استراحت کالسکه چیان به حساب می‌آمد. یکی از دلایل نام گیری این بخش؛ دو تن از جهانگردان ایرانی بود که پس از آن تحت بازسازی و مرمت‌های تخصصی قرار گرفت.

موزه هنر و مردم سعدآباد

این موزه فوق العاده خیره کننده و جذاب می‌تواند سیر و سلوک زندگانی مردمان را در زمان حکومت پهلوی به دیدگان شما هدیه دهد. معماری این بنا تلفیقی از هنر ایرانی-اروپایی می‌باشد  که در شمال غربی مجموعه کاخ سعد آباد قرار گرفته است. نمای داخلی و بیرونی این موزه بسیار زیبا و دیدنی است و توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌‌کند.

موزه نگارستان یا کاخ فرح پهلوی

موزه نگارستان حیرت انگیزترین عمارت و موزه در کاخ سعدآباد از نظر بسیاری از گردشگران محسوب می‌شود. در این موزه باغی سرسبز و زیبا قرار گرفته است که زیبایی آن را دو چندان کرده است که دارای چندین گلخانه دیدنی در دل خود است. در این موزه بخش‌های متنوعی قرار دارد که برخی از آنان شامل تالار سلام و قلمدان، عمارت دلگشا، تالار نقاشی، کتابخانه و … می‌باشد.

موزه نگارستان یا کاخ فرح پهلوی

موزه هنر ملل سعدآباد

یکی دیگر از موزه‌های به جا مانده از دوران پهلوی قاجاریه موزه هنر ملل است که هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در این موزه آثار نقاشی برخی از هنرمندان برجسته ایران و خارج از کشور مانند سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، هربرت بایر و فرنالند رژه قابل مشاهده است. همچنین برخی از اشیای گران‌بها و زینتی نیز مانند سفالینه؛ رنگ و لعابی فوق العاده به این موزه ببخشیده‌است.

موزه مینیاتور استاد آبکار سعدآباد (کاخ لیلا پهلوی)

علت نامگذاری این موزه یکی از مینیاتوریست‌ها و تذهیب کاران برجسته ارمنی اهل اصفهان به نام کلارا آبکار بوده است که این عمارت در سال ۱۳۷۳ طراحی شد. در تالارهای مختلف این موزه تذهیب کاری و صنایع مینیاتوری فوق العاده جذابی قابل مشاهده است.

موزه نظامی (کاخ شهرام)

این موزه اولین بار در سال ۱۳۱۷ به دستور رضاشاه پهلوی طراحی و بنا شد که در ابتدا برای همسر دوم او و سپس به فرزند او «شهرام» واگذار گردید. موزه نظامی در بخش مرکزی سعدآباد قرار دارد و زیر بنایی حدود سه هزار متر مربع دارد.

موزه مردم شناسی سعدآباد (کاخ شمس پهلوی)

موزه مردم شناسی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات و وقایع مختلف عملکرد مردم را در زمان قدیم را به تصویر می‌کشد. این کاخ بسیار زیبا دارای مساحت تقریبی ۲۶۰۰ متر مربع است که کاخ سابق شمس پهلوی نیز بوده ‌است.

موزه آب (دفتر مسئول حفاظت ارتش)

این موزه از آن جهت بنا شده‌ است تا آثار فنی مهندسی و تاریخی مربوط به آب، در آن به نمایش گذاشته شود. همچنین با مراجعه به این موزه منحصر به فرد می‌توانید با تاریخچه انتقال و توزیع آب آشنا شوید. همچنین ملزومات اندازه گیری آب قنات‌ها و ساعت آبی از جذاب‌ترین بخش‌های این موزه به شمار می‌رود.

موزه آب کاخ سعدآباد

موزه محمود فرشچیان

یکی از موزه‌های پر رمز و راز کاخ بزرگ سعد آباد، موزه استاد بزرگ ایران، محمود فرشچیان می‌باشد که دارای طراحی بسیار مبتکرانه‌ای است که از همان ابتدا قابل مشاهده است. آثار با ارزش هنری والای استاد محمود فرشچیان چشم هر بیننده‌ و هنر دوستی را به خود خیره می‌نماید. ساخت و شکل گیری این بنا به دوران قاجاریه بر می‌گردد و امروزه حدوداً ۵۰ عدد از آثار استاد فرشچیان در این کاخ به نمایش گذاشته شده است.

زمان مناسب برای بازدید از کاخ بی نظیر سعدآباد

گفتنی است که این کاخ با صفا در هر فصل از سال زیبایی و جذابیت خاص خودش را داراست و این موضوع وابسته به سلیقه افراد می‌باشد. در فصل بهار و پاییز جنگل‌های کاخ سعدآباد بهترین مکان برای علاقه مندان به عکاسی است. بازدید از این مکان بی‌نظیر می‌تواند خاطرات بسیار ناب و رویایی را برای شما رقم بزند و در فصل پاییز می‌توان فرشی از برگ های رنگارنگ را مشاهده کرد.

کلام آخر

در این مقاله در وب سایت گردیشه به معرفی کامل و جامعی از موزه‌های کاخ سعدآباد پرداختیم! مهم‌ترین هدف ما از معرفی این مکان دیدنی و شگفت انگیز تاریخی آشنایی شما عزیزان با این مکان بوده است.

در ضمن اگر علاقه مند به کاخ های تهران هستید، پیشنهاد می کنیم که حتما مقاله (معرفی جذاب ترین کاخ های تهران) را به صورت کامل در گردیشه مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که این کاخ دارای چندین ورودی می‌باشد که درب زعفرانیه ورودی اصلی این کاخ برای گردشگران می‌باشد.

کاخ بزرگ سعدآباد یکی از درجه یک‌ترین مکان‌های تاریخی در ایران است که اطلاعات کاملی در مورد نحوه زندگی و همچنین معیار های مختلف دوران قاجاریه و پهلوی به مخاطبان ارائه می‌دهد. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد چگونگی سفر به این مرکز گردشگری و تاریخی و ارسال نظرات،از قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاهتان را بنویسید