صفحه اصلی > جاهای دیدنی خراسان رضوی و جاذبه های گردشگری : آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

پارک ملت مشهد یکی از بهترین پارک‌های این شهر است. مساحت این پارک حدود ۷۲ هزار هکتار می‌باشد و جزء یکی از بزرگترین پارک‌های مشهد می‌باشد. در پارک ملت امکانات رفاهی بسیاری برای مردم وجود دارد و به همین خاطر است که بسیار شهرت یافته. سالانه گردشگران بسیاری به مشهد سفر می‌کنند و علت اصلی این سفر هم وجود حرم امام رضا (ع) است.

اما بسیاری از مردم گمان می‌کنند که تنها جاذبه گردشگری مشهد حرم امام رضا است و بس! باید بگوییم که مشهد بهترین جاذبه‌های گردشگری را دارد، از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا مذهبی و تاریخی و فرهنگی و هنری. بوستان ملت مشهد هم از جمله اماکن مهم این شهر است و جزء چهارمین جاذبه گردشگری پر بازدید شهر به شمار می‌رود.

همچنین این پارک دارای یک شهربازی وسیع و معروف می‌باشد که نزد مردم مشهد و ایران شناخته شده است زیرا یکی از دلایل معروفیت این شهربازی وجود بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه می‌باشد. در این مقاله از وب سایت گردیشه به معرفی پارک ملت مشهد و شهربازی آن خواهیم پرداخت.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

تاریخچه پارک ملت مشهد

پارک ملت مشهد جزء پارک‌های بسیار زیبا و پرطرفدار است که در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی‌ایده ساخت آن داده شد. در واقع‌ایده پرداز این پروژه بزرگ ۲ مهندس انگلیسی بودند که شروع به کار کردند. اما در نهایت مهندسان ایرانی پروژه را در دست گرفته و به شکلی کنونی آن را به اتمام رسانده‌اند.

ابتدای تأسیس این پارک را در محوطه خارج از شهر بنا نهادند و کم‌کم به دلیل توسعه شهری پس از چند سال این پارک در محدوده شهری قرار گرفته است.

پارک ملت مشهد در سال ۱۳۴۵ احداث شد. در این پارک امکانات رفاهی بسیاری برای مردم وجود دارد نظیر: نمازخانه، شهربازی برای کودکان، زمین‌های ورزشی مخصوص، مجتمع‌هایی که جنبه فرهنگی و هنری دارند مانند مجتمع هنری امام رضا و همچنین کتابخانه و استخر برای شنا.

بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت مشهد

یکی از بزرگترین چرخ و فلک‌های خاورمیانه در پارک ملت وجود دارد. این چرخ و فلک در سال ۱۳۸۴ ساخته شد و وزن آن حدود ۲۵۰ تن می‌باشد. ظرفیت این چرخ و فلک حدود ۴۴۸ تن بوده و تا ارتفاع ۸۰ متر به بالا می‌رود. هنگامی که بر روی چرخ و فلک می‌نشینید و اوج گرفته و رو به بالا می‌رود، می‌توانید کل شهر را از زیر پاهای‌تان تماشا کنید؛ حتی حرم امام رضا (ع) را! جالب است بدانید که این چرخ و فلک رتبه هجدهمین چرخ و فلک مرتفع دنیا را به خود اختصاص داده است.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد

شهربازی پارک ملت مشهد یکی از مکان‌های پرهیجان برای تفریح و خوشگذرانی به شمار می‌آید که در قلب بزرگترین بوستان مشهد ساخته شده است و به عنوان اولین شهر بازی بزرگ این شهر شناخته می‌شود.

این شهر بازی حدود ۳۰ هزار متر مربع وسعت دارد و در آن بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه قرار گرفته که سبب سرگرمی هرچه بیشتر مسافران و گردشگران می‌شود و با داشتن گواهی استاندارد برای تجهیزات مختلف به عنوان یکی از بهترین مراکز ارائه دهنده خدمات و دستگاه‌های پیشرفته و به روز است.

این مجموعه توانسته است هیجان، تفریح و خوشگذرانی‌های زیادی را برای مسافران و خانواده‌ها در کنار یکدیگر به وجود آورد. چرا که از بخش‌های مختلفی برای تفریح و سرگرمی برخوردار است. تمامی اعضای یک خانواده از کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان می‌توانند تفریحات و سرگرمی‌های مناسب خود را پیدا کنند.

این شهربازی در سال‌ها پیش تحت نظر انجمن جهانی شهربازی‌ها است و این سازمان بر روی تمامی وسایل بازی آن نظارت دارد. پس با این وجود دیگر جای نگرانی برای امنیت وسایل و به خطر افتادن جان فرزندان‌تان وجود نخواهد داشت.

در ادامه این بخش به معرفی بازی‌های هیجانی شهربازی پارک ملت می‌پردازیم:

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

اسکای فلایر

اسکای فلایر یا پرواز در آسمان به صورت یک تاب چرخشی است که تا ۲۴ متر افراد را بالا می‌برد و با سرعت ۱۰ کیلومتر بر ساعت بین فضا و زمین به دور خود می‌چرخد. سوار شدن بر روی این وسیله سراسر هیجان و شادی را برای افراد ایجاد می‌کند و به مدت ۴ دقیقه افراد در آسمان پرواز را تجربه می‌کنند. اگر تمایل دارید به صورت گروهی از این دستگاه استفاده کنید، توجه داشته باشید که دستگاه محدودیت ظرفیت داشته و حدود ۲۴ نفر را می‌تواند در خود جای دهد.

اسکیت برد

در این بازی بر روی یک اسکیت برد بسیار بزرگ سوار می‌شوید و بر روی ریل با ارتفاع ۳۶ متر مانند کشتی صبا به سمت ریل حرکت می‌کند که در این حرکت‌ها هیجان بسیار زیادی وجود دارد که در شهربازی مشهد با سرعت ۸۵ کیلومتر در ساعت با اسکیت برد‌های دیگر شهر‌ها بسیار متفاوت عمل می‌کند. این دستگاه محدودیت ظرفیت داشته و حداقل ۱۶ نفر به مدت ۳ دقیقه می‌توانند تجربه آدرنالین بالا را به دست آورند و برای افراد با قد بالای ۱۵۰ سانتیمتر نیز محدودیت دارد.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد

آکروجت فضایی

آکروجت فضایی یک وسیله‌ای است که در ارتفاع ۲ متری در میان فضا معلق بوده و تمام هیجان عمرتان را به شما می‌دهد. این دستگاه با داشتن ظرفیت ۳۲ نفر مدت زمان سوار شدن تا پیاده شدن آن فقط ۱۲ دقیقه می‌باشد.

ترن هوایی

ترانه هوایی شهربازی مشهد حدود ۶۰ کیلومتر سرعت داشته و تا ارتفاع ۱۸ و نیم متر از زمین بالا می‌رود. با داشتن ۱۶ نفر ظرفیت امکان بدست آوردن هیجان سه دقیقه‌ای را فراهم می‌کند.

تاپ اسپین

با دستگاه تاپ اسپین چرخ‌های پشت سر هم با سرعت ۸ کیلومتر را تجربه کرده که در یک لحظه زمین و آسمان را حس می‌کنید. در واقع هیجانی که از این دستگاه به دست می‌آورید در هیچ وسیله دیگری به وجود نمی‌آید.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

تاب گردان

تاب گردان جزء وسیله‌های پرطرفدار است که در تمام شهربازی‌های بزرگ به چشم می‌خورد، این تاب پس از نشستن افراد بر روی صندلی‌ها تا ارتفاع ۱۲ متری زمین رفته و با افزایش سرعت و تاب خوردن افراد به دور دستگاه هیجان را ایجاد می‌کند.

سورتمه

سورتمه از هیجان انگیزترین بازی‌هایی بوده که مورد توجه بسیاری از مراجعه‌کنندگان است، سورتمه این پارک با سرعت ۴۴ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند.

کشتی دوقلو

کشتی دوقلو شباهت فوق‌العاده زیادی به کشتی صبا دارد؛ اما در این کشتی که بین آسمان و زمین در ارتفاع ۴ متری با سرعت تاب خواهید خورد، هیجان بیشتری وجود دارد.

برای ورود به این شهربازی هزینه ورودی و قیمت هر دستگاه به صورت جداگانه مشخص می‌شود. افراد می‌توانند همه روزه از ساعت ۴ عصر تا یک بامداد به شهربازی رفته و از تمامی بخش‌های آن بهره ببرند.

در این شهربازی امکانات دیگری مانند فودکورت، بوفه، اورژانس، اتاق نگهداری از کودک و سرویس بهداشتی هم وجود دارد، تا مسافران اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن و در آرامش سپری کنند.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

سایر دیدنی‌ها و تفریحات بوستان ملت مشهد

بوستان ملت مشهد جزء بزرگترین بوستان‌هایی است که دارای امکانات تفریحی و گردشگری فراوانی می‌باشد. با بررسی و شناخت تمامی این امکانات و خدمات مسافران می‌توانند به شکل بهتری برای مراجعه به این فضا تصمیم‌گیری کرده و اوقات فراغت هیجان‌انگیز را در کنار خانواده سپری کنند.

در ادامه این بخش به بررسی برخی از مهمترین مراکز دیدنی و تفریحات بوستان ملت مشهد می‌پردازیم:

دریاچه بوستان

دریاچه بوستان در ضلع غربی این پارک قرار دارد و جزء یکی از زیباترین قسمت‌های این مجموعه طبیعی محسوب می‌شود. در این دریاچه آب نما‌هایی زیبا وجود دارد که نور با چراغ‌های نور افکن تزیین شده‌اند. بر روی این دریاچه یک پل بسیار زیبا قرار گرفته که فضای مناسبی برای قدم زدن و عکاسی را به وجود آورده است. همچنین فرصت قایق‌سواری هم برای تمامی بازدید‌کنندگان مهیا می‌گردد.

باشگاه پینت بال

باشگاه پینت بال روبروی خیابان امامت ۶ قرار گرفته و نیاز است که قبل از رفتن به این باشگاه پینت بال سانس مورد نظر خود را رزرو کنید. چرا که تقاضا برای مراجعه به این فضا زیاد است، هزینه ورودی برای این باشگاه متناسب با نوع گلوله و تعداد آن‌ها مشخص می‌گردد.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد

استخر پارک ملت

استخر پارک ملت که مخصوص آقایان است در سمت بلوار امامت قرار گرفته و فقط به آقایان اجازه استفاده از فضای استخر را می‌دهند. این استخر به عنوان بزرگترین استخر روباز مشهد به شمار می‌رود. روز‌های شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ الی ۱۲ و جمعه‌ها از ساعت ۶ تا ۱۲ و ۱۸ تا ۲۰ و ۴۵ دقیقه خدمات خود را ارائه می‌دهد.

محوطه مخصوص بانوان

باغ رز که درون پارک ملت قرار گرفته و به‌ایستگاه مترو ملت نزدیک است، به عنوان یک محوطه روباز مخصوص بانوان تعبیه شده است. خانم‌ها در این قسمت از پارک می‌توانند آزادانه و بدون حجاب اجباری به ورزش و گشت و‌گذار بپردازند. در این فضا آلاچیق، سرویس بهداشتی، مسیر پیاده روی، نیمکت، وسایل ورزش همگانی و آبسردکن و بسیاری از امکانات دیگر را قرار داده‌اند.

زمین‌های ورزشی پارک ملت

زمین‌های ورزشی متعددی در این پارک ساخته شده است. در این پارک انواع زمین‌های مخصوص پیست اسکیت، زمین چمن و زمین والیبال و بسکتبال ساخته شده و همچنین زمین‌هایی هم مخصوص دوچرخه سواری و دویدن تعبیه کرده‌اند، تا کار ورزشکاران راحت‌تر باشد. خانه شطرنج و وسایل ورزشی که گوشه به گوشه این پارک وجود دارد، هم از دیگر امکانات ورزشی پارک ملت مشهد می‌باشند.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد

حیات وحش پارک ملت

در ضلع غربی این پارک یک حیات وحش بسیار کوچک وجود دارد که معمولاً کودکان بیشتر از بزرگسالان جذبش می‌شوند. در این حیاط وحش معمولاً پرندگان زندگی می‌کنند مانند: طاووس، طوطی، قرقاوول و بسیاری از پرندگان دیگر که پیشنهاد می‌کنیم از این قسمت هم دیدن نمایید که خالی از لطف نیست.

فرهنگسرا پارک ملت

فرهنگسرای پارک ملت در مرکز پارک قرار گرفته و شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی، هنری، مسجد و غیره می‌باشد. در حال حاضر از مهم‌ترین کلاس‌های برگزاری در این فرهنگسرا می‌توان به کلاس‌های موسیقی، کارگردانی، نویسندگی، خوشنویسی و کلاس‌های هنری دیگر‌گزار می‌شود اشاره نمود.

آدرس پارک ملت و مسیر‌های دسترسی به آن

پارک ملت مشهد کجاست؟ این سؤال ممکن است برای هر کسی که به مشهد سفر می‌کند و قصد بازدید از این پارک زیبا را دارد پیش بیاید. پارک ملت در قسمت غربی شهر واقع شده است و دقیقاً در ضلع شمال غربی میدان آزادی قرار دارد.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد به همراه شهربازی آن

برای دسترسی به مسیر این بوستان زیبا می‌توانید از بزرگراه وکیل آباد به بلوار همت رفته و از آنجا خودتان را به ورودی شهربازی پارک ملت مشهد برسانید. البته راه‌های دیگری هم برای دسترسی به مسیر این پارک وجود دارد. برای مثال می‌توانید از طریق‌ایستگاه اتوبوسی که در ضلع غربی قرار دارد، استفاده کنید. این اتوبوس‌ها شما را درب پارک ملت پیاده می‌کنند.

متروی مشهد هم یک‌ایستگاه به نام پارک دارد که اگر سوار آن شوید تا درب پارک می‌رسید. از دیگر ویژگی‌های بوستان ملت این است که تنها ۱۲ کیلومتر با حرم امام رضا فاصله دارد و این یعنی حدود نیم ساعت با خودروی در بست به حرم می‌رسید.

جمع‌بندی

پارک ملت از جا‌های دیدنی استان خراسان رضوی و یکی از قدیمی‌ترین بوستان‌های شهر مشهد است. مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار مترمربع (۷۲ هکتار) است و بیش از ۳۵ هزار درخت قدیمی چند ده‌ساله در این بوستان زیبا کاشته شده‌اند.

آشنایی کامل با پارک ملت مشهد
آشنایی کامل با پارک ملت مشهد

در ضلع شرقی بوستان، دریاچه قرار دارد و در پشت دریاچه مجتمع جانبازان قرار دارد که مرکز خدمات‌رسانی به جانبازان قطع نخاعی است. این پارک یک مکان بسیار مناسب برای گذراندن اوقات و فراغات بازدیدکنندگانی که به آن جا ‌می‌روند می‌باشد.

در این مقاله از وب سایت گردیشه به معرفی پارک ملت و دیدنی‌های آن به همراه شهربازی آن پرداخته‌ایم. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

پست های مرتبط

آشنایی با مرکز تجاری صدف

در شهر‌های استان کردستان و به خصوص سنندج، مرکز خرید و بازار‌های…

آشنایی با بازار بیجار

بازار‌ها به خصوص بازار‌های تاریخی علاوه بر اینکه یکی از مراکز خرید…

بهترین جاهای دیدنی کردستان در فصل بهار

کردستان یکی از بزرگترین شهرهای ایران است که به دلیل طبیعت بکر…

دیدگاهتان را بنویسید